testowe TEST Nikkor Z 14–30 mm f/4 S - szerokokątny zoom bez dystorsji - test z Foto-Kuriera 8-9/19![]() ![]() Szerokokątne zoomy to często pożądane obiektywy. Można za ich pomocą fotografować m.in. szerokie plany oraz tworzyć świadome przerysowania. Jeśli do tego, co się rzadko zdarza, mają znikomą dystorsję to można ich używać z powodzeniem do fotografowania np. architektury. Zapraszamy do lektury testu bardzo ciekawego szerokokątnego zoomu Nikkor Z 14–30 mm f/4 S.
![]() Przy tak szerokich kątach trzeba uważać na rogi kadru, w których może się pojawić coś nietypowego. Można to usunąć, albo pozostawić zwiększając w ten sposób dynamikę kadru. Par. eksp. 1/4000 s; ISO 200; f/4; f=14 mm; fot. K. Patrycy
Mechanika i ergonomia
![]()
Przy maksymalnej ogniskowej długość testowanego Nikkora wynosi ok. 106 mm. Jest to jedna z najlżejszych konstrukcji z porównywanych pełnoklatkowych obiektywów. Trzeba zaznaczyć, że trudno porównać dokładnie go pod tym kątem z konkurentami, bo różnią się oni nieznacznie albo światłem, albo zakresem ogniskowych.
![]()
Korpus wykonany jest prawdopodonie ze stopu metali i tworzyw sztucznych. Tuż za bagnetem jest mała, biała kropka ułatwiająca odpowiednie zamocowanie obiektywu do aparatu i przełącznik trybu ustawiania ostrości [4].
![]()
![]()
Tuż za nim jest szeroki, prawie 40-milimetrowy zmiany ogniskowej [7], z czego ok. 30 mm zajmuje gumowane radełkowanie ułatwiające obrót i zabezpieczające przed ześlizgiwaniem się palców z obiektywu. Na pierścieniu są znaczniki ogniskowych [8]. Wspomniane pierścienie poruszają się płynnie, ten do zmiany ogniskowej stawia troszkę większy opór i zatrzymuje się po wybraniu skrajnych wartości.
data dodania: 07-03-2020
godzina dodania: 09:00
odsłon: 7917
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
![]() Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
![]() TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
![]() Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
![]() Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
![]() Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Samyang AF 24 mm f/2,8 FE - budżetowy, kompaktowy, jasny, szeroki kąt z mocowaniem Sony - test z Foto-Kuriera 3/23
![]() Panasonic LUMIX S5 II X, wzmocniony i pełnoklatkowy, jeszcze lepiej filmujący brat S5 II, Foto-Kurier na weekend
![]() Liga Foto-Kuriera 2025 I etap "Niebo/Na Niebie" za nami - etap III "Faktura/Makro" tylko do 13 kwietnia Liga Foto-Kuriera 2025 ma bardzo atrakcyjne nagrody, zarówno główne, jak i etapowe. Ich łączna wartość wynosi ok. 20 tys. zł. Zobacz kto wygrał 1 etap Ligi Foto-Kuriera 2025 i dołącz do zabawy na dowolnym jej etapie. III etap ma tytuł "Faktura/Makro", a termin przyjmowania zgłsozeń mija 13 kwietnia o godz. 23.59. ![]() Panasonic LUMIX S1RII - pełnoklatkowe 8K, nowa matryca 25 lutego 2025 r. Panasonic przedstawił pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Panasonic LUMIX S1RII. Zastosowano w nim nową matrycę o wysokiej rozdzielczości, która umożliwia m.in. nagrywanie w 8K. W aparacie wykorzystano wiele najnowszych rozwiazań technologicznych i to nie tylko dla filmujących. Korpus ma dość atrakcyjną cenę. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |