testowe Test Olympusa TG-2 - kompakt na każdą pogodę (pełna wersja artykułu, który ukazał się w FK 3/2013)![]() Część z nas wybiera się dopiero na długo oczekiwany wypad narciarski lub zaczyna myśleć o wiosennych eskapadach w góry, czy też wyprawach nad ciepłe morze. Jak zwykle myślom tym towarzyszą zapytania o sprzęt odpowiedni na taką wyprawę, który sprawi, że beztrosko oddamy się urokom otoczenia fotografując bez obawy o zniszczenie aparatu.I właśnie z myślą o aktywnych użytkownikach sprzętu fotograficznego zajmujemy się najnowszym przedstawicielem aparatów wytrzymałych. Jest nim Olympus TG-2, który 8 stycznia zajął miejsce nagrodzonego między innymi nagrodą EISA Olympusa TG-1.
![]() Testowany Olympus TG-2
![]() Olympus TG-1 nagrodzony przez EISA
Założenia konstrukcyjne Przypomnijmy, że aparaty należące do tej grupy muszą być na tyle małe, żeby zmieściły się do niedużej kieszeni spodni. Wyposażone są w obiektywy o budowie peryskopowej, gdzie proces zmiany ogniskowej nie powoduje wysuwania się obiektywu poza obrys korpusu.
![]()
![]() Zakres widzenia obiektywu TG-2.
Z racji ich dużej odporności na uszkodzenia liczba przycisków w aparatach jest ograniczana do minimum. Nie mają one żadnych dodatkowych wizjerów, a kadrowanie odbywa się jedynie za pomocą ekranów znajdujących się z tyłu aparatu. Taki dokładne jest testowany przez nas model TG-2, choć producent, w porównaniu do TG-1, wprowadził w nim drobne zmiany w oznaczeniach występujących na tylnej ściance korpusu.
![]() Korpus testowanego Olympusa TG-2 od tyłu.
Pojawiły się dodatkowe piktogramy: lampy błyskowej i samowyzwalacza, które ułatwią nam korzystanie z tych funkcji w aparacie.
![]() Korpus testowanego Olympusa TG-2 z góry.
Wytrzymałość
![]() Konwertery do TG-2 można podłączać pod wodą.
Wykonywaliśmy nim zdjęcia pod wodą oraz na mrozie podczas jazdy na nartach. Do –6°C działał bez „pudła”. Przy niższej temperaturze niestety my już nie działaliśmy prawidłowo, a w związku z tym nie mogliśmy do końca zweryfikować obietnic producenta. Na nartach aparat stale przebywał w kieszeni spodni. Jedynie raz zdarzyło się, że po kilku wjazdach na wysokość 1300 m TG-2 zaparował od wewnątrz uniemożliwiając wykonanie prawidłowego zdjęcia. To nas zdziwiło, gdyż dotychczas z tego typu sytuacją spotkaliśmy się jedynie w jednym z modeli Panasonika. Być może była to jedynie przypadłość danego egzemplarza TG-2. Niemniej dla czystości sumienia informujemy Państwa o tym, że taka rzecz może się zdarzyć i w takim przypadku pozostaje nam jedynie wysuszyć aparat w domu.
![]() Jasny obiektyw w duecie z solidną matrycą umożliwia „bezbolesne” wykonywanie zdjęć nocnych nawet przez szybę samochodu.
Możliwości fotograficzne
![]() Podwodne zdjęcie wykonane Olympusem TG-2.
data dodania: 15-05-2013
godzina dodania: 13:45
odsłon: 33598
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco Odradzam Państwu ten model. Podczas pobytu nad wodą kilka razy zaparował. byłem z osobą, która z kolei testowała model tg830 i tego problemu nie było. Zdjęcia oczywiście na korzyść tg2 jednak tylko dopóki nie zbliża się do wody. Po reklamacji olympus odesłał aparat z jakimś świstkiem z kilkoma formułkami i jedną zakreśloną zakreślaczem, która poza tym, że wspomina o obiektywie to nie ma nic wspólnego z moim problemem. to prawdopodobnie odosobniony przypadek jednak wszystkich ostrzegam. Pozdrawiam
Zobacz także:![]() Panasonic LUMIX GH6 test - długo oczekiwany filmowiec, ale nie tylko; pełny test z Foto-Kuriera 4/22
![]() TEST Sony FE 35 mm f/1,4 GM - bezkompromisowy, stałoogniskowy G-Master - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/21
![]() TEST Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR - uniwersalny zoom ze stabilizacją - TEST z Foto-Kuriera 4-5/20
![]() TEST Panasonic Lumix GH5 II - wszechstronny, streamingowy brat Panasonica Lumix GH5 - test z Foto-Kuriera 12/21
![]() Test Tamrona 28–75 mm f/2,8 Di III VXD G2 - uniwersalny, jasny zoom, test z Foto-Kuriera 4/22 Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III VXD G2 to jasny standardowy zoom, który ma szerokie zastosowanie. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, zarówno przy wykonywaniu krajobrazów, kreowaniu street photo jak również podczas tworzenia portretów z małą głębią ostrości. ![]() Nikkor Z 400 mm f/4,5 VR S, czyżby najlżejsze 400 mm w historii Nikona, cena i dostępność 29 czerwca 2022 roku Nikon, niezależnie od mającej w tym samym dniu premiery Nikon Z30, zaprezentował kolejny obiektyw o ogniskowej 400 mm oznaczony jako Nikkor Z 400 mm f/4,5 VR S. Znamy cenę i dostępność nowego modelu. ![]() Nikon Z30 dla vlogujących i fotografujących, cena i dostępność 29 czerwca 2022 roku Nikon zaprezentował kolejnego bezlusterkowca z matrycą APS-C o symbolu Nikon Z30. Aparat ten jest zmodyfikowaną wersją Nikon Z50, który zadebiutował 10 października 2019 roku. Cena i dostępność nowego modelu to nie jedyne dane Nikona Z30, z którymi warto się zapoznać. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |