Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydruki

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

foto-kurier.pl
Internet

Foto-Kurier w EISA

EISA
Trudno znaleźć w świecie fotograficznym nie tylko Europy,
ale i świata, bardziej prestiżową nagrodę niż przyznawane corocznie EISA Awards. Nagrody EISA to nobilitacja produktu
i jego producenta, certyfikat jakości przyznawany przez ludzi niezależnych, a do tego wiarygodnych dla klientów.
Jeśli dodatkowo spora część tych klientów sama uważa siebie za fachowców, to taką nagrodę trudno przeceniać.

Czym jest EISA i na czym polega wartość przyznawanych nagród?

EISA czyli European Imaging and Sound Association to elitarne stowarzyszenie skupiające czołowe, niezależne, cyklicznie ukazujące się europejskie pisma zajmujące się technikami multimedialnymi - foto, audio i video. Współpracują w ramach jednej organizacji, ale na trzech oddzielnych, wyżej wymienionych polach. Elitarność stowarzyszenia polega na fakcie, że do członkostwa w poszczególnych grupach zapraszane jest tylko jedno pismo z jednego kraju. W chwili obecnej Polskę reprezentują: "FOTO-KURIER" - panel foto, "AUDIO" - panel audio/"Kino domowe", "LIFE VIDEO" - panel video, "Audio Media" - panel Samochodowej Elektroniki użytkowej

EISA
Raz w roku przedstawiciele poszczególnych magazynów spotykają się, aby przyznać nagrody dla najlepszych produktów. Przyznanie nagród poprzedzone jest wstępnym wyborem pretendentów i szczegółowymi testami sprzętu przeprowadzanymi pod kątem jego przyszłych użytkowników (a więc w dużej mierze także własnych Czytelników), wzajemnymi konsultacjami i porównywaniem osiągniętych rezultatów. Daje to unikalną możliwość rzetelnej i wiarygodnej dla wszystkich stron oceny. I tak też nagrody EISA są odbierane. Jednym z warunków otrzymania nominacji produktu do nagród EISA jest wprowadzenie go na rynek w okresie miedzy 15 czerwca jednego roku a 15 czerwca roku następnego. Nagrody EISA są przyznawane raz na rok, a ich wreczęnie odbywa sie na Światowych Targach Obrazu "Photokina" i w czasie trwania berlinskich targów elektroniki użytkowej"Funkansstellung".

EISA
A wszystko zaczęło się bardzo skromnie w 1982 roku, kiedy w Paryżu spotkało się prywatnie pięciu zaprzyjaźnionych wydawców magazynów fotograficznych z Holandii, Wlk. Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch, aby wybrać aparat fotograficzny roku. Jeden z uczestników spotkania, szef holenderskiego magazynu "Focus", Dirk van der Spek, chociaż podświadomie wszyscy z nich czuli potrzebę współpracy wykraczającej poza prywatne, w gruncie rzeczy towarzyskie spotkania, żaden z nich nie miał pojęcia, co dalej z tym fantem zrobić. Odpowiedź przyszła ze strony rynku - producentów i Czytelników. Pierwsi chcieli zdyskontować przyznane wyróżnienie, drudzy dowiedzić się jak najwięcej o tak szeroko (pięć głównych krajów Europy Zachodniej to całkiem spory rynek) rekomendowanym produkcie. Nie trzeba było prawie niczego wymyślać, wystarczało odpowiadać na wyrażane ze wszystkich stron zapotrzebowanie - wszyscy chcieli znać już nie tylko Aparat Roku, ale Film Roku, Obiektyw Roku itd. Dodatkowo z całego świata (nawet z Rosji) zaczęły nadchodzić nagabywania o członkostwo w ....., no właśnie, w czym? Wówczas to zapadły pierwsze decyzje organizacyjne - obawiając się zabójczej dla skuteczności działania każdej organizacji zbyt dużej ilości członków (ONZ może tu być kształcącym przykładem ) zdecydowano o ograniczeniu członkostwa do jednego pisma z jednego kraju. Narodził się EAP - European Awards Panel - w skład którego wchodziło 13 członków, przekształcony wkrótce w oficjalne, bo już zarejestrowane stowarzyszenie EIPA (European Imaging Promotion Association). Spisano statut, podpisano umowy członkowskie, wybrano władze. Atmosfera swobodnej, przyjacielskiej dyskusji zaowocowała wkrótce nowymi pomysłami. Dostrzegając coraz większe znaczenie i szybki rozwój innych technik multimedialnych zdecydowano o nawiązaniu współpracy z pismami z branży audio i video. Tak na przełomie lat 80. i 90. narodziło się się EISA - European Imaging & Sound Association. W 1995 roku liczyło 29 członków reprezentujących czołowe magazyny fachowe foto-audio-video Europy Zachodniej. Współpraca i tak (mimo ograniczeń) stosunkowo licznego i kompetentnego grona, stała wymiana poglądów i nowych pomysłów, wzajemne zaufanie i znakomita atmosfera panującej pomiędzy członkami spowodowała, że działalność EISA przestała ograniczać się tylko do przyznawania nagród, oceny rynku, zaczęto także na niego wpływać. Prestiż EISA zaowocował stałymi kontaktami z przemysłem foto-audio-video, ktoremu z jednej strony można było zaproponować współpracę reklamową (globalną, skoordynowaną i tańszą) na rynku mediów obejmującym pisma o łącznym nakładzie blisko miliona egzemplarzy i kilkumilionowej rzeszy Czytelników, z drugiej zaś sygnalizować i animować działania służące rozwojowi i dobru rynku foto-audio-video w przyszłości. Roli tej oczywiście nie można przeceniać, głos EISA jest i pozostanie głosem doradczym, ale ważne jest, że nie tylko jest słuchany, ale i inspiruje innych do działań na rzecz Zjednoczonej Europy Multimediów.

EISA
W 1996 roku zdecydowano się na kolejny krok w tym kierunku. Do EISA zaproszono - po dokładnym sprawdzeniu - wybrane pisma branży foto-audio-video z kolejnych państw Europy - Rosji, Czech, Grecji i Polski. Dużym zaszczytem było dla FOTO-KURIERA, że z Polski to właśnie nas wybrano. Jest to dla nas tym większe wyróżnienie, że zbiegło się z 5-cio leciem naszego magazynu. A trudno byłoby sobie zamarzyć lepszy prezent dla magazynu fotograficznego niż zaproszenie do grona 13 czołowych pism tej branży w Europie Zachodniej.

 

 
 
data dodania: 19-06-2008
 
godzina dodania: 22:27
 
odsłon: 278
powrót na stronę główną »

Zdjęcie miesiąca
Styczeń 2019
zdjęcie miesiąca
© fot. Wiesław Jucha
 

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |