Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ
Kanał RSS - Forum dyskusyjne - Wątek Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.

Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.






 
Autor posta:
Artur Cholewski
Warszawa

Wątków: 2
Postów: 41
  Temat postu: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 19:57:45
Data edycji: 13-10-2011 20:11:55

Kilka dni temu za namową kilku osób z naszego forum rozpocząłem swoją przygodę z programami graficznymi, chodziło o wstemplowanie części chmurki która psuła kadr:
Lewy górny róg:

https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,4311,89335,.html

po:

https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,4311,89454,skretka-po-nbsp-retuszu.html

Po tym zabiegu rzeczywiście zdjęcie było lepsze, chmurka nie rozpraszała wzroku, ale zacząłem się zastanawiać gdzie są granice takich zabaw... ile z naszego zdjęcia (nas)zostanie w zdjęciu po obróbce.
Czy takie przerabiane zdjęcie jest powodem do chwały.. czy bez informacji co w nim zmieniliśmy powinniśmy..możemy..wystawiać je na forach.. czy to uczciwe wobec innych..
Tak mała zmiana jak w/w fot może jeszcze go dnie dyskryminuje.. ale są osoby które idą dalej...
Pozycją wyjściową dla mnie jest fotografia tradycyjna, która(nie jestem specjalista wywoływania) nie pozwalała raczej na zbyt radykalne zmiany zdjęcia, wycinanie, stemplowanie, klonowanie, składanie zdjęcia z kilku oddzielnie dostrajanych warstw..

Podczas takich właśnie rozmyślań trafiłem na dwa zdjęcia Pani Teresy...

https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,618,88146_18,p1,turkish-stars.html

https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,618,89983_1,p1,red-arrows.html#add-comment

Naszą wymianę poglądów możecie Państwo przeczytać pod pierwszym zdjęciem i jego dotyczy mój opis poniżej.

Choć jak zaznaczałem na początku postu moje doświadczenie z obróbka wynosi dokładnie 2 zdjęcia, zdjęcia wzbudziły we mnie pewne wątpliwości..
Pierwsze co zauważyłem to dziwna chropowatość(pixelizacja?)samolotów.. zdjęcia zrobiony tele plus Canonem 5 DMII to raczej dobry sprzęt..
Pani Teresa napisała zdjęcie zrobione pod światło.. ok samoloty czarne to by się zgadzało.. ale gdzie to słońce i czyste niebo na zdjęciu? widzimy tam tylko szare tło..
Kolejną rzeczą jak wzbudziła moje zainteresowanie to dziwne połączenie miedzy szarym tłem a miejscem połączenia się z przepalonym olejem z dysz...widać to dobrze w połowie smugi w lewym dolnym rogu..
I najważniejsze jak od linijki przycięte 2 kolory smugi(biała i bursztyn?)
Pani Teresa w konwersacji pod zdjęciem twierdziła że nic tam nie było robione.. co o tym myślicie? Może zobaczmy oryginał? Na forum jest już miejsce gdzie można dać linka do pełnej wielkości...
Jestem ciekawy Waszego zdania w obu tematach ..

Ps. drugiego zdjęcia nawet nie opisuję dla mnie to już nie zdjęcie a grafika komputerowa.
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 20:47:39

Powiem krótko fotografia tradycyjna (w ciemni) daje również spore możliwości obróbki negatywu... Składanie stemplowanie, retusz, przeróżne dominanty itp z małą różnicą jest to bardziej czasochłonne... Dlatego na szczęście mamy fotografię cyfrową.... ;-)
 


 
Autor posta:
Krzysztof Ludwiczak
Vadstena

Wątków: 0
Postów: 8
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 20:56:15

Mysle ze zdjecia mocno zmienione sa w galerii przetworzonych.Sam mialem taki dylemat,jednak przekonalem sie ze nieslusznie gdyz drobna kosmetyka nic zdjeciu nie ujmuje a wprost przeciwnie.Dodam tez ze w fotografii analogowej robiono to samo pod nazwa:retusz.Robiono tez np.doklejanie twarzy i tym podobne zabiegi z ta tylko roznica ze teraz kazdy moze miec wplyw na swoje zdjecie w domu no a dawniej bylo to trudniejsze chodzby ze wzgledu na ograniczony dostep do odpowiedniego sprzetu.Osobiscie uwazam ze zdjec nie oglada sie z odleglosci 20 cm,a na przyklad format A4 z odleglosci 50 cm gdzie wiele drobiazgow miesci sie wtedy w granicach dobrej jakosci.Oczywiscie jednak takie dyskusje mozna prowadzic w nieskonczonosc.
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 21:00:17

Kolega Krzysztof bardzo ładnie rozwinął temat... ;-) Wg mnie nie ma o czym dyskutować są odpowiednie zakładki... Które trzeba brać w jakiś sposób pod uwagę oceniając... Miłego wieczorku...
 


 
Autor posta:
Artur Cholewski
Warszawa

Wątków: 2
Postów: 41
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 21:22:58

Panie Krzysztofie zgadzam się z Panem w 100% , jest tylko jedno ale.. zdjęcia tak znacznie zmienione jak te o których pisze właśnie tam powinny się znaleźć a nie w galerii lotnictwo z podpisem "PODNIESIONY KONTRAST ORAZ POZIOMY" są pewne granice..
 






 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 21:30:32

Sam nie jednokrotnie mam problem z zakwalifikowaniem pracy do odpowiedniej kategorii... Na tym obrazie jest Samolot tak...? Czyli lotnictwo tak...? W pierwszej mierze zaliczamy zdjęcie do odp. kat. kierując się tym co na nim jest przedstawione... Tak szczerze to 90 % prac na tym portalu ma jakieś zmiany mniejsze , większe... Więc jak Pan sobie to wyobraża...? ;-) Jest kategoria do stricte zdjęć bez retuszu... Więc naprawdę nie ma o czym mówić... ;-)
 


 
Autor posta:
Artur Cholewski
Warszawa

Wątków: 2
Postów: 41
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 21:35:09

Widzę że jest duża trudność z podejmowaniem trudnych tematów na forum, tak oczywiście jest oddzielna kategoria, tak zdjęcia są przerobiona.. ale poza tym wątkiem(etyki) poruszałem też temat tego czy owe dwa zdjęcia postrzegacie jako mocno zmienione czy nie...
Skończmy z tendencja zamiatania wszystkiego pod dywan.
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 21:45:06

Niczego nie ukrywam... (nie zmiatam...) ;-) Osobiście wybrałbym zdjęcie po obróbce z prostej przyczyny jest bardziej atrakcyjne! ;-) Sam Pan robi zdjęcia aparatem cyfrowym nie analogowym pokazał pan że ma Csa i umie namalować plamę na ręku więc nie rozumiem po co te całe larum... ? ;-) Konkludując, fotografia cyfrowa w moim odczuciu idzie w dobrą stronę... Aparaty będą coraz mądrzejsze, a programy obróbcze coraz bardziej rozbudowane po co? A no po to żeby tworzyć coraz piękniejsze obrazy... ;-)
 


 
Autor posta:
Krzysztof Ludwiczak
Vadstena

Wątków: 0
Postów: 8
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 21:52:15

Nie jestem ekspertem ,jednak widze po swoich fotkach ze po zmniejszeniu i wrzuceniu na FK traca na wartosci.Czasem wyostrzenie daje wrazenie pikselizacji.Tak jest u mnie.Mozna polemizowac jedynie co jest granica pomiedzy norma a przedobrzeniem w poprawianiu zdjecia a mysle ze norma jest bardzo wysoka,wystarczy popatrzec na fotki naprawde przetworzone. Pozdrawiam i za Radkiem zycze milego wieczoru.
 


 
Autor posta:
Teresa Dziedziech
Kazimierza Wielka

Wątków: 13
Postów: 357
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 23:15:44

Czytając takie posty czasami brak słów, znalazłam w necie ciekawe wypowiedzi na ten temat i pozwolę sobie je zacytować :

(....) Cyfrowa obróbka to "oszustwo" i "zdrada prawdziwej fotografii"

Najczęściej osoby, które wypisują takie rzeczy, nie mają pojęcia o cyfrowej obróbce obrazu. Myślą sobie, że wystarczy kliknąć i już mamy piękne zdjęcie. I szczycić się swoimi zdjęciami, które są po prostu słabe, chociaż łatwo mogliby je poprawić - ale nie, one są wierne zasadom, nie będą obrabiać...

No dobrze. Ale gdy się nad tym głębiej zastanowić, to wcale tak nie jest.
Lata temu, gdy była tylko fotografia tradycyjna, również istniała obróbka.
Przecież istnieją chemikalia, które zwiększają kontrast, nasycenie kolorów, zmieniają jasność, czyż nie?
Czy ktoś oburza się na fotografa, który w ciemni krosuje film, nazywa go oszustem? Oczywiście, że NIE!
Jest pewien fotograf (nazwiska niestety nie pomnę) który był znany z tego, że godzinami siedział w ciemni i własnoręcznie wycinał maski... Dzisiaj zostało to po prostu ułatwione.

Zaraz zaraz, chyba nie rozumiemy paru kwestii. Soft (czyli oprogramowanie) naszego aparatu przy zapisie do .jpg od razu dokonuje obróbki! Tak jest!

Gdy chcę, żeby zdjęcia wyglądały tak, jak ja chcę, a nie jak chce aparat więc wybieram RAW- daje mi on możliwość dobrego dobrania balansu bieli, i zmiany np. ekspozycji/kontrastu bez straty jakości.
Czy wywołanie RAW-u to nie jest obróbka ???

Jak dla mnie, każde zdjęcie z lustrzanki wymaga jakiejś obróbki, i nie ma się co oburzać, bo tak jest, i to nie tylko moje zdanie ale także kilkunastu fotografów (w tym również zawodowych)
Bo obróbka to po prostu nieodłączna część fotografii nie tylko cyfrowej i nie należy się jej bać i unikać jak ognia a może lepiej spróbować, POĆWICZYĆ.... (...)

Chyba tylko lenistwo i niechęć do nauki i rozwoju usprawiedliwia takie posty.

 






 
Autor posta:
Teresa Dziedziech
Kazimierza Wielka

Wątków: 13
Postów: 357
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 23:21:46

http://www.waskiel.pl/archiwizacja-i-cyfrowa-obrobka-zdjec.html


http://www.swiatobrazu.pl/podstawowa_obrobka_zdjec_w_adobe_photoshop_elements_8.html


 


 
Autor posta:
Teresa Dziedziech
Kazimierza Wielka

Wątków: 13
Postów: 357
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 23:23:48

Inna sprawa po co jest tyle różnych programów graficznych, gdyby nie było konieczności obróbki zdjęć nie byłoby tylu różnych programów.
 


 
Autor posta:
Teresa Dziedziech
Kazimierza Wielka

Wątków: 13
Postów: 357
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 23:26:58

Powiedzmy, że 90% zdjęć w galerii zostało poddanych obróbce, ale Pan Artur zaatakował akurat mnie i o czy to świadczy jak nie o odwecie za mój komentarz dotyczący szumów i przepaleń na zdjęciu
 


 
Autor posta:
Artur Cholewski
Warszawa

Wątków: 2
Postów: 41
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 23:31:51
Data edycji: 13-10-2011 23:33:19

Pani Tereso, bark mi powoli już zapału do pisania z Panią, nigdy nie napisałem że obróbka jest oszustwem, oszustwem jest nieprzyznawanie sie do tego kiedy temat jest poruszany, jeszce raz podkreślam, podpisałem pod zdjęciam że przekombinowane, Pani odpowiedziała ""PODNIESIONY KONTRAST ORAZ POZIOMY"
NIe byłoby rozmowy gdyby odpowiedziała Pani tak zdjęcie po znacznych zmianach a nie udawała że wszystko jak dała natura.
Dobrze niech tak będzie, odpowiem Pani tak jak już to zrobiłem Pani Ewie... Robi Pani super zdjęcia.
 


 
Autor posta:
Teresa Dziedziech
Kazimierza Wielka

Wątków: 13
Postów: 357
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 13-10-2011 23:37:36

A czym jest ingerencja w kontrast oraz poziomy

Ja nie zaprzeczam, że zdjęcia były obrabiane.
 



 
Autor posta:
Andrzej Alicki
Białystok

Wątków: 1
Postów: 69
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 14-10-2011 00:24:38

To będzie refleksja dziadka, który w ciemni stracił sporo siły wzrocznej. Cieszę się, że nie muszę już trzeć paluchem w kuwecie wybranych miejsc na papierze, by dowołać wybrane fragmenty. Cieszę się, że nie muszę machać patykami z kartonem, by nie dopuścić na papier niechcianych elementów. Nie muszę też szukać w sklepach WPHW papieru o odpowiedniej gradacji, by osiągnąć zamierzony efekt. Mógłbym wymieniać jeszcze wiele zabiegów, które realizowane są dziś przy pomocy kliknięć. Współczesne programy graficzne powstały na podstawie obserwacji działań analogowych. Cenię tradycjonalistów. Sam tęsknię do tamtych czasów i kłaniam się wybitnemu fotografikowi, który na pytanie, czy już przeszedł na fotografię cyfrową, odparł: „Tak nisko jeszcze nie upadłem”. A zdjęcia na Jego ostatnią wystawę i tak zostały zeskanowane, czyli zdigitalizowane. Nie ma odwrotu. „Trzeba z żywymi naprzód iść”. Liczy się ostateczny efekt. Jeśli jakiś dziabąg przeszkadza na zdjęciu, trzeba go usunąć, a nie upierać się przy ortodoksji fotograficznej.
Co z bólem stwierdzam.
 


 
Autor posta:
Teresa Dziedziech
Kazimierza Wielka

Wątków: 13
Postów: 357
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 14-10-2011 17:25:38
Data edycji: 14-10-2011 17:43:38

Właściwie każde zdjęcie cyfrowe jest uzyskane programowo i na jego wygląd mamy poniekąd wpływ jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki.

Może mylę się, ale każda nasza ingerencja w ustawienia aparatu jest ingerencją w program bez względu na to czy korzystamy z ustawień automatycznych, priorytetu czasu czy przysłony, tematycznych czy manualnych, każdy kadr jest przetwarzany i zapisywany programowo.

Zmieniając balans bieli mamy wpływ na to czy barwa zdjęcia będzie ciepła czy zimna, czy kolory będą naturalne czy też nie.
Wszelkie ustawienia kontrastu czy nasycenia kolorów poprzez wybór sepii czy też zdjęcia w b&w jest ingerencją w oprogramowanie aparatu, które daje wiele możliwości takich ustawień jakie tylko chcemy uzyskać.
Jak wiemy jest wiele kombinacji czasu ekspozycji oraz przysłony, które dają poprawną ekspozycję, ale za każdym razem uzyskany efekt jest inny.

Niemniej jednak algorytmy i przeliczenia w programie aparatu nie zawsze są idealne i nie zawsze to co chcieliśmy uzyskać jest porównywalne z tym co zarejestrował aparat i wtedy pozostaje nam obróbka komputerowa w programie graficznym.


Więc nie ma zdjęcia cyfrowego, które nie byłoby "obrobione" programowo ;)

pozdrawiam

 


 
Autor posta:
Bogdan Jurdziak
poznan

Wątków: 1
Postów: 3
  Temat postu: Re: Prawdziwość naszych prac a efekty photoshopa itp.
Data dodania: 09-12-2011 12:57:40
Data edycji: 09-12-2011 13:01:40

osobiscie uwazam ze fotograf podobnie jak malarz ma prawo do zmian w swoim dzele, wyjatkiem jest fotografia dokumetalna tu nie moze byc mowy o "ulepszaniu"...w koncu fotografia to malowanie swiatlem
 


odsłon wątku: 4394
Aby móc odpowiadać na forum musisz być zalogowany.


 




powrót na stronę główną » powrót na forum »

grafika grafika
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.150) / 0.132

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |