testowe Światowy Dzień Fotografii![]() 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Jest to doskonała okazja, żeby przypomnieć sobie jej początki. Sztuka „malowania światłem” przeszła długą drogę – pierwsza próba uchwycenia kadru przez Joseph-Nicéphore Niépce`a trwała wiele godzin. Dziś zapisanie ujęcia trwa tyle, ile naciśnięcie przycisku migawki. Podczas niespełna 200-letniej podróży fotografia stała się najważniejszym, a zarazem najbardziej przystępnym medium. Postęp technologii umożliwił nam zachowanie momentów, które do tej pory pozostawały nieuchwytne.
![]()
Historia fotografii sięga aż roku 1839, kiedy rząd francuski wykupił i oddał dobru publicznemu patent Nicephore Niépce'a i Louisa Daguerre'a - chodzi o technikę dagerotypii. Ta, dzięki skróceniu czasu ekspozycji przestała być jedynie techniczną ciekawostką, a stała się praktycznym narzędziem do zapisywania obrazu.
![]()
W 1900 roku aparaty fotograficzne stały się o wiele bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu niewygórowanych cenowo aparatów, których – na dodatek – nie trzeba było kupować. Wystarczyło je wypożyczyć za jednego dolara.
data dodania: 19-08-2019
godzina dodania: 11:49
odsłon: 2752 powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Z lotu ptaka
![]() Festiwal Fotoforma na Narodowym 2025 - święto pasjonatów fotografowania i filmowania w Warszawie 70 wykładów czołowych polskich i zagranicznych fotografów i filmowców. Warsztaty Masterclass i fotospacery. Ponad 150 największych, światowych marek foto-wideo. Stoiska największych producentów i dystrybutorów sprzętu. Wyjątkowe promocje na zakup sprzętu. Wystawy fotograficzne. Wypożyczalnia sprzętu. I wiele innych atrakcji…16-17 października 2025, PGE NARODOWY. 17 października zaczynają od 9 rano, a kończą na ostatnim kliencie, czyli pewnie do 17, a może i ciut, ciut dłużej. Zobacz jak wyglądał 1 dzień Festiwalu. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. ![]() Test Panasonica Lumix S1 II - hybrydowy AF w mniejszym korpusie Panasonic LUMIX S1MII zadebiutował 13 maja 2025 r., czyli w ponad 6 lat po barcelońskiej premierze swojego poprzednika S1 i w ponad 2 lata po prezentacji Panasonica LUMIX S5IIX (4 stycznia 2023 roku) wyróżnionego nagrodą EISA sezonu 2023-2024.... ![]() Foto-Kurier 10/2025 wysłany do prenumeratorów, dostępny w salonach prasowych i on-line Foto-Kurier 10/2025 wysłano (14.10) do prenumeratorów, od dzisiaj jest w najlepszych salonach prasowych, a w e-kiosku od 12.10. Okładkę ozdobiło zdjęcie Jana Jaskuły, laureata lipcowego konkursu Najlepsze z Najlepszych. Szczęśliwą siódemkę publikujemy w środku wydania. Zainspiruj się świetnymi zdjęciami, w tym laureatów Grand Press Photo 2025 i zapoznaj się z testami najnowszego sprzętu. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |