testowe TEST EPSON R2880, czyli nowe wcielenie EPSONA 2400![]() W czerwcu bieżącego roku, w 3 lata po premierze drukarki Epson Stylus Photo 2400 (FK 8/2005), Epson wprowadza do sprzedaży jej następcę – profesjonalną drukarkę fotograficzną formatu A3+ Stylus Photo R2880. Zdobywca nagrody EISA dla najlepszej drukarki fotograficznej sezonu 2008/2009 przeznaczony jest dla zawodowych fotografów i zapalonych fotoamatorów. Do druku wykorzystuje on zaawansowane atramenty pigmentowe UltraChrome K3 z kolorem Vivid Magenta, wprowadzone w miejsce dotychczasowych atramentów Magenta. To w szczególności wyróżnia ten model od poprzednika. Ale czy tylko zmieniono rodzaj atramentu? Trzy lata to długi okres, więc bez wątpienia ciekawi ewentualnego użytkownika, co jeszcze nowego pojawiło się w nowym następcy modelu 2400, który – przypomnijmy – otrzymał również nagrodę EISA dla najlepszej drukarki fotograficznej; z tą różnicą, ze było to w sezonie 2005/2006. W niniejszym teście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
![]()
Estetyka i pierwsze wrażenie Epson Stylus Photo R2880 jest niewiele cięższy od swojego poprzednika – waży ok. 12 kilogramów. Pod względem wzorniczym urządzenie zostało dopracowane bardzo starannie. Obudowę wykonano z tworzywa sztucznego w kolorach imitujących stop aluminium, ciemnoszarym i czarnym. Na drukarce umieszczono tyle samo co w 2400 (4) przycisków sterujących, z tą różnicą, że obecnie znajdują się one w górnej części korpusu drukarki. W tylnej części drukarki znajduje się podajnik papieru, mieszczący arkusze do formatu A3+ (330×483 mm) włącznie. Grubsze i sztywniejsze arkusze, do 1,3 mm grubości, wkładamy pojedynczo do specjalnej szczeliny w części czołowej drukarki. Zadrukowane arkusze papieru wychodzą na tacę znajdującą się z przodu drukarki. Niektórym urządzenie może wydawać się toporne, choć dobrze wykonane, ale jak zwykle jest to rzeczą gustu. Generalnie za estetykę przyznajemy mocne 5,5 punktu.
![]() W tuszach Epsona prawie każda kropla pigmentu otoczona jest cienką warstwą żywicy.
Modyfikacje i nowe technologie
Tusze pigmentowe Epson Ultrachrome K3
Zasadnicza różnica między tuszami rozpuszczalnikowymi (stosowanymi dotychczas w większości drukarek HP) a tuszami pigmentowymi stosowanymi przez Epsona polega na innej ich budowie chemicznej. W tuszach rozpuszczalnikowych poszczególne cząsteczki barwnika są bardzo małe i rozpuszczone w cieczy (na ogół w wodzie). W tuszach pigmentowych cząsteczki barwnika są z reguły większe, i nie są rozpuszczone w płynie, lecz stanowią w nim zawiesinę. Dodatkowo każda kropla pigmentu z reguły otoczona jest warstwą żywicy, która pełni kilka funkcji:
![]() Do testowanego Epsona przeznaczonych jest 9 tuszy. Z tym, że drukujemy za pomocą ośmiu. Tusz czarny matowy wymienia się na czarny fotograficzny w zależności od rodzaju zastosowanego papieru. Pigment kropli tuszu czarnego matowego nie jest zamykany w żywiczną osłonkę. Dzięki temu może głębiej wnikać w strukturę papieru matowego, nadając wiekszą głębię drukowanym czerniom.
W nowym Epsonie można zastosować 9 pigmentowych atramentów. Przy czym na raz stosujemy 8. Tusz czarny występuje jako matowy (MK) lub do powierzchni błyszczących (PK). Co ciekawe, matowy pigment czarny pozbawiony jest otoczki żywicznej, dzięki czemu może głębiej wnikać w podłoże matowych papierów, zapewniając im większą głębię kolorystyczną i bardziej wysycony czarny kolor. Podczas testu dość szybko przekonaliśmy się o konieczności dostosowania tuszów czarnych do podłoża wydruku.
data dodania: 12-01-2009
godzina dodania: 13:01
odsłon: 56762
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Canon EOS R3 - wyścig po najlepsze kadry trwa - test z Foto-Kuriera 8-9/22, zobacz też zdjęcia z mundialu w Katarze
![]() Super zoom - Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10–25 mm f/1,7 ASPH. - pełny test z Foto-Kuriera 10/19
![]() Test Sony VPL-XW7000ES - najbardziej kompaktowy na świecie projektor laserowe SXRD o natywnej rozdzielczości 4K
![]() Test Nikkora AF-S 85 mm f/1,4 vs Nikkor AF-S 85 mm f/1,8 - portretówki dla wymagających - artykuł z FK 1-2/2014
![]() Panasonic LUMIX GH6 test - długo oczekiwany filmowiec, ale nie tylko; pełny test z Foto-Kuriera 4/22
![]() TEST Sony FE 35 mm f/1,4 GM - bezkompromisowy, stałoogniskowy G-Master - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/21
![]() TEST Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR - uniwersalny zoom ze stabilizacją - TEST z Foto-Kuriera 4-5/20
![]() TEST Panasonic Lumix GH5 II - wszechstronny, streamingowy brat Panasonica Lumix GH5 - test z Foto-Kuriera 12/21
![]() Tamron 35–150 mm f/2–2,8 Di III VXD - wszechstronny zoom, jeden zamiast wielu Tamron 35–150 mm f/2–2,8 Di III VXD ma niezwykle użyteczny i uniwersalny zakres ogniskowych, który sprawdzi się nie tylko w podróży podczas fotografowania krajobrazów, wykonywania portretów czy sporych zbliżeń, ale także w codziennym użytkowaniu. Dzięki dość dużej jasności umożliwia on fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych bez konieczności używania wysokich wartości ISO i bez konieczności wymiany obiektywów. ![]() Wydanie Specjalne 2/22 - APARATY 2022-2023 - w najlepszych salonach prasowych, obejrzyj on-line Najnowsze wydanie specjalne Foto-Kuriera Aparaty 2/2022 w najlepszych salonach prasowych. Obejrzyj całe wydanie on-line. Nie kupuj w ciemno, więcej stron - niższa cena. To wypada mieć :) ![]() Test drukarki Canon PIXMA G640 - MegaTank, szybkie wydruki w rozsądnej cenie - artykuł z FK 5/22 14 kwietnia 2021 r. Canon poinformował o poszerzeniu oferty kolorowych drukarek z uzupełnianymi zbiornikami atramentu o dwa nowe urządzenia przeznaczone do wysokonakładowego druku zdjęć – drukarkę „trzy w jednym” PIXMA G640 i jednofunkcyjną drukarkę PIXMA G540. Dzięki głowicy drukującej FINE i zestawowi sześciu atramentów barwnikowych ChromaLife 100 modele te umożliwiają, według producenta, uzyskanie wyrazistych wydruków o żywych kolorach. W kwietniu 2022 roku drukarka trafiła do naszej redakcji, dzięki czemu dzielimy się z Państwem spostrzeżeniami na jej temat. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |