/ wszystkie zdjęcia testowe TEST Fujifilm FinePix HS30EXR: Nieprawdopodobny zasięg zoomu![]() 5 stycznia 2012 firma Fujifilm zapowiedziała wprowadzenie aparatu Fujifilm FinePix HS30EXR. W przeprowadzonym teście sprawdzamy fotograficzne możliwości tego modelu oraz tam gdzie to będzie możliwe odnosimy je do parametrów młodszego brata o oznaczeniu HS25EXR.
![]() Od zewnątrz, ergonomia S30EXR jest mniejszy od modelu X-S1, nie ma tylu uszczelnień i jest nieco delikatniejszej konstrukcji od starszego brata. Zasadnicza różnica polega na tym, że górnej części korpusu HS30EXR nie wyłożono gumową okładziną. HS30 pomimo swoich małych wymiarów dobrze leży w ręku. Niestety, tak samo jak i w modelu poprzednim, w HS30EXR, niewygodnie obraca się pierścieniem zmiany ogniskowej, gdyż duży palec zaczepia o wystającą osłonę lampy błyskowej. Oczywiście im mniejsze dłonie tym mniej będziemy tę uciążliwość odczuwać. HS30EXR ma jeden klawisz funkcyjny (Fn), do którego można przypisać szybki dostęp do ważnych dla użytkownika funkcji aparatu. Pewnego rodzaju ułatwieniem w indywidualnej obsłudze HS30EXR jest predefiniowany tryb ekspozycji (C). Za ergonomię HS30EXR otrzymuje od nas mocne 5 punktów.
![]()
Estetyka Fujifilm FinePix HS30EXR jest aparatem o niewielkich wymiarach i dość finezyjnie wykonanym. Ładnie wygląda „złamana” linia górnej części korpusu tego aparatu. Może się podobać. Na pierwszy rzut oka i nie tylko sprawia pozytywne wrażenie. Za estetykę przyznajemy mu 5,5 punktu.
![]() Fujifilm HS25EXR jest bardzo podobny do HS30EXR pod względem funkcji i możliwości.
![]()
Intuicyjność obsługi Na pierwszy rzut oka wygląda wszystko świetnie i logicznie. I tak w większości przypadków też jest. Użytkownicy dotychczasowych modeli aparatów Fujifilm przyzwyczają się dość szybko do ich obsługi. Pozostałym posiadaczom aparatów zajmie to nieco więcej czasu, ale zrobią to zdecydowanie szybciej niż nowi użytkownicy Neksów. HS30EXR otrzymuje od nas 5,25 za mało logiczny wybór częstotliwości fotografowania w przypadku wyboru opcji zdjęć seryjnych. W modelu tym, po wyborze przycisku zdjęcia seryjne należy wybrać ich częstotliwość za pomocą… (i tu uwaga) przycisku oznaczonego piktogramem błyskawicy. Prawda, że logiczne?. Na szczęście wnikliwa obserwacja ekranu LCD i wskaźników tam istniejących umożliwi szybkie odnalezienie się w takiej sytuacji.
![]()
![]()
![]()
![]()
Wizjer elektroniczny (EVF) HS30EXR wyposażono w 0,26” wizjer elektroniczny o rozdzielczości 920 tys. punktów. Za jego pomocą odbywa się kadrowanie i komponowanie zdjęć oraz kontrola podstawowych parametrów ekspozycji. Wizjer obejmuje 100% pola widzenia kadru, a obraz w celowniku odzwierciedla to, co znajdzie się na finalnym zdjęciu. Oczywiście do wizjera optycznego wizjerom elektronicznym wiele brakuje. Niemniej w słoneczne dni na pewno wspomoże on proces fotografowania. Za wizjer HS30EXR otrzymuje 4,75 punktu. Przy okazji warto zauważyć, że w ofercie Fujifilm znajduje się jeszcze jeden superzoom o oznaczeniu HS25EXR, który jest wyposażony w wizjer elektroniczny o nieco mniejszej przekątnej (0,2”) i mniejszej rozdzielczości (200 tys. punktów). Jego pole widzenia obejmuje 97% pola krycia kadru.
![]()
Ekran LCD Komponowanie kadru może odbywać się również za pomocą uchylnego ekranu LCD o rozdzielczości 460 000 punktów. Bardzo dobrze, że wyposażono go w tryb pracy, który w świetle słonecznym zapewnia lepszy podgląd obrazu w jasnych słonecznych plenerach. Uruchamiamy go poprzez dłuższe naciśnięcie przycisku „EVF/LCD” znajdującego się na tylnej ściance aparatu. Ponowne wciśnięcie tego przycisku powoduje powrót do normalnego trybu wyświetlania obrazu na ekranie LCD. Za ekran LCD HS30EXR otrzymuje 5 punktów.
data dodania: 17-01-2013
godzina dodania: 13:45
odsłon: 68580
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco W dalszej części zamieszczam komentarz, który dostałem od jednego z użytkowników naszego serwisu. Ponieważ nie do końca mogę się do niego ustosunkować, toteż umieszczam go jako uzupełnienie powyższego testu. "..Canon wszystkich przegonił z zoomem 24-1200 / 50x. Fotografowanie aparatem Fujifilm HS30EXR w trakcie filmowania to nieporozumienie. W trakcie filmowania z zoomem ostrość/autofocus szaleje bardziej niż niejeden wariat w psychiatryku. Fujifilm S6500fd podczas filmowania zachowywał się dobrze...". Będę wdzięczny za ustosunkowanie się do tej opinii.
Zobacz także:![]() Olympus na każdą okazję – od szerokiego kąta 17 mm f/1,2 po krótkie tele 45 mm f/1,2 - TEST Olympus Foto-Kurier 6/18
![]() Test GorillaPod 5K kit - lekki, poręczny, idealny nie tylko dla posiadaczy lustrzanek - Foto-Kurier 3/18
![]() X-T2+GFX50S= X-H1 czyli kolejny wytrzymały bezlusterkowiec Fujifilm - TEST Fujifilm X-H1 Foto-Kurier 6/18
![]() Szeroki profesjonalista bez kompromisów, Nikkor AF-S 14–24 mm f/2,8G ED - test Foto-Kurier1-2/2016 - artykuł na weekend
![]() Panasonic LUMIX GX8 (test) 4K, Post Focus i podwójny system stabilizacji - pełny artykuł z Foto-Kuriera 3/2016
![]() Jasne szerokie kąty - test z Foto-Kuriera 11/13 AF Nikkor 28 mm f/2,8D; AF-S Nikkor 28 mm f/1,8G; Sigma 28 mm f/1,8 EX DG A
![]() Monitor EIZO wśród nagród w Lidze Foto-Kuriera 2019! Miło nam poinformować, że jedną z nagród Internetowym Konkursie Miesiąca 2019 jest Fujifilm Instax SQ6, aparat do fotografii natychmiastowej + dwupak filmu o kwadratowym formacie kadru (20 szt). Wstawiaj zdjęcia i oceniaj inne prace, może nagroda będzie Twoja! ![]() Fujifilm X-A5 z obiektywem XC 15-45 mm wśród nagród Ligi Foto-Kuriera 2019! Miło nam poinformować, że jedną z nagród głównych w Lidze Foto-Kuriera 2019 jest aparat Fujifilm X-A5 z obiektywem XC 15-45 mm. Pula nagród zwiększa się z dnia na dzień! ![]() Panasonic TZ200 czyli co najmniej dwieście powodów do zabrania go w podróż - TEST Foto-Kurier 1-2/2019 13 lutego 2018 r., po ponad dwóch latach od premiery modelu TZ100 (5.01.16), Panasonic zaprezentował model TZ200 – najnowszy flagowiec z popularnej serii aparatów podróżnych LUMIX TZ. 15-krotny zoom optyczny, nowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR i 1-calowa matryca MOS o wysokiej czułości, a także możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K sprawiają, że Panasonic TZ200 przełamuje kolejne bariery w tej klasie produktów. W grudniu model ten trafił do naszego laboratorium i dzięki temu w dalszej części dzielimy się m.in. spostrzeżeniami z obcowaniem z nim. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |