Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydruki

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

foto-kurier.pl
Internet

Od redakcji

Przed wakacjami
Część z nas rozpoczęła już sezon urlopowy, inni wkrótce wyjadą na wakacje. Ci ostatni, często w gorączce przedpodróżnej, zapominają o najważniejszym: żeby wziąć ze sobą urządzenie, które uwieczni emocje związane z ich wypoczynkiem, a potem - po powrocie - pozwoli cieszyć się zdjęciami wśród grona znajomych. Czy do tego celu wystarczą fotokomórki, czyli telefony komórkowe wyposażone w aparat fotograficzny? Zdecydowanie nie. Jakość zdjęć wykonanych nimi zbyt często pozostawia wiele do życzenia. Dzieje się tak, pomimo że rozdzielczości zdjęć sięgają już coraz częściej 5 mln pikseli. Maleńkie elementy rejestrujące umieszczone w fotokomórkach dobrze działają jedynie przy bardzo dobrych warunkach oświetleniowych. Przy słabszym oświetleniu możemy zapomnieć o ich skutecznym używaniu. Wbudowane w aparaty ledowe lampki „błyskowe" lub nawet miniflesze są nadal jedynie substytutem tych wbudowanych w typowy kompakt cyfrowy lub konsumencką lustrzankę, nie mówiąc o zewnętrznych dedykowanych lampach błyskowych przystosowanych do współpracy z lustrzankami. Dodatkowo opóźnienie towarzyszące rejestracji obrazu podczas wykonywania zdjęć fotokomórką często jest tak duże, że prawidłowe uchwycenie osoby w ruchu graniczy z cudem. Czy można temu zaradzić? Tak. Analizując budżet domowy powinniśmy wybrać aparat fotograficzny z prawdziwego zdarzenia, spełniający podstawowe oczekiwania. Może być to klasyczny kompakt cyfrowy lub też bardziej zaawansowany, wyposażony w zoom o kilkunastokrotnym zakresie ogniskowych. Bardziej wymagającym polecamy oczywiście różnej klasy lustrzanki. Artykuły na temat dwóch z nich, o bardzo skrajnym przeznaczeniu, znajdą państwo w bieżącym wydaniu Foto•Kuriera. Są to: test profesjonalnego Canona EOS-1Ds. Mark III i szeroki opis nowo wprowadzonego Olympusa E-520. Polecamy też Państwu artykuł na temat ekskluzywnych i lekkich statywów Manfrotto, które mogą okazać się niezwykle przydatne podczas wakacji. Pamiętajmy, że aparat sporo kosztuje, a podróżujemy w różnych warunkach klimatycznych, i dlatego warto zatroszczyć się o sprzęt, odpowiednio dobierając torbę czy też plecak fotograficzny wyposażony np. w dodatkową kieszeń na laptop. W bieżącym wydaniu tłumaczymy również różnice w posługiwaniu się lampą błyskową wbudowaną w aparat a lampą do niego dołączaną. Dla filmujących przygotowaliśmy opisy kamer JVC i Pa­nsonika oraz relację z targów NAB w Las Vegas.
Ale Foto•Kurier to nie tylko sprzęt. To również zdjęcia. Zapraszamy do zapoznania się z pracami nagrodzonymi na niezwykle prestiżowym konkursie Grand Press Photo, oraz z nieco niebezpiecznej wyprawy do Peru. Ciekawe okazały się też prace laureata polskiej edycji EISA MAESTRO AWARD 2008 oraz Tomasza Alberta Kowala, którego zdjęcia prezentujemy w Galerii Młodych.
Wszystkim Państwu życzymy ciekawej lektury, pod wpływem której jeszcze lepiej utrwalą Państwo swoje emocje na sprzęcie odpowiedniej klasy, różnym od fotokomórek.
Redaktor Naczelny
Krzysztof Patrycy


 
data dodania: 23-06-2008
 
godzina dodania: 00:39
 
odsłon: 262
powrót na stronę główną »

Zdjęcie miesiąca
Styczeń 2019
zdjęcie miesiąca
© fot. Adam Kot
 

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |