testowe Fotoksiążka CEWE COLOR luksus niedoceniony / TEST / Pełna wersja artykułu opublikowanego w Foto-Kurierze nr 5/2009![]() Na Photokinie 2008 jako nową formę prezentacji zdjęć mocno promowano fotoksiążki. I choć od tego czasu upłynęło ponad pół roku, to zaczyna się ona w Polsce dopiero popularyzować. Przyjrzyjmy się jednej z takich fotoksiążek, oferowanej przez laboratorium przemysłowe Cewe Color.
![]()
Nie tylko dla orłów Niezbędnym elementem do wykonania fotoksiążki jest odpowiedni program, który wykorzystujemy do układania i aranżacji zdjęć w książce. W przypadku książki CEWE pobieramy go nieodpłatnie ze strony www.fotojoker.pl. Po instalacji oprogramowania przystępujemy do działania. Wybieramy rodzaj i objętość fotoksiążki, a następnie wskazujemy folder, z którego mają być pobrane zdjęcia. Zalecamy w tym przypadku skopiowanie zdjęć z nośników zewnętrznych (CD, DVD, pendrive) na dysk twardy. Gdy tego nie zrobimy, to w przypadku gdy zdjęcie będzie miało za małą rozdzielczość i pochodziło z nośnika zewnętrznego, przy zapisie końcowym albumu nie będzie już dostępu do oryginału zdjęcia, i jakość jego wydruku będzie wtedy pogorszona. Na szczęście nie trzeba być „komputerowym orłem”, żeby samemu ułożyć zdjęcia w tym nietypowym albumie.
![]() Program do projektowania fotoksiążki umożliwia nam niemal dowolną jej aranżację. Sami wybieramy liczbę zdjęć na stronie oraz ich układ względem siebie. Podczas produkcji fotoksiążki, do celu – jeśli zechcemy – poprowadzi nas komputerowy asystent, a my później, po wstępnym ułożeniu zdjęć przez program, wprowadzimy drobne lub większe korekty w tym, co wykonał on sam. Możemy dodać do zdjęć tekst. Zmienić ich wielkość i pozycję w książce (kąt w stosunku do podstawy książki). Określić, czy zdjęcie ma być na spad, czy też nie? Czy ma zajmować jedną lub dwie strony, itp. Można do zdjęć dodać podcienie, różnego rodzaju ramki i tła, czy też zlikwidować efekt czerwonych oczu. To wszystko możliwe jest za sprawą przystępnie i w miarę intuicyjnie opisanego interfejsu użytkownika.
![]()
![]() Do zdjęć możemy dodać zarówno podcienie, jak i różnego rodzaju ramki.
I jeszcze jedna bardzo istotna uwaga. Fotoksiążki są drukowane w rozdzielczości 300 dpi, zatem rozdzielczość bezwzględna dla np. całej strony A4 (210×297 mm) powinna wynieść ok. 2500×3500 pikseli (8,75 mln). Oczywiście, przy umieszczeniu wielu mniejszych zdjęć na stronie ich rozdzielczość może być proporcjonalnie mniejsza. I tak każde zdjęcie formatu 10×15 cm (docelowego w książce) powinno mieć rozdzielczość ok. 1200×1800 pikseli (2,16 mln). Oczywiście tych wytycznych nie trzeba się trzymać sztywno. Zmniejszenie wielkości zdjęcia o maksimum 10% nie będzie miało większego wpływu na końcową jakość naszego wydruku.
data dodania: 27-11-2009
godzina dodania: 16:39
odsłon: 48769
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Panasonic LUMIX GH6 test - długo oczekiwany filmowiec, ale nie tylko; pełny test z Foto-Kuriera 4/22
![]() TEST Sony FE 35 mm f/1,4 GM - bezkompromisowy, stałoogniskowy G-Master - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/21
![]() TEST Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR - uniwersalny zoom ze stabilizacją - TEST z Foto-Kuriera 4-5/20
![]() TEST Panasonic Lumix GH5 II - wszechstronny, streamingowy brat Panasonica Lumix GH5 - test z Foto-Kuriera 12/21
![]() Canon EOS R7 bezlusterkowiec z matrycą APS-C 24 maja 2022 r. Canon Europe zaprezentował pierwsze aparaty bezlusterkowe systemu EOS R - Canona EOS R7 i Canona EOS R10, w których zastosowano matryce APS-C. Canon EOS R7, nawiązujący do modelu Canon EOS 7D,... ![]() Fujinon XF 150–600 mm f/5,6–8 R LM OIS WR od Fujifilm 31 maja 2022 roku wśród nowości zaprezentowanych przez Fujifilm znalazł się długo oczekiwany zoom Fujinon XF 150–600 mm f/5,6–8 R LM OIS WR. Tym samym Fujifilm dołączyło do grona firm mających zmiennoogniskowe superteleobiektywy o zakresie... ![]() Okiem Ekspertów Maria Darowska i Tadeusz Koniarz poddają swojej opinii wybrane zdjęcia z portalu foto-kurier.pl. Sugerują też kierunki proponowanych zmian. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |