testowe Street, portret, reportaż i dzikie zwierzęta, uniwersalny Nikkor Z 24-70 mm f/4 S, test z Foto-Kuriera 5/21
ciąg dalszy...
![]()
![]()
Rozdzielczość
Winietowanie (14) Nikkor Z 24-70 mm f/4 S to ani bardzo jasny obiektyw, ani mocno szerokokątny, a winietowanie jednak jest dosyć widoczne. Najbardziej zacienione rogi są przy skrajnych ogniskowych – o 2 i 2/3 EV ciemniejsze względem centrum kadru.
![]()
Przymykając przysłonę do f/8 (przy 24 mm) i do f/9 (przy 70 mm) winietowanie zanika. Najmniejsze winietowanie jest problemem przy ogniskowej ok. 45 mm. Tam wystarczy przymknąć przysłonę do f/5,6 i winietowanie (rogi ciemniejsze w stosunku do środka kadru o 1 i 2/3 EV) zanika. Za winietowanie przyznajemy 4,25 pkt.
![]()
Pod światło
![]()
Dystorsja
data dodania: 03-03-2023
godzina dodania: 09:00
odsłon: 11077
powrót na stronę główną »
powrót na stronę główną » Zobacz także:
Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() OKIEM EKSPERTÓW ocena zdjęć użytkowników portalu - Foto-Kurier 12/25 Marta Darowska i Tadeusz Koniarz, eksperci nie tylko w dziedzinie fotografii, poddają swojej opinii wybrane zdjęcia użytkowników galerii foto-kurier.pl. Wgrywaj zdjęcia do serwisu jeśli chcesz, żeby nasi eksperci omówili je na łamach Foto-Kuriera. Tym razem swoją uwagę skupili między innymi na zdjęciu "Pastelowy poranek dnia", którego autorem jest Maciej Najderek, następnym razem może to być seria lub pojedyncze zdjęcie wgrane przez Ciebie. ![]() Sony A7V - wsperiany AI - nowości systemu AF i ustawiania balansu bieli Sony A7 V to szybszy, wydajniejszy, efektywniejszy, wspierany AI pełnoklatkowy bezlusterkowiec, w którym poprawiono wiele "dysfunkcji" poprzedniej wersji. Tym razem postawiono na sprawdzone rozwiązania i bardzo dobrze, że tak zrobiono. Czy Sony A7V zastąpi zasłużony A7 III lub A7 IV? ![]() Zdjęcie Miesiąca październik 2025 r. - najlepsze prace są w Foto-Kurierze 8-9/25 - aktualny konkurs tylko do 31 paździ Na łamach Foto-Kuriera 12/25 prezentujemy zwycięskie prace z internetowego konkursu miesiąca odbywającego się cyklicznie na stronie foto-kurier.pl. W wydaniu zagościły najwyżej ocenione zdjęcia, przez użytkowników serwisu foto-kurier.pl, w październiku 2025 r. Każde zdjęcie wgrane do serwisu bierze automatycznie udział w konkursie miesiąca, tygodnia i dnia. Aktualny konkurs miesiąca kończy się 31 stycznia 2026 r. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |
|||||||||