|
Marta Deskur, Nowe Jeruzalem

Autor wystawy: Marta Deskur
Do kiedy: 30.05.2009
Miejsce prezentacji: Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej, Pałac Opatów
Ulica: Cystersów 18 , Miasto: Gdańsk,
Informacje od organizatora:
Druga w Polsce (po Galerii Starmach) prezentacja projektu znakomitej polskiej fotografki Marty Deskur pt. Nowe Jeruzalem. Wystawa jest nową interpretacją apokryficznego mitu miasta idealnego tworzonego w tym wypadku przez „perfekcyjne" postaci - artystki, artyści i ludzie sztuki jako Apostołowie i Cnoty Kardynalne. Grupę inauguruje Chrystus Zmartwychwstały (Oskar Dawicki) a wieńczy trawestacja obrazu Egona Schiele Kardynał i zakonnica. Towarzyszy temu pokaz filmu wideo Pocałunek Judasza.
Deskur po raz kolejny podjęła w swojej twórczości problem przynależności do grupy i samodzielnego tworzenia podzbioru związanych wspólnym wątkiem osób. Tym razem bohaterami stali się ludzie ze środowiska artystycznego Krakowa, miasta - zdaniem artystki- mistycznej arkadii sztuk. Idealistyczna wizja z Apokalipsy Św. Jana została rozciągnięta na współczesnych prozaików, malarzy, artystów wizualnych. Ich figury stanowią odniesienie do uczniów Chrystusa i personifikacji cnót a wśród apostołów pojawia się potępiany Judasz, powołany na jego miejsce św. Maciej a także powołany już po zmartwychwstaniu św. Paweł.
Dla autorki odniesieniem podstawowym stała się wielowiekowa tradycja przedstawieniowa oparta o kulturę grecko-rzymską i chrześcijańską. Podczas analizy tej ostatniej, Deskur dostrzegła elementy pomijane, wypierane przez zachodni katolicyzm jak fakt przynależności etnicznej Chrystusa i apostołów do narodu Żydowskiego oraz rzeczywista liczba wszystkich apostołów, których było czternastu.
Swoista gra z chrześcijańską tradycją przejawia się w wielu aspektach, poczynając od osobistego zaproszenia - powołania na apostołów mężczyzn ze swojego otoczenia działających w świecie sztuki, poprzez obdarzenie ich atrybutami-rekwizytami aż po tondalną formę wideo pt. Pocałunek Judasza.
Deskur „wytypowała" na św. Piotra - Marcina Maciejowskiego, św. Pawła - Piotra Lutyńskiego, św. Jana - Wilhelma Sasnala, św. Andrzeja - Andrzeja Szczepaniaka , św. Bartłomieja - Grzegorza Sztwiertnię, św. Jude Tadeusza - Sebastiana Cichockiego, św. Jakuba Młodszego - Krzysztofa Kaczmarka, św. Szymona Gorliwego - Wojtka Kule, św. Macieja - Xawerego Wolskiego vel xavimodo, św. Jakuba Starszego - Łukasza Skąpskiego, św. Filipa - Mikołaja Sodzańskiego, św. Mateusza Ewangelistę - Sławomira Shuty, św. Tomasza - Rafała Bujnowskiego i Judasza - Bartka Materkę.
Wszyscy biorący udział w projekcie sfotografowani są w swoich codziennych ubraniach, z wpiętymi pejsami i współczesnymi odpowiednikami tradycyjnych atrybutów. Personifikacjami cnót kardynalnych męstwa, sprawiedliwości wstrzemięźliwości i roztropności są zgodnie z tradycją chrześcijańską, gnostycką i symbolistyczno-filozoficzną młode kobiety. Artystka trochę prowokująco pyta jak to się dzieje, że cechy męskie znajdują reprezentację w kobiecej figurze.
Postacie naturalnej wielkości prezentowane są na przezroczystej pleksi, i choć forma przypomina witraż, zniwelowany został dystans do widza. Aranżacja wystawy pozwala na wykorzystanie znakomitego wnętrza XVII Pałacu Opatów, osiowo rozmieszczonych sal z absydalnymi niszami. Pałac był ufundowany i zamieszkiwany przez biskupów katolickich toteż współcześni apostołowie - z greckiego wysłannicy, znajdują tu swoje uzasadnione miejsce.
data dodania: 23-04-2009
godzina dodania: 16:58
powrót na stronę główną »
Autoportret świąteczny od kuchni - PRO STUFF i Łukasz Pietrzak - przerwa wakacyjna do 15 stycznia
Foto-Kurier 12/25 wysłany do prenumeratorów, w salonach prasowych, sklepach fotograficznych i on-line
Foto-Kuriera - FK 12/25 on-line - od jutra w salonach prasowych i najlepszych sklepach fotograficznych
Foto-Kurier 11/25 w najlepszych salonach prasowych i on-line - przed zakupem zajrzyj do e-kiosku
Prezentujemy okładkę Foto-Kuriera - FK 12/25 wkrótce on-line
Foto-Kurier w Fotoformie - wracamy do najlepszych sklepów fotograficznych
Robert Danieluk - Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii
Foto-Kurier 11/25 wysłany do prenumeratorów
Prezentujemy okładkę Foto-Kuriera - FK 11/25 wkrótce on-line
Foto-Kurier 10/25 dostępny on-line - wkrótce w najlepszych salonach prasowych
Foto-Kurier 10/2025 wysłany do prenumeratorów, dostępny w salonach prasowych i on-line
Przenosimy poczty firmowej - mogą być chwilowe przerwy/opóźnienia w wysyłce maili
Prezentujemy okładkę Foto-Kuriera - FK 10/25 wkrótce on-line
Foto-Kurier 8-9/25 wysłany do prenumeratorów - od 29 sierpnia w najlepszych salonach prasowych
Foto-Kurier 8-9/25 dostępny on-line - wkrótce w salonach prasowych
Prezentujemy okładkę Foto-Kuriera - FK 8-9/25 wkrótce on-line
Światowy Dzień Fotografii - 186 lat temu, 19 sierpnia 1839 roku urodziła się fotografia
Canon Solution - CEZAMAT Politechniki Warszawskiej - Tarcza Wschód i najnowsze technologie w służbie ludności
Studio Foto-Borkowscy - 60 lat
Przerwa wakacyjna w dniach 30.07-10.08 - życzymy udanych zdjęć

LIGA FOTO-KURIERA 2025 - 8 etap pt. "Portret w pionie"
Liga
Foto-Kuriera 2025 to atrakcyjne nagrody o łącznej wartości ponad 21
tys. zł. Zobacz kto wygrał 8. etap Ligi Foto-Kuriera 2025 i dołącz
do koljenego etapu rywalizacji na dowolnym jej etapie. 8 etap miał tytuł "Portret w pionie" (w kolorze).

Test obiektywu Canon RF 45 mm f/1,2 STM - jasny standard w bardzo dobrej cenie
6 listopada 2025 r. Canon wprowadził na rynek, wraz z opisywanym w FK 11/25 Canonem EOS R6 MIII, bardzo jasny obiektyw standardowy Canon RF 45 mm f/1,2 STM – kompaktowy, lekki i w bardzo atrakcyjnej cenie. Na kilka dni przed premierą i w kilka dni po niej mieliśmy go w redakcji nieco dłużej, dzięki czemu powstał jego test.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024
Polityka plików cookies |
|
|