Wydania FK: 179,
publikacje: 9484,
wydarzenia: 2237,
opisy i testy: 2143,
galerie zdjęć: 307627,
użytkownicy: 10013
Trwa wyszukiwanie informacji - proszę czekać ...
Wyniki wyszukiwania dla podświetlonej kategorii
Światowy Dzień Fotografii - 185 lat temu, 19 sierpnia 1839 roku urodziła się fotografia
19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Jest to dobra okazja do tego, by przypomnieć jakie były jej początki.185 lat temu rząd francuski wykupił i upublicznił technologie opracowane przez Nicephore Niépce'a i Louisa
Daguerre'a, było to 19 sierpnia 1839 roku. Tego dnia w Paryżu na spotkaniu Akademii Nauk
i Akademii Sztuk Pięknych, François Arago zaprezentował wynalazek
Daguerre’a, nazwany przez autora dagerotypią. Datę tę przyjmuje się
za dzień narodzin fotografii. Jak co roku przypominamy kilka faktów związanych z tą datą.
Louis Jacques Mandé Daguerre interesował się uzyskiwaniem obrazów za pomocą tzw. camery obscury. Daguerre poznał Josepha Nicéphore'a Niépce'a, który w przybliżeniu od lat 20. XIX, a może i jeszcze dłużej interesował się też tym zajwiskiem. Niépce do otrzymania obrazu wykorzystywał metalową płytkę, którą pokrywał różnymi substancjami i wystawiał ją na działanie światła, a następnie polewał substancją rozpuszczającą. W roku 1827 wykonał najstarsze dziś znane zdjęcie - widok z okna (patrz niżej).
Swoją metodę uzyskiwania obrazu nazwał heliografią. Wymagała ona jednak długiego (do 8-godzinngeo) naświetlania. W 1829 roku Niépce rozpoczął współpracę z Daguerrem i zawiązał z nim spółkę. Po 4 latach Niépce zmarł, a Daguerre kontynuował prace wykorzystując do pokrywania płyt jodek srebra.
Na skutek rozwoju tej technologii 184 lata temu, 19 sierpnia 1839 roku, w Paryżu na spotkaniu Akademii Nauk i Akademii Sztuk Pięknych, François Arago zaprezentował wynalazek Daguerre’a, nazwany przez autora dagerotypią. Datę tę przyjmuje się umownie za dzień narodzin fotografii. W międzyczasie (po ogłoszeniu wynalazku Daguerre'a w biuletynie, ale przed jego prezentacją przez Arago) inny badacz, Brytyjczyk William Fox Talbot, ogłosił się wynalazcą fotografii.
Metoda Talbota (talbotypia, zwana też kalotypią) różniła się od metody Daguerre'a. Talbot stosował jako podłoże papier. Dagerotypia charakteryzowała się dużą szczegółowością, a talbotypia była mniej ostra.
Montaż powstał ze zdjęć następujących osób: Andrzeja Bocheńskiego,
Kamila Górawskiego, Adama Kota, Piotra Mańczaka, Macieja Nowaka, Marioli
Stańkowskiej i Ryszarda Warchoła. Oni
już wgrali swoje
zdjęcia. Zainspiruj się. Z okazji Bożego Ciała przedłużamy termin przyjmowania zgłoszeń do 30.06.2025 r.
do godz. 23.59. Dołącz do zabawy w dowolnym momencie.
22 maja 2025 r. Fujifilm ogłosiło rynkowy debiut kompaktowego aparatu
cyfrowego „X half” (FUJIFILM X-HF1). Jest to najnowszy przedstawiciel
serii X, która korzysta z unikalnej, autorskiej technologii reprodukcji
kolorystycznej FUJIFILM.
21 stycznia 2025 r. Fujifilm Europe GmbH, dział Imaging Solutions, poinformował o wprowadzeniu na rynek hybrydowego aparatu natychmiastowego Fujifilm Instax WIDE Evo - najnowszego przedstawiciela cieszącej się popularnością linii aparatów natychmiastowych i drukarek do smartfonów Instax. W dzień później, w salach Muzeum Gazowni Warszawskiej, odbyła się (patrz Foto-Kurier 3/25) oficjalna, pierwsza w Polsce, prezentacja tego oryginalnego i eleganckiego aparatu.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024