testowe Odnowiony PEN - Olympus PEN E-P5 (pełny test z wydania FK 8-9/2013)
Nowy PEN z matrycą o większej rozdzielczości i niższych szumach, identyczną jak w OM-D E-M5. Sprawdzamy, czy jest wart swojej ceny.
![]()
Olympus E-P5 to następca modelu E-P3. Dziwna numeracja, której wśród producentów sprzętu fotograficznego nie poddaje się tylko Nikon (np. modele F4, D4), jest spowodowana strachem Japończyków przed cyfrą 4. Z dalekim wschodem aparat ma jeszcze jeden związek – jest produkowany w Chinach.
Wyglądem nowy Olympus E-P5 nie odstaje od innych przedstawicieli serii PEN. Korpus wykonano ze stopu metali. Sprawia solidne wrażenie. Detale E-P5 nawiązują do modelu PEN F sprzed 50 lat. Testowany aparat występuje w białej, srebrno-czarnej oraz czarnej wersji kolorystycznej. Warto zauważyć, że wiele obiektywów Olympusa występuje zarówno w białej, jak i czarnej wersji kolorystycznej. Dlatego niezależnie od tego, na jaki kolor korpusu się zdecydujemy, może wyglądać on spójnie z obiektywem. Za estetykę i jakość wykonania przyznajemy, podobnie jak modelowi E-P3, 6 punktów.
Do obsługi tego aparatu trzeba się przyzwyczaić. Użytkownicy lustrzanek z pewnością będą mieli kilka zastrzeżeń do intuicyjności obsługi. Nie poprawia jej jakość tłumaczenia menu. Występują w nim np. dwie sąsiadujące pozycje: „Red. Szumu” i „Filtr Szum”. Pierwsza z nich odpowiada za redukcję szumów przy długich czasach naświetlania, druga – za stopień redukcji szumów niezależnie od długości czasu naświetlania. Bardzo trudno się tego domyślić przy pierwszym spotkaniu z aparatem. Na szczęście dzięki przyciskowi „Info” możemy rozszyfrować niezrozumiałe pozycje w menu.
![]() Szkoda, że gwint statywowy nie znajduje się w płaszczyźnie przechodzącej przez oś optyczną obiektywu, ale dzięki temu odsunięto go od komory akumulatora i karty pamięci, które możemy wymieniać, gdy aparat przymocowany jest do statywu.
W niektórych aparatach, kiedy są wyłączone, wystarczy przycisnąć przez kilka sekund przycisk podglądu zdjęć, żeby przejść do galerii. PEN E-P5 jest pozbawiony tej funkcji – musimy go najpierw włączyć przełącznikiem w górnej części korpusu. Trudno jednak uznać ten brak za wadę.
data dodania: 11-11-2014
godzina dodania: 13:45
odsłon: 15035
powrót na stronę główną »
Komentarze
sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:
Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Nikkor Z 24-105 mm f/4-7,1 Nikon, 9 stycznia, poszerzył ofertę pełnoklatkowych obiektywów z serii Z o nowy model - Nikkor Z 24-105 mm f/4-7,1. To lekka konstrukcja formatu FX o dużym zakresie ogniskowych. Szczyci się zakresem ogniskowych od szerokiego kąta do średniego teleobiektywu i świetną ostrością.
![]() Wydanie specjalne APARATY FK 2/25 dostępne w 214 salonach EMPIK - sprawdź gdzie jest najbliższy salon z wydaniem Wydanie specjalne APARATY FK 2/25, oprócz tajnych salonów zaopatrywanych przez firmę Kolporter S.A. (w tym salonów InMedio i RELAY) dostępne jest w 214 salonach EMPIK - sprawdź gdzie jest najbliższy ciebie salon EMPIK z wydaniem specjalnym Foto-Kuriera 2/25 APARATY. Specjal dostęny jest we wszystkich najlepszych salonach prasowych w Polsce. ![]() LK Samyang AF 16 mm f/2,8 P FE 15 lipca 2025 r. na rynku zadebiutował LK Samyang AF 16 mm f/2,8 P FE. To kolejnak konstrukcja powstała pod nową marką LK Samyang. Pomimo niewielkich wymiarów, obiektyw ma charakteryzować się imponującą wydajnością. Poza szerokim kątem widzenia jego istotną cechą jest MOD wynoszący zaledwie 12 cm, który umożliwia wykonywanie fotografii zbliżeniowej za pomocą aparatów z... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |
|||||||||