testowe ![]() TEST Nikkor Z 14-24 mm f/2,8 S - szeroki jasny zoom - test z Foto-Kuriera 12/20![]() Szerokokątne zoomy to często pożądane obiektywy. Można za ich pomocą fotografować m.in. szerokie plany oraz tworzyć świadome przerysowania. Do tego, jeśli mają duży otwór względny to umożliwiają uzyskiwanie nieporuszonych ujęć „z ręki” w trudnych warunkach oświetleniowych. Zapraszamy do lektury testu ciekawego, jasnego, szerokokątnego zoomu Nikkor Z 14-24 mm f/2,8 S.
![]() Nikon Z 6II + Z 14-24 mm f/2,8 S; par. eksp.: 1/1250 s; ISO 4000; f/6,3; f=14 mm; fot. K. Patrycy.
Mechanika i ergonomia
![]()
Testowany model ma uszczelnione wszystkie ruchome części tubusu [1]. Bagnet obiektywu wykonany ze stopu aluminium otacza styki komunikacyjne (11 sztuk). Na zewnętrznej stronie bagnetu umieszczona jest uszczelka zapobiegająca przedostawaniu się zanieczyszczeń. Korpus wykonany jest ze stopu metali i wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Tuż za bagnetem jest mała, biała kropka [2] ułatwiająca odpowiednie zamocowanie obiektywu do aparatu i przełącznik trybu ustawiania ostrości [3].
![]()
Dalej jest 11-milimetrowy, radełkowany, konfigurowalny pierścień [4], do którego można przypisać: zmianę przysłony sterowanej elektronicznie (ustawienie domyślne), kompensację ekspozycji, zmianę czułości ISO lub nie przypisywać żadnych zadań. Tuż za nim umieszczone są przyciski: konfigurowalny L-Fn [5] (do którego można przypisać szereg funkcji) oraz DISP [6], służący do zmiany wyświetlanych informacji (ogniskowa, przysłona, odległość ustawienia ostrości) na ekranie OLED [7] znajdującym się obok.
![]()
Następnie jest 28-milimetrowy pierścień zmiany ogniskowej [8], z czego ok. 21 mm zajmuje gumowane radełkowanie ułatwiające obrót i zabezpieczające przed ześlizgiwaniem się palców z obiektywu. Na pierścieniu są znaczniki ogniskowych [9], podczas zoomowania przednia soczewka wysuwa się, ale nie wychodzi poza obrys obiektywu, dzięki temu nie zmienia on zewnętrznych wymiarów. Ostatni pierścień [10] (17 mm) służy do ustawiania ostrości w trybie ręcznym. Wspomniane pierścienie poruszają się płynnie, stawiają należyty opór, ten od zmiany ogniskowej zatrzymuje się po wybraniu skrajnych wartości. Pierścień od zmiany ostrości nie stawia żadnego oporu po osiągnięciu minimalnej lub maksymalnej wartości. W wizjerze aparatu i na jego ekranie LCD jest wyświetlany pasek wskazujący, gdzie w danej chwili ostrość jest ustawiona. Nikkor Z 14–30 mm f/4 S ma możliwość doostrzania po ustawieniu ostrości przez system AF.
![]()
![]()
![]()
![]()
Jedna standardowa [11], druga umożliwiająca montaż filtrów o średnicy 112 mm [12]. Dekielek zakrywający LC-K104 nie jest okrągły, lecz owalny [13], a LC-Z14-24 ma dopasowane do obiektywu wyżłobienia [14]. Owalność pierwszego i wyżłobienia drugiego utrudniają szybki montaż szczególnie wtedy, gdy jest dość ciemno, ale poprawiają mocowanie osłony na obiektywie. Jednak trzeba przyznać, że dodatkowa osłona z możliwością montowania filtrów to dobre rozwiązanie. Większość szerokokątnych zoomów nie ma możliwości korzystania z filtrów. Za mechanikę i ergonomię przyznajemy 5,75 pkt.
data dodania: 07-04-2021
godzina dodania: 00:01
odsłon: 4805
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Canon EOS R3 - wyścig po najlepsze kadry trwa - test z Foto-Kuriera 8-9/22, zobacz też zdjęcia z mundialu w Katarze
![]() Super zoom - Panasonic Leica DG Vario-Summilux 10–25 mm f/1,7 ASPH. - pełny test z Foto-Kuriera 10/19
![]() Test Sony VPL-XW7000ES - najbardziej kompaktowy na świecie projektor laserowe SXRD o natywnej rozdzielczości 4K
![]() Test Nikkora AF-S 85 mm f/1,4 vs Nikkor AF-S 85 mm f/1,8 - portretówki dla wymagających - artykuł z FK 1-2/2014
![]() Panasonic LUMIX GH6 test - długo oczekiwany filmowiec, ale nie tylko; pełny test z Foto-Kuriera 4/22
![]() TEST Sony FE 35 mm f/1,4 GM - bezkompromisowy, stałoogniskowy G-Master - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/21
![]() TEST Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR - uniwersalny zoom ze stabilizacją - TEST z Foto-Kuriera 4-5/20
![]() TEST Panasonic Lumix GH5 II - wszechstronny, streamingowy brat Panasonica Lumix GH5 - test z Foto-Kuriera 12/21
![]() Tamron 35–150 mm f/2–2,8 Di III VXD - wszechstronny zoom, jeden zamiast wielu Tamron 35–150 mm f/2–2,8 Di III VXD ma niezwykle użyteczny i uniwersalny zakres ogniskowych, który sprawdzi się nie tylko w podróży podczas fotografowania krajobrazów, wykonywania portretów czy sporych zbliżeń, ale także w codziennym użytkowaniu. Dzięki dość dużej jasności umożliwia on fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych bez konieczności używania wysokich wartości ISO i bez konieczności wymiany obiektywów. ![]() Wydanie Specjalne 2/22 - APARATY 2022-2023 - w najlepszych salonach prasowych, obejrzyj on-line Najnowsze wydanie specjalne Foto-Kuriera Aparaty 2/2022 w najlepszych salonach prasowych. Obejrzyj całe wydanie on-line. Nie kupuj w ciemno, więcej stron - niższa cena. To wypada mieć :) ![]() Test drukarki Canon PIXMA G640 - MegaTank, szybkie wydruki w rozsądnej cenie - artykuł z FK 5/22 14 kwietnia 2021 r. Canon poinformował o poszerzeniu oferty kolorowych drukarek z uzupełnianymi zbiornikami atramentu o dwa nowe urządzenia przeznaczone do wysokonakładowego druku zdjęć – drukarkę „trzy w jednym” PIXMA G640 i jednofunkcyjną drukarkę PIXMA G540. Dzięki głowicy drukującej FINE i zestawowi sześciu atramentów barwnikowych ChromaLife 100 modele te umożliwiają, według producenta, uzyskanie wyrazistych wydruków o żywych kolorach. W kwietniu 2022 roku drukarka trafiła do naszej redakcji, dzięki czemu dzielimy się z Państwem spostrzeżeniami na jej temat. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |