testowe Sony NEX-5N w starciu z konkurencją (test) - artykuł z Foto-Kuriera 10/2011![]() W ostatnich miesiącach na łamach naszego miesięcznika przetestowaliśmy sporą grupę aparatów z wymienną optyką. Dziś kontynuujemy testowanie aparatów przynależnych do tej grupy. W szranki stają najnowsze produkty Olympusa, Panasonika i Sony.
![]()
Zdjęcie wykonane testowanym aparatem Sony NEX-5N;
Testowane modele to: Olympus PEN E-PM1, Panasonic Lumix DMC-GF3 i Sony NEX-5N; dodatkowo dołączyliśmy Olympusa XZ-1, który jest konstrukcją bardzo zbliżoną do najnowszego „mini” PEN-a i zapewne był jakimś jego pierwowzorem. Wymienione modele „bezlusterkowców” z założenia mają być małe i poręczne, aby można było zabrać zawsze je ze sobą bez konieczności noszenia torby ze sprzętem.
![]()
![]()
![]()
![]()
Wygląd zewnętrzny i ergonomia Założenia małego poręcznego aparatu w zasadzie we wszystkich przypadkach są zrealizowane, pod warunkiem, że bierzemy pod uwagę korpusy tych modeli (wyjątek stanowi XZ-1, który w wersji transportowej wraz z wbudowanym obiektywem nie bardzo odbiega wielkością od ww. korpusów).
![]() Najnowsza konstrukcja „kitowego” obiektywu Panasonika wyposażona w „Power Zoom” trafi na rynek prawdopodobnie w 2012 roku.
Ale przecież trzeba do nich dołączyć jeszcze obiektyw. Standardowo dołączane do nich są zoomy 14-42 mm (Olympus i Panasonic) lub 18-55 (Sony), które zwiększają rozmiar aparatu. Najmniejsze wymiary ma obiektyw Olympusa, a największe Sony (ten przypomina prawie obiektyw lustrzanki, ale może zachwycić jakością wykonania). Najbardziej „plastikowo” wypada konstrukcja obiektywu testowanego Panasonika. Rozwiązaniem zmniejszającym wymiary zestawu może być zastosowanie jasnego obiektywu typu „Pancake”, który znajdziemy w ofercie każdej z tych firm. Testowane Panasonic Lumix DMC-GF3 i Sony NEX-5N nawet mają w ofercie takie dwuobiektywowe zestawy. Po założeniu takiego płaskiego obiektywu zestaw zmieścimy w większej kieszeni, nie obciążając się dodatkowym opakowaniem transportowym. A rozwiązanie to na pewno sprawdzi się w fotografii ulicznej. Dla aparatów systemu Micro Cztery/Trzecie w przyszłości alternatywą może być płaski Power Zoom 14-42 mm, zaprezentowany na tegorocznych targach IFA.
![]()
![]()
![]()
![]() Wszystkie testowane modele mają podobnej wielkości korpusy. Na uwagę zasługuje duży, dobrze wyprofilowany uchwyt w Sony.
data dodania: 04-02-2012
godzina dodania: 13:45
odsłon: 44274
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Panasonic LUMIX GH6 test - długo oczekiwany filmowiec, ale nie tylko; pełny test z Foto-Kuriera 4/22
![]() TEST Sony FE 35 mm f/1,4 GM - bezkompromisowy, stałoogniskowy G-Master - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/21
![]() TEST Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR - uniwersalny zoom ze stabilizacją - TEST z Foto-Kuriera 4-5/20
![]() TEST Panasonic Lumix GH5 II - wszechstronny, streamingowy brat Panasonica Lumix GH5 - test z Foto-Kuriera 12/21
![]() Canon EOS R7 bezlusterkowiec z matrycą APS-C 24 maja 2022 r. Canon Europe zaprezentował pierwsze aparaty bezlusterkowe systemu EOS R - Canona EOS R7 i Canona EOS R10, w których zastosowano matryce APS-C. Canon EOS R7, nawiązujący do modelu Canon EOS 7D,... ![]() Fujinon XF 150–600 mm f/5,6–8 R LM OIS WR od Fujifilm 31 maja 2022 roku wśród nowości zaprezentowanych przez Fujifilm znalazł się długo oczekiwany zoom Fujinon XF 150–600 mm f/5,6–8 R LM OIS WR. Tym samym Fujifilm dołączyło do grona firm mających zmiennoogniskowe superteleobiektywy o zakresie... ![]() Okiem Ekspertów Maria Darowska i Tadeusz Koniarz poddają swojej opinii wybrane zdjęcia z portalu foto-kurier.pl. Sugerują też kierunki proponowanych zmian. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |