testowe Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
ciąg dalszy...
![]()
Canon EOS R8 + Canon RF 28 mm f/2,8 STM, Ascot (UK), fragment pomnika dżokeja. Użyty zestaw nadaje się do kreatywnego fotografowania, 1/4000 s; f/2,8; ISO 400; fot. K.Patrycy
Pojedyncze gniazdo karty SD, na której rejestrowane są zarówno filmy jak i zdjęcia umieszczone jest w dolnej części korpusu w komorze z akumulatorem, ale jest ono odsunięte na tyle daleko od gwintu statywowego, że nie będzie ta lokalizacja utrudniała zmiany karty przy przykręcaniu płytki statywowej. Oczywiście lepszym rozwiązaniem i wygodniejszym byłoby wstawienie tej karty w boku prawej części korpusu.
W tylnej części korpusu znajdziemy osadzony na przegubie ekran LCD co spotka się z uznaniem wielu fotografujących i co umożliwia zabezpieczenie ekranu podczas transportu. Przyciski sterujące w tylnej części korpusu rozmieszczone i oznaczone są logicznie i identycznie jak w Canonie EOS RP, ale podczas fotografowania, tak jak w Canonie RP, wyraźnie daje o sobie znać brak mini joysticka wykorzystywanego m.in. do zmiany położenia punktu AF. Aparat testowaliśmy m.in. z kitowym, nowym zoomem 24–50 mm f/4,5-6,3 IS STM oraz z Canonem RF 28 mm f/2,8 STM.
W zestawie z kitowym zoomem aparat jest nadal mobilny. Głębokość tego zestawu w wersji spoczynkowej ma mniej niż 10 cm, a po odblokowaniu obiektywu przy 24 mm wzrasta do ok. 13 cm. Układ ten jest dobrze wyważony i z powodzeniem wystarczy na początek naszej przygody z aparatem, szczególnie gdy myślimy o filmowaniu i vlogowaniu.
![]()
Możliwości fotograficzne
![]() System AF Canon EOS R8 wyposażony został w ten sam system Dual Pixel CMOS AF II (4897 pól detekcji fazy AF – ze 100-procentowym pokryciem kadru w poziomie i 90% w pionie z ręcznym wyborem i trybami wielostrefowymi), co aparaty Canon EOS R5 i EOS R6 Mark II. Canon EOS R8 ustawia ostrość w zaledwie 0,03 sekundy, nawet przy 40 klatkach na sekundę z elektroniczną migawką. „Inteligentny” system wspomagany przez procesor obrazowy Digic X (w RP był Digic 8) wykrywa i śledzi szereg obiektów, w tym zwierzęta (koty, psy, ptaki i konie(nowość), pojazdy (w tym samochody, rowery oraz pociągi i samoloty - nowość) i ludzi, wykorzystując wykrywanie głowy, twarzy i oczu do precyzyjnego ustawienia ostrości. Można też wskazać, które oko ma mieć priorytet. Aby ułatwić wykrywanie tak szerokiego zakresu obiektów, użytkownicy mogą zdecydować się na ustawienie automatyczne, które wybiera obiekt na podstawie kompozycji obrazu. Parametr ten obejmuje scenariusze fotografowania przy słabym oświetleniu, nawet do -6,5 EV (Z obiektywem f/1,2, centralnym punktem AF i funkcją One-Shot AF, w temperaturze 23°C i przy ISO 100). Skutecznie działający system AF to mocna strona testowanego Canona EOS R8. Tryby pomiaru
data dodania: 22-10-2023
godzina dodania: 10:54
odsłon: 25023
powrót na stronę główną »
Komentarze
sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:
Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Test Nikkora Z DX MC 35 mm f/1,7 - makro do APS-C 16 października 2025 r. Nikon poszerzył ofertę obiektywów Nikkor Z formatu DX o obiektyw makro Nikkor Z DX MC 35 mm f/1,7. Ta jasna konstrukcja dedykowana jest do matryc APS-C (DX) i mocowania Z, a skonstruowano ją tak, aby umożliwiała rejestrowanie szczegółowych zdjęć o wysokiej rozdzielczości, zapewniając piękny efekt bokeh i żeby obiektyw bardzo dobrze sprawdził się przy słabym oświetleniu. ![]() Wywiad miesiąca z Martą Dębską i test procesora do filmów marki AGO Podczas odbywających się w Polsce, w ostatnim czasie festiwali fotograficznych: Światłosiła – mającego miejsce w Sopocie i Fotoformy na PGE Narodowym w Warszawie, na stoisku marki Pentax spotkaliśmy Martę Dębską, jedyną w Polsce ambasadorkę analogowego Pentaxa 17 oraz procesora do filmów marki AGO, pasjonatkę fotografii tradycyjnej, która dzieliła się swoim zamiłowaniem do rejestracji obrazów na filmach tradycyjnych, z innymi. Publikujemy wywiad z Martą, w któym dzieli się ona z Państwem m.in. wrażeniami powstałymi podczas testowania procesora do filmów AGO firmy Vintage Visual. ![]() NAJLEPSZE z NAJLEPSZYCH - październik 2025 - prezentujemy najlepsze zdjęcia z naszego serwisu Wgraj zdjęcie do serwisu foto-kurier.pl i bądź aktywny, a być może już wkrótce jedno z nich, jak to Patryka George'a, lub cała seria znajdzie się w papierowej wersji Foto-Kuriera - jako jedno z najlepszych wgranych do serwisu w danym miesiącu. Sprawdź kto wygrał w październiku i dołącz do wybranych. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |
|||||||||