testowe Krzysztof Miller. Rok 1989 - nowa wystawa zdjęć w Domu Spotkań z Historią
Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia – pisze Paweł Smoleński w tekście otwierającym wystawę. Krzysztof Miller zrobił je na początku swojej kariery. Jak wygląda rok ’89 w jego obiektywie? Od 6 czerwca zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989” - wstęp wolny.
![]()
Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. W DSH prezentujemy jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech. Poza zdjęciami, które od maja Miller robił już dla „Gazety Wyborczej”, zobaczymy też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.
![]()
Rok 1989 był rokiem przełomowym dla Polski i dla naszego regionu, ale był również przełomowy dla Krzysztofa Millera. Z fotografa-amatora, który towarzyszył demonstracjom NZS-u, stał się profesjonalnym fotoreporterem jednego z najważniejszych dzienników w wolnej Polsce – podkreślają kuratorzy wystawy Katarzyna Puchalska i Waldemar Gorlewski.
![]() fot. Krzysztof Miller
Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Zobaczymy mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji – niektóre z haseł mimo upływu czasu pozostają aktualne.
![]() fot. Krzysztof Miller
Miller jeździł też do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Był w czeskiej Pradze, gdy w czasie Aksamitnej Rewolucji Alexander Dubček stał się bohaterem 1968 roku, a Vaclav Havel został namaszczony na narodowego przywódcę. Dokumentował rocznicę odzyskania niepodległości na Węgrzech. Zrobił zdjęcia w Bukareszcie, gdy na ulicach dochodziło do aktów przemocy i przelewu krwi.
data dodania: 24-05-2018
godzina dodania: 12:46
odsłon: 4820 powrót na stronę główną »
Komentarze
sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:
Z lotu ptaka
![]() Foto-Kurier 5/26 wysłany (28.05) do prenumeratorów, dostępny w e-kiosku i w salonach prasowych Foto-Kurier 5/26 został wysłany do prenumeratorów (28 maja). Jest dostępny w e-kiosku, niecierpliwych zapraszamy do klikania. Wydanie jest już w tajnych salonach Kolportera, salonach inMEDIO, Relay, w EMPIKach i jest już również w salonach Fotoformy w Warszawie i Foto-Plusa w Krakowie i Katowicach. Niektórzy mieli szczęście i już wydanie dostali. Szukających rozkoszy czytania podczas czerwcowego leniuchowania zapraszamy do klikania w naszym e-kiosku. ![]() Panasonic Lumix TZ300 24 marca 2026 r. Panasonic przedstawił kompakt LUMIX TZ300 –zaprojektowany z myślą o podróżnikach i codziennych twórcach, którzy oczekują wyjątkowej jakości obrazu w poręcznej formie. ![]() TTArtisan 11 mm f/2,8 Fisheye teraz w srebrnej wersji kolorystycznej TTArtisan prezentuje nową odsłonę swojego popularnego obiektywu TTArtisan 11 mm f/2,8 Fisheye. Konstrukcja dostępna dotychczas w klasycznej czerni pojawia się teraz w srebrnym wariancie, nadającym jej bardziej surowy, techniczny charakter. Co istotne: specyfikacja oraz cena... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |
|||||||||