Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydruki

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ

Pożar w AKM w Japonii, mniej aparatów i wyższe ceny

W listopadzie na stronach insideimaging.com.au i wielu innych doniesiono, że 20 października 2020 roku wybuchł trzydniowy, niekontrolowany pożar w fabryce półprzewodników Asahi Kasei Microdevices (AKM) w miejscowości Nobeoka w Japonii. Pożar ten będzie miał ogromny wpływ nie tylko na branżę audio, ale i szerszą branżę elektroniki użytkowej - w tym, co nas najbardziej interesuje na produkcję aparatów cyfrowych.

Pożar w AKM w Japonii, mniej aparatów i wyższe ceny

Budynek fabryki półprzewodników Asahi Kasei Microdevices (AKM) w miejscowości Nobeoka w Japonii. Pożar objął górne piętra fabryki. Straty i ich wpływ na rynki świata są nadal szacowane.

Straty spowodowane pożarem są wciąż szacowane. Fabryka w mieście Nobeoka zaopatruje większość japońskich producentów aparatów fotograficznych a między innymi Canona, Nikona i Sony w układy scalone (LSI), przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC) i analogowo-cyfrowe (ADC). Według doniesień pożar zniszczył fabrykę dość znacznie i będzie ona potrzebowała na powrót do pełnych mocy produkcyjnych co najmniej sześć miesięcy, a może nawet 9 miesięcy.

Pożar AKM będzie miał ogromny wpływ przede wszystkim na dostawy wysokiej klasy urządzeń audio. Producenci pro-audio na całym świecie borykają się z przewidywanymi niedoborami kluczowych układów DAC i ADC stosowanych w ich produktach. Najlepsze marki audio, takie jak Denon, Marantz, Anthem, Onkyo i Tascam, używają przetworników cyfrowo-analogowych AKM w swoich amplitunerach i procesorach. Braki produkcyjne będą miały wpływ na przyszłoroczną zwyżkę cen, przynajmniej w pierwszym półroczu, ponieważ firma AKM podobno zaczyna zlecać produkcję na zewnątrz.

Bezpośrednim skutkiem pożaru w naszej branży podobno było wycofanie się Canona, Nikona i Sony z wielu akcji promocyjnych w ramach tzw. „Czarnego piątku”. Podobno również Epson może odczuć pewne braki w dostawach podzespołów. Wpływ pożaru AKM - wraz z przerwami w dostawach spowodowanymi przez Covid i dużymi podwyżkami opłat za fracht lotniczy i morski - prawdopodobnie spowoduje w 2021 roku wzrost cen aparatów, a także innych wysokiej klasy urządzeń elektroniki użytkowej zorientowanej na AV, takich jak telewizory i soundbary. Oby tak nie było.

ARW
 
data dodania: 08-12-2020
 
godzina dodania: 14:04
 
odsłon: 786
powrót na stronę główną »

fotografia

Komentarze

zostaw komentarz

sortuj według daty: rosnąco | malejąco

Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz.
powrót na stronę główną »Zobacz także:

fotografia
Foto-Kurier 11/2020 w najlepszych salonach prasowych i w naszym e-kiosku - przejrzyj wydanie on-line
fotografia
BEIKS MEDIA SHOW ON LINE - 12 listopada druga część warsztatów, aktualizacja programu
fotografia
FUJIFILM dostarczyło mobilne aparaty rentgenowskie do szpitala na stadionie Narodowym
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2021. (0.073)

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |