Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ
Kanał RSS - Forum dyskusyjne - Wątek Dlaczego???

Dlaczego???






 
Autor posta:
Marcin Wiatr
Warszawa

Wątków: 9
Postów: 76
  Temat postu: Dlaczego???
Data dodania: 20-09-2011 15:00:25
Data edycji: 20-09-2011 15:01:08

Witam, mam pytanie do wszystkich oceniających zdjęcia w galerii:
Dlaczego zdjęcia dobre i bardzo dobre oceniane są tak licznie, a zdjęcia słabsze omijane są jakby raziły prądem???
Tyczy to się 95 procent użytkowników?
 


 
Autor posta:
Marcin Wiatr
Warszawa

Wątków: 9
Postów: 76
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 21-09-2011 14:45:05

Super dyskusja... chyba mój post tez razi prądem...
 


 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 27-09-2011 20:22:59

Cieszę się że porusza Pan ten problem.

Od jakiegoś czasu często ale nie zawsze i ja tak robię.

Chodzi o to że  że zdecydowana większość autorów nie jest gotowa na szczerą krytykę i adekwatną ocenę. Po takowej wyraża niezadowolenie a nawet odwety.

Pomijanie takich prac zapewnia spokój i jest wygodniejsze.

Oczywiście tylko nieliczni się do tego przyznają zasłaniając się brakiem czasu.

Gdyby więcej osób dołączyła do szczerego oceniania było by łatwiej ale ja poczułem się już zmęczony tym ciągłym oskarżaniem o niekompetencję i o wiele innych przykrych rzeczy.

Myślę też że powszechni rozdawacze wysokich punktów psują w ten sposób atmosferę w serwisie i też powinni być za takie zachowania po kilku ostrzeżeniach usuwani z portalu.
 


 
Autor posta:
Artur Cholewski
Warszawa

Wątków: 2
Postów: 41
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 30-09-2011 17:29:26

Bardzo dobry wątek.. kilka dni temu pozwoliłem sobie na ocenienie kilkunastu z nowo dodanych zdjęć, były miedzy nimi obrazy bardzo dobre... oraz kilka wyśmienitych które oceniłem 5..6.. zdarzyło się też kilka prac bardzo średnich..którym z przymrożeniem oka.. z uwagi na to że sam jestem początkującym...a zdjęcia miały już oceny po 6... dałem 3... proszę uwierzyć że nie byłem w ogóle zdziwiony kiedy na następny dzień pod moimi pracami znalazły się ociekające jadem 2 i komentarze ich autorów...
Czy to normalne.. nie wiem... ale mam nadzieję że z każdym dniem będzie wśród nas coraz mniej takich przypadków.. a ich uczestnicy nauczą się z godnością przyjmować oceny niższe niż 4....
Ogólnie mam wrażenie że pkt na forum zaczyna się od 4... nawet bardzo średnie prace zazwyczaj tak są oceniane... a nie tego chyba chcemy.. do tej pory cieszyły mnie 4 pod moimi zdjęciami teraz... sam nie wiem czy były przyznawane w podobnym systemie;)
 


 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 30-09-2011 17:45:20

Panie Arturze.
Obserwowałem z irytacją co niektórzy robią w Pańskiej galerii. Czytałem też wymianę zdań z Panią Ewą.
Niestety obecnie w serwisie to norma.

Zgłaszam, monituję do Admina i obserwuję co będzie się z tym działo.
Musi być wprowadzony jakiś system hamujący takie zapędy inaczej będzie to mało prestiżowy serwis.
 






 
Autor posta:
Artur Cholewski
Warszawa

Wątków: 2
Postów: 41
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 30-09-2011 18:39:03
Data edycji: 30-09-2011 18:58:24

Pozostają dwa wyjścia, stworzenie systemu oceny bez informacji kto oddał głos, lub... niezawracanie uwagi na w/w zjawisko;)
Choć to drugie wyjście nie doprowadzi do tego aby oceny były obiektywne a forum prestiżowe..
Wykluczenie towarzystwa wzajemnej adoracji nie będzie łatwe... należało by stworzyć ciało sędziowskie które decydowałoby kiedy takie wzajemne wspieranie miało miejsce a kiedy nie... kto je wybierze? na jakich zasadach.. i czy już wybrani będą mieli czas i ochotę pełnić funkcję.. a nawet jak to się uda... będą głosy że oceny są stronnicze...
Może odblokowanie możliwości oceny zdjęć powinna następować nie po dodaniu określonej ilości zdjęć a decyzją osób z forum...
 


 
Autor posta:
Ewa Ławicka
Ostrzeszów

Wątków: 2
Postów: 57
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 30-09-2011 20:56:49

Nie ma to jak poskarżyć się na forum... Prawda Panie Arturze?
Moim zdaniem sposób jest bardzo prosty i do zrealizowania. Wystarczy przy punktowaniu powiązać technicznie (ukłon do informatyków) konieczność uzasadnienia swojej oceny. Jeśli ktoś jest prawdziwym znawcą tematu będzie potrafił wskazać elementy złe i dobre. Po treści uzasadnienia będzie można poznać kto tak na prawdę ocenił i jakim jest znawcą tematu.
Panie Januszu, Pan dobrze wie, że z reguły domagam się uzasadnienia niskiej oceny i chętnie usłyszę (przeczytam) co robię źle i co powinnam poprawić. Rejestrując się na tym portalu liczyłam bardziej na podpatrzenie jak robią to inni - lepsi ode mnie. Ocenę p. Artura przyjęłabym z pokorą gdyby była uzasadniona. W sytuacji jaka zaistniała uznałam, że jest dla mnie krzywdząca i się do tego odniosłam (z resztą nie ja pierwsza w stosunku do tego Pana). Bardzo wygodne i nadużywane stało się tłumaczenie, że ludzie nie znoszą krytyki - znosili by ją gdyby do nich MÓWIĆ. Uważam, że skoro większość użytkowników to początkujący to chyba powinno się być otwartym i mówić wyraźnie co jest źle a co dobrze (to się też dotyczy kasowania parametrów). Mnie cieszą też same tylko komentarze - bez przyznania oceny. Wtedy też do mnie dociera, że być może dla odwiedzającego moją galerię, zdjęcie się nie nadaje na ocenę - to też jest wskazówka.
Z tego co tu czytam to p.Artur chciałby nawet decydować na forum komu pozwolić na ocenianie a komu nie - trochę to snobistyczne... i tworzyć specjalne komisje sędziowskie a raczej "ciało sędziowskie"... W tej sytuacji byłabym chyba pierwszą, której by zablokował tę możliwość.
Ja nie oceniam wielu zdjęć - zwyczajnie nie mam poczucia żeby moje umiejętności mnie do tego upoważniały. Z reguły są to zdjęcia, które na pierwszy rzut oka czymś mnie zaintrygują ale bardziej jest to odbiór tematyczny zdjęcia a potem jego jakość.
Pozdrawiam wszystkich - Pana Artura również.
 


 
Autor posta:
Artur Cholewski
Warszawa

Wątków: 2
Postów: 41
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 30-09-2011 22:48:24
Data edycji: 30-09-2011 22:49:48

Pani Ewo, pozwolę sobie przemilczeć Pani poziom postrzegania świata przez skarżenie itp to nie szkoła podstawowa...
Jak zapewne Pani zauważyła post powstał z inicjatywy Pana Marcina 20.09 więc długo przed tym kiedy zaczęła się nasza wymiana zdań. Piszę Pani że przełknęłaby moja ocenę gdyby była uzasadniona...
https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,3967,88442_4,p1,weronika-cd-i-endorfiny.html
Przecież w tym zdjęciu nic nie gra, atrakcyjność modelki to rzecz gustu..o gustach się nie dyskutuję.. ale takie rzeczy jak nieproporcjonalna głowa do tułowia, ramiona NRD"wskiej pływaczki po konsumpcji anabolików starego typu, opięcie 3/4 sylwetki na rzecz fragmentu jeziora.. o 2 nr za duża kurtka.. z wszytymi poduszkami z poprzedniej epoki Zapewne nie były to cechy fizyczne modelki tylko to co Pani z nią zrobiła..
Jeśli coś pominąłem to proszę o wybaczenie...
Cytując "Bardzo wygodne i nadużywane stało się tłumaczenie, że ludzie nie znoszą krytyki - znosili by ją gdyby do nich MÓWIĆ"
Zarejestrowała się Pani na forum dobrowolnie, TU formą komunikacji jest słowo pisane więc proszę wybaczyć że nikt do Pani nie przemówił. Odnosząc się do Pani propozycji powiązania oceny z jej uzasadnieniem, myślę że nie jestem wyjątkiem, każdy z nas ma życie prywatne i poświęcanie kilku godzin dziennie na ocenienie i uzasadnienie 20-30 zdjęć chyba wykracza poza normalność, przy takim systemie w ogólnie nie otrzymali byśmy informacji zwrotnej o naszych pracach..
 


 
Autor posta:
Marcin Wiatr
Warszawa

Wątków: 9
Postów: 76
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 14-10-2011 13:07:59

Zauważyłem jeszcze jedną zależność, zdarza się, że pod zdjęciami które mają same 6 pojawia się komentarz, że w zdjęciu poprawiło by się to i tamto, i że jest na 5*, ale oceny pięciogwiazdkowej już się nie wystawia. Rozumiem że jest to stosowane po to aby nie zaniżyć średniej zdjęcia...

Nic dodać, nic ująć...
 


 
Autor posta:
Paweł Kostowski
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 10
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 17-10-2011 16:57:05

Może dla niektórych użytkowników przydatna będzie funkcja: "nie życzę sobie ocen pod tym zdjęciem"? Dzięki temu zdjęcie nie będzie mogło wygrać w konkursie, ale też oszczędzi to zdrowia oceniającym i autorowi.
 



 
Autor posta:
Michał Zarębski
Zgorzelec

Wątków: 0
Postów: 4
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 18-10-2011 05:51:33

Witam wszystkich uczestników forum. Wpisałem się tu niedawno głównie z potrzeby poddania pod ocenę swoich zdjęć. Nie byłem specjalnie zdziwiony bardzo średnimi ocenami, choć, jak każdy pewnie, mam o nich trochę lepsze zdanie. Ale, jak w większości takich miejsc, trzeba przejść okres rekrucki, żeby się stać pełnoprawnym użytkownikiem. Również w mojej opinii, nie wszystkie oceny wystawiane na forum są obiektywne. To cena demokracji. Nie ma na świecie w pełni obiektywnego sposobu oceniania, zawsze ktoś będzie stosował pozamerytoryczne kryteria, czasem zupełnie podświadomie. Tak więc traktujmy je z przymrużeniem oka i cieszmy się tymi naprawdę dobrymi pracami.
Chciałbym jeszcze zapytać, jako nowicjusz, jak się wystawia te oceny, bo nijak mi nie chce system przyjmować, albo nie potrafię znaleźć sposbu, mam już umieszczonych ponad 6 zdjęć.
Pozdrawiam wszystkich, przede wszystkim tych, których prace robią naprawdę wrażenie
 


 
Autor posta:
Andrzej Alicki
Białystok

Wątków: 1
Postów: 69
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 18-10-2011 18:36:28

Powiało ciepłem. A zdjęcia Pana na pewno będą coraz lepsze. Widzę zmysł fotograficzny. Zdaje się, że teraz trzeba zamieścić co najmniej 10 zdjęć, by oceniać.
Witam i pozdrawiam.
 


 
Autor posta:
Michał Zarębski
Zgorzelec

Wątków: 0
Postów: 4
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 23-10-2011 08:20:27

Dziękuję za odpowiedź i dobre słowo .
Limit osiągnąłem, więc teraz trochę poszalejemy ;-)
Na poważnie, mam kilka uwag tyczących kryteriów oceniania. Po pierwsze, nie da się do końca wyeliminować czynników subiaktywnych, sympatii, antypatii itd. Nie pomijając oczywiście hierarchii wynikającej ze stażu, doświadczenia i klasy sprzętu. Umiejętności posługiwania się fotoshopem do uzyskania dodatkowych efektów. Co więc podlega ocenie? czy tylko poprawność techniczna, czy także to coś, co stanowi o wyjątkowości, niepowtarzalności i artyzmie ujęcia? To zaś kryteria bardzo osobiste i zróżnicowane.
Po drugie, inaczej ocenia się zdjęcia autorów, których się zna, nieraz osobiście i pomiędzy którymi zachodzi wzajemność oceniania a inaczej całkowicie nieznanych i nowych.
I po trzecie: nie wszyscy oceniają wszystkich, jedni mają więcej chęci, czasu i predyspozycji, inni mniej. Czy lepsza jest uzyskana kiepska ocena od braku jakiejkolwiek? Ja np oceniając dotychczas pewną ilość zdjęć, kierowałem się wzajemnością (ktoś ocenia moje, ja - jego), no i gdy przy przeglądaniu coś naprawdę przyciągnęło moją uwagę.
 


 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 24-10-2011 18:53:47

Panie Michale
Pana zaangażowanie jest cenne.

Ja preferuję i proponuję oceniać w wartościach bezwzględnych.
Czyli branie pod uwagę efektu końcowego bez względu na wszelkie inne czynniki.

Proponowana skala ocen podana jest w zakładce zdjęcia miesiąca

****** (6 gwiazdek) - zdjęcie wyjątkowe, super

***** (5 gwiazdek) - zdjęcie bardzo dobre

**** (4 gwiazdki) - zdjęcie dobre

*** (3 gwiazdki) - zdjęcie poprawne

** (2 gwiazdki) - zdjęcie słabe

* (1 gwiazdka) - fotograficzny koszmarek

Subiektywności nie da się zupełnie uniknąć ale już stronniczości koniecznie powinniśmy

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy.
 


 
Autor posta:
Michał Zarębski
Zgorzelec

Wątków: 0
Postów: 4
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 25-10-2011 18:52:47

Dziękuję za dobre słowo ;-)
Znam zasady oceny i wartość poszczególnych gwiazdek. Ale - trudno być sędzią i nie każdy się do tej funkcji nadaje. Asertywność nie wszystkim jest dana jednakowo. Poza tym, sam widzę przy ocenie wielu zdjęć po kolei, że kryteria lekko się chwieją i trzeba albo przerwać albo pooglądać troszkę z innego tematu. Mam również wątpliwości, gdy widzę zdjęcie bardzo, moim zdaniem, kiepskie - czy fundować może bardzo wrażliwemu, początkującemu amatorowi zimny prysznic. Na ogół pomijam takie zdjęcia, ale chyba lepiej byłoby ocenić je surowo, komentując jednocześnie, dlaczego taka ocena. Nie zawsze też ma się pod ręką właściwe argumenty.
Myślę, że inni oceniający mają podobne dylematy, choć to tylko takie moje przeczucia.
Pozdrawiam.
 






 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 25-10-2011 21:28:02

Panie Michale lepiej bym tego niż Pan nie ujął.

Mz autorom robi się "słodzeniem"więcej złego niż dobrego ale prawdą jest że nie każdy jest na to gotowy i faktycznie szczerość wyzwala nieprzyjemne odwety.

To dość trudny osobisty dylemat którą drogę wybrać...

Jednak nominalna wartość zdjęć jest niezmienna nawet jeśli "koledzy" ją wywindowali albo "wrogowie" zdeptali. Roztropni to dostrzegą.

Lukrowanie dla lepszych ocen u siebie to co by nie powiedzieć wstydliwy i kompromitujący proceder który łatwo staje się jawny dla wnikliwych obserwatorów.
 


 
Autor posta:
Sylwester Cwalinski
Lomza

Wątków: 0
Postów: 60
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 18-12-2011 22:59:57

tez sa i gusta i gusciki , nie kazdemu dobrze wykonane zdjecie ma prawo sie podobac
 


 
Autor posta:
Michał Zarębski
Zgorzelec

Wątków: 0
Postów: 4
  Temat postu: Re: Dlaczego???
Data dodania: 19-12-2011 14:56:11

To prawda
Różna jest wrażliwość i różne spectrum odbioru. Co innego techniczna strona zdjęcia, co innego zaś bardzo osobisty nieraz i indywidualny aspekt artystyczny. Nie każdy to odbiera jednakowo.
Pozdrawiam i życzę wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku! ;-)
 


odsłon wątku: 2000
Aby móc odpowiadać na forum musisz być zalogowany.


 




powrót na stronę główną » powrót na forum »

grafika grafika
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.128) / 0.119

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |