Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ
Kanał RSS - Forum dyskusyjne - Wątek Przywileje

Przywileje






 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Przywileje
Data dodania: 11-08-2015 17:47:21

Witam !
Chciałabym poruszyć kwestię w systemie skali oceniania. Wiadomo, że zmian było sporo...Przywileje odebrane, później przywrócone..Nie wiem dokładnie czy wszystkim czy częściowo.., ale głównie zastanawiają mnie obecne żółte gwiazdki. Zauważyłam, że oceniają nimi osoby, które są tu od niedawna i mają niewiele zdjęć w swoich galeriach. Domyślam się, że " czekają " na swój przywilej ?? Tak czy siak oceniać mogą w skali 1 - 5.
Z ciekawości napisałam do jednej z takich osób, która oceniła kilka zdjęć na 5, zdjęcia te uzyskały już bardzo dużo samych 6. Okazało się, że, chcąc dać możliwie najwyższą ocenę, zupełnie nie celowo przekreśliła szansę zdjęciom, aby były w konkursowej czołówce.

I przeglądając wybitne zdjęcia z samymi najwyższymi ocenami i z ilością jednej, dwoma czy trzema żółtymi 5-mi zaczęłam się zastanawiać co taki system ma na celu ? Jaki sens ??
Przywileje i tak większość odzyskała, jedni zrozumieli, inni nie, a oceniających na żółto jest znikoma część - a jednak ich oceny mają duże znaczenie. Takie osoby dając żółtą 5 do zdjęć, którymi się zachwyciły, są nieświadome, że dla tych zdjęć lepiej zrobią jeśli wogóle ich nie ocenią !

To już bardziej sprawiedliwie było wcześniej, JEDNA SKALA OCEN DLA WSZYSTKICH: 1 - 6 gwiazdek, bynajmniej będzie jednoznacznie i czytelnie !!! Oceny będą jasne dla wszystkich !!! Jeśli nowe osoby mają czekać na jakiś tam przywilej, to może lepiej zrobić tak, aby czekały w ogóle na możliwość oceniania ??? Tak jak jest teraz wg mnie nie jest fair ani dla nich ani dla wybitnych zdjęć, dla nikogo.

Droga Redakcjo, z pozdrowieniam i prośbą o przemyślenie
Justyna Walichniewicz
 


 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 10-12-2015 11:24:44

Po co forum, skoro nikogo tu nie ma ?
 


 
Autor posta:
Bernard Maciulko
Skwierzyna

Wątków: 3
Postów: 22
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 10-12-2015 14:49:57

Jestem tu nowy i dokładnie nad tym samym się zastanawiam, a przy tym i nie oceniam, bo szkoda mi psuć komuś średnią ocen.
 


 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 10-12-2015 18:27:38

No więc właśnie..

Droga Redakcjo, dziękuję za szybką reakcję i odpowiedź w innym temacie. Rozumiem, że ten nie jest na liście priorytetów.
I jest jak jest ..
 


 
Autor posta:
Krzysztof Patrycy
Warszawa

Wątków: 14
Postów: 280
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 11-12-2015 08:48:53
Data edycji: 11-12-2015 08:50:39

Pani Justyno temat ocen to temat rzeka. Oceny czerwone i żółte mają przypisane odpowiednie średnie ważone. W związku z tym ich wpływ na ocenę końcową jest odpowiedni. Natomiast problem tkwi w tym, że za dużo osób rozdaje oceny typu 6 w nadziei na rewanż itp. Żaden system nie jest idealny

A poco forum, skoro tak mało osób z niego korzysta. Trzeba zauważyć, że ogromne zainteresowanie towarzyszy ocenianiu zdjęć. Pozostałe tematy są na uboczu. Może już wszyscy wszystko wiedzą i mamy w naszym gronie samych 6-kowych fotografów i dla nich najważniejsze są tylko otrzymywane 6. Dystansu do własnej twórczości się nie nauczymy zbyt szybko. Bo to długi jest proces, a zdjęcia to emocje. Jeśli nie oceniamy zdjęcia nie chcąc kogoś urazić lub zepsuć mu średniej ocen to jaki sens ma ocenianie zdjęć. Z rzetelnej oceny można wyciągnąć wnioski. Z zawyżonej tylko błędne, a z braku oceny nic nie wynika. Co widać i na forum

Miłego dnia życzę.
 



 
Autor posta:
Bernard Maciulko
Skwierzyna

Wątków: 3
Postów: 22
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 11-12-2015 13:11:03

@Krzysztof Patrycy ,,Jeśli nie oceniamy zdjęcia nie chcąc kogoś urazić lub zepsuć mu średniej ocen to jaki sens ma ocenianie zdjęć."
Odniosę się do powyższego cytatu z ostatniego postu, i napiszę to ze swojej strony. Nie oceniam nie dlatego, bo mogę kogoś urazić, lecz dla tego że nie mogę ocenić na "6" prac które moim zdaniem na to zasługują.
Jeśli mogę wyrazić swoją opinię jako nową osoba na FK, to powinna być zmieniony sposób zliczania punktów do Fotografii miesiąca. Wydaje mi się że powinno być brana pod uwagę suma punktów a nie średnią. Która jeśli jest poniżej 6 automatycznie spycha fotografie na daleki plan mimo wysokiej sumy punktów.
Odnodze wrażenie że załatwiło by to sprawę minimum 20 glosow jakie jest konieczne do wzięcia pod uwagę pracy przy fot-miesiąca .

Pozdrawiam i miłego dnia również
 


 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 11-12-2015 13:49:29

Panie Krzysztofie, otrzymałam odpowiedź po 4 miesiącach...Nie dziwne więc, że tak mało osób chce już cokolwiek tu napisać Chyba, że poruszyłam mało istotną sprawę dla Redakcji i stąd ta ignorancja.
Temat ocen przemaglowany, owszem i prawda, że nie ma i nie będzie idealnego systemu.
Nie wiem co ma Pan na myśli twierdząc, że "Oceny czerwone i żółte mają przypisane odpowiednie średnie ważone." Nie wiem czy Pan nie doczytał, czy mnie źle zrozumiał, czy odpowiedź lekko wymigująca ;) Napisał Pan o dystansie, emocjach itd. Wszystko to się zgadza - każdy musi to sobie sam przemyśleć i do tego dojrzeć. Ale pisałam o czymś innym.
Jest portal, jest galeria, do której ludzie wstawiają swoje zdjęcia - wszystkie odgórnie biorą udział w konkursie. Jeśli już tak jest, niech to jest fair - zabawa.
Przecież przywrócono większości dawne, pełne skale ocen. Większości - nie wszystkim dano te same prawa. Kto miał dystans, ma go do dziś. Kto zdrowo myśli, nie zrobi wycieczki odwetowej.
Ci, którzy łatwo rozdawali 6, niestety, dalej to robią... Reasumując - nic się nie zmieniło pod tym względem. Jest poniekąd jakby gorzej.

Moim wcześniejszym postem chciałam zwrócić uwagę, na bezsens ograniczania skali ocen tym naprawdę znikomym jednostkom, które raczej w nieświadomości obniżają średnią zdjęciom swoją oceną 5 - bo nie mogą 6. Tylko o to chodzi ! O świadomość, jednoznaczność i konsekwencję oceny. Ile jest napisanych takich komentarzy : " Daję 5 , bo nie mogę 6, a szkoda, bo świetna praca ! " Ludzie przestali się udzielać..
Spadła frekwencja ( forum to jedno, a jeszcze ilość wystawiania zdjęć w galerii ogólnej, ilość oceniania, ilość komentowania ) Dlaczego jest teraz tak mały ruch ? Dlaczego tylu doskonałych fotografujących jakby się wycofało...?

Nie trzeba odpisywać...
Miłego popołudnia i ja życzę
 


 
Autor posta:
Aurelia Gródecka
Legnica

Wątków: 1
Postów: 13
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 12-12-2015 14:28:25

Pani Justyno...
Popieram każde Pani słowo. Myślę ,że wiele osób myśli podobnie!
Nie będę już nic pisała, ponieważ zawarła Pani w swojej wypowiedzi wszystkie najważniejsze aspekty problemu oceniania.
Pozdrawiam
 


 
Autor posta:
Paweł Biernat
Raba Wyżna

Wątków: 7
Postów: 60
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 12-12-2015 15:39:00

Dodam tylko, że obserwuję , co się dzieje na tym portalu od prawie dwóch lat, i z przykrością stwierdzam, że przez to cale zamieszanie z tymi gwiazdkami, przywilejami, sposobem oceniania itd., wiele osób zrezygnowało z umieszczania swoich zdjęć na tym portalu...chyba bezpowrotnie. Coraz mniej osób też ocenia. Zasady i reguły powinny być proste, jasne i jednakowe czyli RÓWNE dla wszystkich, pisałem o tym w ubiegłym roku. Zauważyłem też, że niektórzy , którzy po jakimś czasie wrócili na portal(często z dużym dorobkiem) nagle zauważyli(tak myślę), że są traktowani jako użytkownicy gorszej kategorii, bo okazało się, że mają do dyspozycji tylko 5 gwiazdek i zaczynają jak gdyby od nowa...itd.itd. źle to wróźy na przyszłość, a szkoada bo to przecież fajny ("nasz") portal...Przepraszam za chaotyczne pisanie.
Pozdrawiam. P.B.
 


 
Autor posta:
Redakcja Foto-Kurier
Warszawa

Wątków: 5
Postów: 455
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 13-12-2015 18:55:15

Panie Bernardzie z tego co widać w systemie to może Pan dysponować już od kilku dni rozszerzoną skalą ocen.

Dotychczasowa ocena końcowa jest średnią ważoną ocen żółtych i czerwonych.

Odnośnie pozostałych uwag to możemy jedynie powiedzieć tyle, że pracujemy nad pewnym uproszczeniem systemu związanego z ocenianiem. Będzie to w skrócie wyglądało tak, że wszyscy od początku będą dysponować pełną skalą ocen, ale będzie ona tak jak teraz żółta i czerwona.

Oceny żółte będą dotyczyły osób nowych w serwisie, oceny czerwone dotychczasowych użytkowników, którzy mają obecnie rozszerzoną skalę ocen.

Jeśli osoba posiadająca skalę żółtą będzie umiała z niej skorzystać to będzie otrzymywała status osoby z dostępem do czerwonych gwiazdek. Jeśli natomiast osoba mająca dostęp do czerwonych gwiazdek będzie rozdawała 6 na lewo i prawo to zmieni swój status przyznawania gwiazdek na żółty itd., itp. Oczywiście po pewnym czasie może z powrotem otrzymać możliwość oceniania zdjęć za pomocą skali czerwonej.

Ciekawi jesteśmy co myślą Państwo o tym rozwiązaniu.

Pani Justyna napisała:

"...Reasumując - nic się nie zmieniło pod tym względem. Jest poniekąd jakby gorzej. .."

My na to zagadnienie patrzymy w ten sposób. Zależy nam na tym, żeby w serwisie nie było zbyt dużo negatywnych emocji. I rozwiązania tu wprowadzone pomogły po części ten stan uzyskać. Mamy jednak świadomość, że daleko im do ideału.

W serwisie jest coraz więcej dobrych i bardzo dobrych zdjęć i to nasz kolejny sukces.

Jeśli spojrzymy na ilość osób odwiedzających nasz serwis to też nie jest źle, analizując odwiedzalność w zestawieniu rok do roku to wszystkie wskaźniki z tego roku są w kolorze zielonym. Są to przyrosty na poziomie kilku procent (powyżej 5), co nie jest może jakimś oszałamiającym sukcesem, ale przy spadającym rynku sprzedaży aparatów jest to dobry, jeśli nie bardzo dobry wyniki .

Nadal przybywa nam nowych użytkowników, którzy mają w naszym serwisie swoje galerie zdjęciowe.
W tej chwili mamy 5064 indywidualne galerie zdjęciowe. To bardzo dobry wynik.

Czekamy na opinie w sprawie systemu ocen.

Pozdrawiamy

Redakcja
 



 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 14-12-2015 09:07:08

Moim skromnym zdaniem tak będzie dobrze i chyba większości, a może nawet wszystkim się spodoba
I jeśli jest taka możliwość, myślę, że dobrze byłoby automatycznie wysłać taką informację w wiadomości od Redakcji do wszystkich użytkowników, aby każdy od początku wiedział jak oceniać i skąd ewentualne późniejsze zmiany dla indywidualnych osób.

Pozdrawiam w poniedziałek
i udanego tygodnia życzę
 


 
Autor posta:
Redakcja Foto-Kurier
Warszawa

Wątków: 5
Postów: 455
  Temat postu: Re: Przywileje
Data dodania: 16-12-2015 18:08:14

Miło nam poinformować, że w dniu dzisiejszym kolejnych kilkaset osób uzyskało dostęp do pełnej skali ocen. Życzymy umiejętnego ich użytkowania.

 


odsłon wątku: 1495
Aby móc odpowiadać na forum musisz być zalogowany.


 




powrót na stronę główną » powrót na forum »

grafika grafika
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.089) / 0.077

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |