testowe Sony NEX-5N w starciu z konkurencją (test) - artykuł z Foto-Kuriera 10/2011![]() W ostatnich miesiącach na łamach naszego miesięcznika przetestowaliśmy sporą grupę aparatów z wymienną optyką. Dziś kontynuujemy testowanie aparatów przynależnych do tej grupy. W szranki stają najnowsze produkty Olympusa, Panasonika i Sony.
![]()
Zdjęcie wykonane testowanym aparatem Sony NEX-5N;
Testowane modele to: Olympus PEN E-PM1, Panasonic Lumix DMC-GF3 i Sony NEX-5N; dodatkowo dołączyliśmy Olympusa XZ-1, który jest konstrukcją bardzo zbliżoną do najnowszego „mini” PEN-a i zapewne był jakimś jego pierwowzorem. Wymienione modele „bezlusterkowców” z założenia mają być małe i poręczne, aby można było zabrać zawsze je ze sobą bez konieczności noszenia torby ze sprzętem.
![]()
![]()
![]()
![]()
Wygląd zewnętrzny i ergonomia Założenia małego poręcznego aparatu w zasadzie we wszystkich przypadkach są zrealizowane, pod warunkiem, że bierzemy pod uwagę korpusy tych modeli (wyjątek stanowi XZ-1, który w wersji transportowej wraz z wbudowanym obiektywem nie bardzo odbiega wielkością od ww. korpusów).
![]() Najnowsza konstrukcja „kitowego” obiektywu Panasonika wyposażona w „Power Zoom” trafi na rynek prawdopodobnie w 2012 roku.
Ale przecież trzeba do nich dołączyć jeszcze obiektyw. Standardowo dołączane do nich są zoomy 14-42 mm (Olympus i Panasonic) lub 18-55 (Sony), które zwiększają rozmiar aparatu. Najmniejsze wymiary ma obiektyw Olympusa, a największe Sony (ten przypomina prawie obiektyw lustrzanki, ale może zachwycić jakością wykonania). Najbardziej „plastikowo” wypada konstrukcja obiektywu testowanego Panasonika. Rozwiązaniem zmniejszającym wymiary zestawu może być zastosowanie jasnego obiektywu typu „Pancake”, który znajdziemy w ofercie każdej z tych firm. Testowane Panasonic Lumix DMC-GF3 i Sony NEX-5N nawet mają w ofercie takie dwuobiektywowe zestawy. Po założeniu takiego płaskiego obiektywu zestaw zmieścimy w większej kieszeni, nie obciążając się dodatkowym opakowaniem transportowym. A rozwiązanie to na pewno sprawdzi się w fotografii ulicznej. Dla aparatów systemu Micro Cztery/Trzecie w przyszłości alternatywą może być płaski Power Zoom 14-42 mm, zaprezentowany na tegorocznych targach IFA.
![]()
![]()
![]()
![]() Wszystkie testowane modele mają podobnej wielkości korpusy. Na uwagę zasługuje duży, dobrze wyprofilowany uchwyt w Sony.
data dodania: 04-02-2012
godzina dodania: 13:45
odsłon: 45345
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Street, portret, reportaż i dzikie zwierzęta, uniwersalny Nikkor Z 24–70 mm f/4 S, test z Foto-Kuriera 5/21
![]() Tamron 11–20 mm f/2,8 Di III-A RXD,105 stopni w jasnym obiektywie do Sony, test z Foto-Kuriera 6-7/21
![]() Canon EOS R3 - wyścig po najlepsze kadry trwa - test z Foto-Kuriera 8-9/22, zobacz też zdjęcia z mundialu w Katarze
![]() Super zoom - Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10–25 mm f/1,7 ASPH. - pełny test z Foto-Kuriera 10/19
![]() Test Sony VPL-XW7000ES - najbardziej kompaktowy na świecie projektor laserowe SXRD o natywnej rozdzielczości 4K
![]() Test Nikkora AF-S 85 mm f/1,4 vs Nikkor AF-S 85 mm f/1,8 - portretówki dla wymagających - artykuł z FK 1-2/2014
![]() Panasonic LUMIX GH6 test - długo oczekiwany filmowiec, ale nie tylko; pełny test z Foto-Kuriera 4/22
![]() TEST Sony FE 35 mm f/1,4 GM - bezkompromisowy, stałoogniskowy G-Master - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/21
![]() Nikon Z 30 test, z matrycą APS-C dla vlogujących i fotografujących - test z Foto-Kuriera 10/22 29 czerwca 2022 roku Nikon zaprezentował kolejnego bezlusterkowca z matrycą APS-C. Tym razem o symbolu Nikon Z 30. Aparat ten jest zmodyfikowaną wersją Nikon Z 50, który zadebiutował 10 października 2019 roku. Testowany w tym wydaniu model ma wiele podobnych cech do Nikona Z 50, ale jest też sporo różnic między tymi aparatami i dlatego warto zapoznać się z Nikonem Z 30 nieco bliżej. ![]() Canon 20. rok z rzędu z największym udziałem w globalnym rynku w kategorii aparatów cyfrowych z ... 28 marca 2023 roku poinformował, że produkowane przez firmę aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami (lustrzanki cyfrowe i bezlusterkowce) po raz kolejny utrzymały się na czołowej pozycji pod względem udziału w światowym rynku fotograficznym. Canon jest liderem w tej kategorii nieprzerwanie od 20 lat - na podstawie sondażu przeprowadzonego przez firmę Canon oraz danych dotyczących wysyłek opublikowanych przez CIPA - (od 2003 do 2022 roku włącznie). ![]() Sony ZV-E1 nowy, pełnoklatkowy aparat stworzony dla wideoblogerów, dostępność i cena 29 marca 2023 r. zaprezentowano pełnoklatkowego bezlustrekowca - Sony ZV-E1 z przeznaczeniem dla wideoblogerów, którzy pragną tworzyć lepsze materiały i którym nie wystarczają matryce smartfonów i aparatów z matrycą do APS-C włącznie. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |