Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydruki

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ

Photokina zawieszona, czyli ostatnia Photokina

27 listopada 2020 roku Koelnmesse, organizator targów Photokina w Kolonii, poinformował o zawieszeniu tej kluczowej dla świata fotografii imprezy organizowanej cyklicznie przez ostatnie 70 lat.

6 lutego 2020 r. w Amsterdamie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona Photokinie 2020, największym targom fotograficznym na świecie, które po raz pierwszy od wielu lat miały odbyć się w nowym terminie w dniach 27-30 maja, ale tym razem pod hasłem „The image lives” (w wolnym tłumaczeniu „Obraz żyje”). Pisaliśmy o tym w Foto-Kurierze 3/20. >>>

Photokina most katedra fot. K. Patrycy

Według nowych założeń targi Photokina miały być krótsze i odbywać się w okresie poprzedzającym wakacje. Zmianie miał tez ulec cykl tego wydarzenia z z 2-letniego na coroczne, a pierwsza z edycji miała mieć właśnie miejsce w dniach 27-30 maja 2020 r. Jednak na skutek pandemii spowodowanej koronawirusem targi nie odbyły się w maju. Według niektórych źródeł starano się, żeby kolejne targi Photokina odbyły się w maju 2022 roku.

Photokina fot. K. Patrycy

Jednak 27 listopada 2020 roku z oficjalnego komunikatu Koelnmesse dowiedzieliśmy się, że na skutek zawirowań rynkowych i spadków na rynku fotograficznym w roku pandemii Koelnmesse zdecydowała się na razie zaprzestać organizowania Photokiny w swojej dotychczasowej lokalizacji (w Kolonii) i formule .


Gerald Böse, prezes i dyrektor generalny Koelnmesse powiedział między innymi: „Podjęliśmy trudną decyzję po 70 latach wspólnej historii. Tendencja w branży fotograficznej, z którą zawsze łączyliśmy bliską i pełną zaufania współpracę, jest dla nas bardzo niepokojąca i dlatego podjęliśmy jedyna słuszną, naszym zdaniem, decyzję".

Jeszcze przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa rynek obrazowania podlegał silnym wstrząsom, z rocznymi spadkami dwucyfrowych wartości. Tempo w tym kierunku znacznie nasiliło się w 2020 r., ostatnio odnotowano spadek rzędu 50%. Niedawno te zmiany wywarły głęboki wpływ na Photokinę, która odbywała się w Kolonii od 1950 roku.

Photokina fot. K. Patrycy

Od 2014 roku Koelnmesse, wraz z Niemieckim Stowarzyszeniem Przemysłu Fotograficznego, analizując spadkowe trendy rynkowe, dostosowywało do nich podstawową koncepcję targów, a także inwestowało znaczne środki w zaangażowanie nowych wystawców i grup odwiedzających.

„Te zmiany w projekcie koncepcyjnym, wraz ze zmianą interwałów i zmianą dat, nie poprawiły zasadniczo sytuacji wydarzenia” - stwierdził Oliver Frese, członek zarządu i dyrektor operacyjny Koelnmesse.

Photokina fot. K. Patrycy

„Chociaż obecnie robi się więcej zdjęć niż kiedykolwiek wcześniej, integracja fotografii za pomocą smartfonów i wideografii wraz z komunikacją opartą na obrazie, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych nie była w stanie zastąpić dużych segmentów klasycznego rynku. W rezultacie ogólna sytuacja nie jest zgodna ze standardami jakości Photokiny jako światowej sławy marki reprezentującej najwyższą jakość i profesjonalizm na międzynarodowym rynku obrazowania. ”


ciąg dalszy artykułu na następnej stronie...


 
data dodania: 29-12-2020
 
godzina dodania: 23:02
 
odsłon: 1501
powrót na stronę główną »

fotografia

Komentarze

zostaw komentarz

sortuj według daty: rosnąco | malejąco

Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz.
powrót na stronę główną »Zobacz także:

fotografia
Photokina 2020 odbędzie się, daty oraz ważniejsi obecni i nieobecni są już znani
fotografia
Foto-Kurier zaprasza na  Targi FVF w Łodzi - podczas targów redakcja będzie nieczynna
Zdjęcie miesiąca
Styczeń 2023
zdjęcie miesiąca
© fot. Adam Kot
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2023. (0.149) / 0.133

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |