W minionych czasach aparaty Praktica były przedmiotem marzeń wielu fotoamatorów. Wytwarzano je w Drezdeńskich Zakładach Aparatów Fotograficznych (Kombinat VEB Pentacon Dresden) od 1949 roku. Model MTL5 był produkowany od grudnia 1984 do lutego 1986 roku. Jego konstruktorem był inżynier Rolf Noack.
Różnice między poszczególnymi wersjami były minimalne. I tak właśnie w 1986 roku po raz pierwszy na targach lipskich wraz z reklamą aparatu Praktica MTL 5 pojawiły się zapowiedzi następnego modelu Praktica MTL 5B.
W rok po pojawieniu się tego aparatu w sprzedaży pojawił się ostatni model bez automatyki czasu nawiązujący kształtem do modeli poprzednich. Była to Praktica MTL 50. Spróbujmy opisać ostatnie 3 modele i wskazać różnice między nimi występujące.
Dane techniczne: typ: lustrzanka małoobrazkowa, format 24x36 mm; migawka: szczelinowa, pionowa, metalowa; pomiar światła: integralny z uwypukleniem środka pola; zakres czasów: od 1/1000 s do 1 s + B (wszyskie czasy mechaniczne); mocowanie obiektywu: gwint M 42x1; czasy synchronizacji z lampą: 1/125 s; transport filmu: mechaniczny (nie można dołączyć ani windera ani motoru); transport powrotny filmu: ręczny (korbka powrotna) gorąca stopka: brak dodatkowego gniazda synchronizacji z fleszem (wyjątek model MTL 5); sygnał naciągu migawki: (gdy migawka nie jest naciągnięta w celowniku po lewej stronie widoczny jest czarny trójkąt, w przeciwnym przypadku nie jest on widoczny); wymiary: 142x96x88.5 mm; masa: z obiektywem Pentacon auto 1.8/50: 770g;
Zasilanie światłomierza. Modele MTL 5 i 5B zasilane są dwoma bateriami LR 44 lub SR 44, zaś model MTL 50 baterią 6 voltową Mallory PX28 bądź czterema bateriami LR 44 (lub SR 44) w specjalnej plastikowej koszulce. Wszystkim trzem modelom brakowało kontroli stanu baterii, co czasami przy dużym ich zużyciu przyczyniało się do zafałszowania pomiaru.
Prawie wszystkie różnice między modelami są widoczne w wizjerze aparatu (patrz rysunki poniżej).
Praktica MTL 5
Elementy ustawienia ostrości
*klin poziomy podwójny,
*pierścień rastrowy,
*pierścień matowy.
Wskazówka światłomierza wskazuje w pozycji:
"+" prześwietlenie;
"-" niedoświetlenie;
"O" prawidłowe nastawienie parametrów ekspozycji.
Praktica MTL 5B
Elementy ustawienia ostrości
*klin ukośny potrójny,
*pierścień rastrowy i matowy,
*matówka.
Wskazanie światłomierza analogiczne jak w modelu MTL 5.
Praktica MTL 50
Elementy ustawienia ostrości tak jak w modelu MTL 5B.
Wskazanie światłomierza oznaczają:
górna strzałka - prześwietlenie;
dolna strzałka - niedoświetlenie;
obie strzałki świecące się z jednakową intensywnością - prawidłowe ustawienie parametrów ekspozycji.
W światłomierzu w Praktice MTL 50 strzałki wskaźników rozświetlają się stopniowo. Pozwala to na orientacyjne zorientowanie się w stopniu prześwietlenia bądź niedoświetlenia.
ZALETY aparatów: a. Duże bogactwo osprzętu dodatkowego t.j.: pierścienie pośrednie, mieszki, zestawy do kopiowania slajdów, konwertery i wiele innych.
b. Duży wybór obiektywów od ogniskowej o dł. 20 do 1000 mm, szczególnie polecam Państwu obiektywy firmy Carl Zeiss Jena. Można też używać obiektywy firmy Pentacon i obiektywy do Zenita oraz całą gamę obiektywów z gwintem M 42x1 (np. od starszych modeli Pentaxa). Oto niektóre obiektywy pasujące do modeli aparatu Praktica:
ZEISS FLEKTOGON auto 2,8/20
PENTACON auto 2,8/29
ZEISS FLEKTOGON auto 2,4/35
PENTACON auto 1,8/50
ZEISS PANCOLAR auto 1,8/50
ZEISS TESSAR 2,8/50
ZEISS PANCOLAR auto 1,8/80
ZEISS SONAR auto 3,5/135
PENTACON auto 2,8/135
PENTACON 4/200
ZEISS SONAR auto 2,8/200
ZEISS SONAR 4/300
PRAKTICAR 5,6/500
PRAKTICAR 5,6/1000
c. Dostępność punktów serwisowych i części na naszym rynku. d. Rozdzielenie spustu migawki od przycisku światłomierza. Pozwala to uniknąć przypadkowego wyzwolenia migawki. e. Licznik zdjęć zerujący się po otwarciu tylnej ścianki. f. Stosunkowo nieduży ciężar. g. Mocna i solidna obudowa. h. Przystępna cena
WADY: a. Bardzo ciemna matówka wizjera (w porównaniu z modelami serii B). b. W przypadku modeli MTL 5 i MTL 5B wskazówka światłomierza nie jest widoczna przy robieniu zdjęć w ciemnym pomieszczeniu. c. Optyka pozostaje w tyle za firmami takimi jak Nikon, Minolta, Canon, czy Olympus. d. Dość duża bezwładność światłomierza. e. Zbyt mały zakres pracy światłomierza. f. Brak informacji o parametrach ekspozycji w wizjerze (zmusza to do odrywania oka od celownika w momencie chęci skontrolowania tychże parametrów). g. Bardzo nietrwały jest uchwyt do mocowania aparatu na statywie. i. W modelach MTL 5B i 50 brak dodatkowego gniazda synchronizacji dla flesza (ale można je szybko zamontować - specjalne kostki).
Większość z wad tych aparatów wynika z ich przeznaczenia i niskiej ceny. W późniejszych modelach wiele z tych niedogodności zlikwidowano kosztem wzrostu ceny.
Pomimo zaniechania produkcji aparatu można jeszcze spotkać w/w modele na giełdach, czy w komisach. Zadziwia często ich idealny stan. Ciekawostką może być fakt, że modele te były produkowane (a właściwie składane) nie tylko na terenie byłej NRD ale i u nas w kraju. Oczywiście była to produkcja jednostkowa, a nie masowa. Specjalizowały się w tym punkty serwisowe i naprawcze.
29 czerwca 2022 roku Nikon zaprezentował kolejnego bezlusterkowca
z matrycą APS-C. Tym razem o symbolu Nikon Z 30. Aparat ten jest
zmodyfikowaną wersją Nikon Z 50, który zadebiutował 10 października 2019
roku. Testowany w tym wydaniu model ma wiele podobnych cech do Nikona Z
50, ale jest też sporo różnic między tymi aparatami i dlatego warto
zapoznać się z Nikonem Z 30 nieco bliżej.
28 marca 2023 roku poinformował, że produkowane przez firmę aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami (lustrzanki cyfrowe i bezlusterkowce) po raz kolejny utrzymały się na czołowej pozycji pod względem udziału w światowym rynku fotograficznym. Canon jest liderem w tej kategorii nieprzerwanie od 20 lat - na podstawie sondażu przeprowadzonego przez firmę Canon oraz danych dotyczących wysyłek opublikowanych przez CIPA - (od 2003 do 2022 roku włącznie).
29 marca 2023 r. zaprezentowano pełnoklatkowego bezlustrekowca - Sony ZV-E1 z przeznaczeniem dla wideoblogerów, którzy pragną tworzyć lepsze materiały i którym nie wystarczają matryce smartfonów i aparatów z matrycą do APS-C włącznie.
Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024