testowe Fotoksiążka CEWE COLOR luksus niedoceniony / TEST / Pełna wersja artykułu opublikowanego w Foto-Kurierze nr 5/2009Na Photokinie 2008 jako nową formę prezentacji zdjęć mocno promowano fotoksiążki. I choć od tego czasu upłynęło ponad pół roku, to zaczyna się ona w Polsce dopiero popularyzować. Przyjrzyjmy się jednej z takich fotoksiążek, oferowanej przez laboratorium przemysłowe Cewe Color.
Nie tylko dla orłów Niezbędnym elementem do wykonania fotoksiążki jest odpowiedni program, który wykorzystujemy do układania i aranżacji zdjęć w książce. W przypadku książki CEWE pobieramy go nieodpłatnie ze strony www.fotojoker.pl. Po instalacji oprogramowania przystępujemy do działania. Wybieramy rodzaj i objętość fotoksiążki, a następnie wskazujemy folder, z którego mają być pobrane zdjęcia. Zalecamy w tym przypadku skopiowanie zdjęć z nośników zewnętrznych (CD, DVD, pendrive) na dysk twardy. Gdy tego nie zrobimy, to w przypadku gdy zdjęcie będzie miało za małą rozdzielczość i pochodziło z nośnika zewnętrznego, przy zapisie końcowym albumu nie będzie już dostępu do oryginału zdjęcia, i jakość jego wydruku będzie wtedy pogorszona. Na szczęście nie trzeba być „komputerowym orłem”, żeby samemu ułożyć zdjęcia w tym nietypowym albumie.
Program do projektowania fotoksiążki umożliwia nam niemal dowolną jej aranżację. Sami wybieramy liczbę zdjęć na stronie oraz ich układ względem siebie. Podczas produkcji fotoksiążki, do celu – jeśli zechcemy – poprowadzi nas komputerowy asystent, a my później, po wstępnym ułożeniu zdjęć przez program, wprowadzimy drobne lub większe korekty w tym, co wykonał on sam. Możemy dodać do zdjęć tekst. Zmienić ich wielkość i pozycję w książce (kąt w stosunku do podstawy książki). Określić, czy zdjęcie ma być na spad, czy też nie? Czy ma zajmować jedną lub dwie strony, itp. Można do zdjęć dodać podcienie, różnego rodzaju ramki i tła, czy też zlikwidować efekt czerwonych oczu. To wszystko możliwe jest za sprawą przystępnie i w miarę intuicyjnie opisanego interfejsu użytkownika.
Do zdjęć możemy dodać zarówno podcienie, jak i różnego rodzaju ramki.
I jeszcze jedna bardzo istotna uwaga. Fotoksiążki są drukowane w rozdzielczości 300 dpi, zatem rozdzielczość bezwzględna dla np. całej strony A4 (210×297 mm) powinna wynieść ok. 2500×3500 pikseli (8,75 mln). Oczywiście, przy umieszczeniu wielu mniejszych zdjęć na stronie ich rozdzielczość może być proporcjonalnie mniejsza. I tak każde zdjęcie formatu 10×15 cm (docelowego w książce) powinno mieć rozdzielczość ok. 1200×1800 pikseli (2,16 mln). Oczywiście tych wytycznych nie trzeba się trzymać sztywno. Zmniejszenie wielkości zdjęcia o maksimum 10% nie będzie miało większego wpływu na końcową jakość naszego wydruku.
data dodania: 27-11-2009
godzina dodania: 16:39
odsłon: 51792
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Test Canona RF 24–105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
Test Samsunga ViewFinity S8 - 32" dla kreatywnych i wymagających, w dobrej cenie - test z Foto-Kuriera 4/23
Foto-Kurier 10/24 obejrzyj on-line - wkrótce w najlepszych salonach prasowych Foto-Kurier 10/24 również on-line - w naszym e-kiosku. To już czterysetny raz kiedy spotykamy sie z Wami. Życzymy ciekawej lektury. Jak zwykle będzie co poczytać i czym się zainspirować. Nadal zapraszamy do lektury Foto-Kuriera 8-9/24, który jeszcze przez tydzień będzie królował w salonach prasowych. Liga Foto-Kuriera "Wydarzenie" - 14.10.2024 - ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń Zgłoszenia tylko do 14 października 2024 r. Jarosław Ankowski, Andrzej Bocheński, Piotr Dras, Maciej Nowak, Aleksandra Piotrowska, Marek Sas i Bogusław Wójcikiewicz, autorzy zdjęć wykorzystanych w montażu, wysłali już swoje prace. Zainspiruj się nimi i dołącz do zabawy w dowolnym momencie. Do wygrania nagrody o wartości łącznej ponad 22 tys. złotych. Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic jest w najlepszych salonach prasowych. Jest też dostępne w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw i co z tego wynika? Co to jest bokeh i jak go można kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |