Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ

TEST Panasonic S5 - najmniejszy bezlusterkowiec w portfolio - artykuł z Foto-Kuriera 11/20

ciąg dalszy...

Suwałki, nad zalewem Arkadia. Zwiewny portret kamiennej naturystki to rzeźba „Brzeg”, której autorem jest Volodymyr Kochmar z Ukrainy. Panasonic S5 + 20-60 mm f/3,5-5,6; 1/3200 s; ISO 640; f/3,5; f=20 mm; fot. K. Patrycy

Suwałki, nad zalewem Arkadia. Zwiewny portret kamiennej naturystki to rzeźba „Brzeg”, której autorem jest Volodymyr Kochmar z Ukrainy. Panasonic S5 + 20-60 mm f/3,5-5,6; 1/3200 s; ISO 640; f/3,5; f=20 mm; fot. K. Patrycy

Menu
Panasonic Lumix S5 ma taki sam jak w S1 układ menu głównego. Przy każdej z głównych kategorii jest drugi rząd ikon z opcjami, które są przypisane do konkretnej zakładki. Dzięki temu rozwiązaniu Menu ogólnie zyskało na przejrzystości oraz intuicyjności obsługi.

Wygoda
Aparat bardzo dobrze leży w ręku, choć grip w S1 spodoba się bardziej osobom o dużych dłoniach. Obsługa S5 jest nie tylko bardzo intuicyjna, ale i funkcjonalna. Dużym plusem ułatwiającym obsługę aparatu jest w pełni dotykowy ekran LCD (patrz dalej). Za estetykę wykonania i intuicyjność obsługi przyznajemy po 6 punktów, a za ergonomię 5,65.

Możliwości fotograficzne

Panasonic LUMIX S5 ma pełnoklatkowy sensor CMOS o rozdzielczości 24,28 miliona pikseli (35,6 × 23,8 mm). Jest to najprawdopodobniej ten sam przetwornik co w S1. S5 jest wyposażony w technologię Dual Native ISO [6], która początkowo była używana w profesjonalnych kamerach kinowych - linii produktów VariCam firmy Panasonic. W przypadku pojedynczego sensora, przy zwiększaniu czułości ISO pojawia się także więcej szumów. Dzięki technologii Dual Native ISO, która korzysta z obwodów w zależności od czułości, jeszcze zanim rozpocznie przetwarzanie obrazu, LUMIX S5 niweluje postawanie szumu. Technologia Dual Native ISO z założenia daje użytkownikom większą swobodę podczas tworzenia, np. przy czułości na poziomie ISO 51 200 Lumix S5 po użyciu Dual Native ISO ma szumy na poziome ISO 640 - 4000.

TEST Panasonic S5 - najmniejszy bezlusterkowiec w portfolio - artykuł z Foto-Kuriera 11/20

Panasonic Lumix S5 umożliwia rejestrację obrazu w formacie RAW oraz JPEG. Aparat w trybie wysokiej rozdzielczości, bardzo szybko, wykonuje 8 zdjęć bezpośrednio po sobie, dzięki stabilizacji matrycy i następnie składa otrzymane zdjęcia w jeden mający 96 milionów pikseli plik RAW (12 000 × 8 000 pikseli). Tak dokładne oraz szybkie przetwarzanie sygnału Lumix S5 zawdzięcza, temu samemu co w S1, procesorowi Venus Engine. Tryb wysokiej rozdzielczości, w połączeniu ze statywem, idealnie nadają się do fotografowania krajobrazów oraz nieruchomych dzieł sztuki posiadających wiele detali. Włączenie trybu pomocniczego ułatwi także wierne uchwycenie poruszających się obiektów. Aparat może rejestrować równolegle 2 pliki o rozdzielczości 96 mln i 24,2 miliona. Plik JPEG rejestrowany razem z plikiem w trybie wysokiej rozdzielczości nie zwiększa się.
Czas ekspozycji można nadal ustawić mechanicznie nawet na 1/8000 sekundy, a przy plikach wideo jest to 1/16 000 sekundy.

Zaawansowana stabilizacja obrazu
LUMIX S5 ma wbudowany stabilizator obrazu (Body I.S.) niwelujący drgania w zakresie 5 EV. Łącząc stabilizację matrycy (5-osiową) oraz O.I.S. (optyczny 2-osiowy, stabilizator obrazu) razem z obiektywem serii S - możemy zwiększyć skuteczność stabilizacji do poziomu 6,5 EV.

System stabilizacji drgań działa dość sprawnie.fot. mat. inf. Panasonic

System stabilizacji drgań działa dość sprawnie.fot. mat. inf. Panasonic

System AF, szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości, częstotliwość fotografowania
Lumix S5 ma szybki i precyzyjny autofocus. Aby zapewnić bardzo szybkie i dokładne ostrzenie, procesor obrazu Venus Engine, matryca CMOS oraz nowe obiektywy Lumix S przesyłają informacje z częstotliwością do 480 kl./s, umożliwiając systemowi reagowanie w ciągu 0,08 sekundy. Autofocus w S5, tak jak i w S1, działa przy bardzo małej ilości światła - już od -6 EV. Uzyskiwanie ostrości i śledzenie wspomaga zaawansowana technologia sztucznej inteligencji (deep-learning), która dość sprawnie wykrywa ludzi, koty, psy oraz ptaki. Identyfikacja obiektu pomaga systemowi w przewidywaniu schematów poruszania się i umożliwia śledzenie przez autofokus nawet wtedy, gdy obiekt jest odwrócony tyłem. Wykrywanie twarzy, oczu i źrenic gwarantuje odpowiednią ostrość portretów.

Fragment filmu promocyjnego Panasonica.

Fragment filmu promocyjnego Panasonica.

Tryb 6K i 4K Photo
Celem uzyskania większej liczby zdjęć seryjnych LUMIX S5 ma, podobnie jak S1 i S1R, funkcję 6K PHOTO (o proporcjach kadru 4:3 lub 3:2) i 4K PHOTO. Tryb 6K Photo umożliwia uchwycenie serii obrazów JPEG o rozdzielczości 18 mln pikseli z częstotliwością 30 kl./s, zaś w trybie 4K Photo możemy rejestrować serie zdjęć z częstotliwością 30 lub 60 kl./s o rozdzielczości 8 mln pikseli. Przypomnijmy w skrócie, że funkcja XK Photo to opcja szybkiego wykonywania zdjęć seryjnych, której efektem działania jest wycięcie klatki z materiału wideo o rozdzielczości odpowiednio około 18 mln lub 8 mln i umożliwienie wybrania najlepszego z kadrów oraz zapisanie go. To rozwiązane wydaje się być idealnym przy różnego rodzaju próbach analizowania ruchu dynamicznie poruszających się przedmiotów i przy chęci uwiecznienia tego jedynego unikalnego np. momentu zetknięcia dłoni czy nogi sportowca z piłką lub zetknięcia naszej pociechy z taflą wody itp.

Live View Composite

TEST Panasonic S5 - najmniejszy bezlusterkowiec w portfolio - artykuł z Foto-Kuriera 11/20

Nowa funkcją w aparacie jest Live View Composite [7]. Umożliwia ona rejestrowanie małych różnic w oświetleniu. Na podstawie otrzymanych danych tworzy obraz, który może być manipulowany przez użytkownika w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie bardzo przydatne podczas wykonywania zdjęć fajerwerków oraz gwiazd.

Przykładowe zdjęcie wykonane w trybie Live View Composite, który faktycznie działa; fot. K. Patrycy

Przykładowe zdjęcie wykonane w trybie Live View Composite, który faktycznie działa; fot. K. Patrycy

Za możliwości fotograficzne przyznajemy 5,8 punktu.

ciąg dalszy artykułu na następnej stronie...


 
data dodania: 05-12-2020
 
godzina dodania: 09:00
 
odsłon: 5768
powrót na stronę główną »

fotografia

Komentarze

zostaw komentarz

sortuj według daty: rosnąco | malejąco

Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz.
powrót na stronę główną »



Zobacz także:

fotografia
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
fotografia
Test Tamrona 50-400 mm f/4,5-6,3 Di III VC VXD - super telezoom - pełny test z Foto-Kuriera 8-9/23
fotografia
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
fotografia
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i  prawie jak R6 Mark II
fotografia
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
fotografia
Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
fotografia
Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i  pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
fotografia
Test Samsunga ViewFinity S8 - 32" dla kreatywnych i wymagających, w dobrej cenie - test z Foto-Kuriera 4/23
fotografia
Test drukarki Canon SELPHY CP1500 - do szybkich wydruków fotograficznych, artykuł z Foto-Kuriera 1-2/23
fotografia
Panasonic LUMIX S5 II - test, szybszy, skuteczniejszy, z hybrydowym AF z detekcją fazy
fotografia
Nikon Z 30 test, z matrycą APS-C dla vlogujących i fotografujących - test z Foto-Kuriera 10/22
fotografia
Street, portret, reportaż i dzikie zwierzęta, uniwersalny Nikkor Z 24–70 mm f/4 S, test z Foto-Kuriera 5/21
fotografia
Tamron 11–20 mm f/2,8 Di III-A RXD,105 stopni w jasnym obiektywie do Sony, test z Foto-Kuriera 6-7/21


 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.093) / 0.078

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |