testowe TEST: Jasne pięćdziesiątki Canon 50 mm, Nikkor 50 mm, Sigma 50 mm, Sony 50 mm - test z Foto-Kuriera 7/13
„Pięćdziesiątka” to standardowy obiektyw wybierany przez bardzo wiele osób nie tylko korzystających z lustrzanek pełnoklatkowych, ale także i z „cropów”. Z tego powodu postanowiliśmy wykonać test porównawczy 4 obiektywów ze światłem f/1,4 – Canon EF 50 mm f/1,4 USM , AF-S Nikkor 50 mm f/1,4G, Sigma 50 mm f/1,4 EX DG HSM i Sony Zeiss Planar T* 50 mm, f/1,4, ZA SSM – oraz jednego Nikkor AF-S 50 mm f/1,8G. Zapraszamy do lektury.
Wygląd zewnętrzny, mechanika i ergonomia
Standardowe obiektywy (z ogniskową 50 mm), tak jak
napisaliśmy we wstępie, to bardzo popularne „szkła” nie tylko wśród
posiadaczy „pełnych klatek”. Dzieje się tak dlatego, bo oprócz tego,
że konstrukcje te są przeważnie bardzo solidne i zwarte (niezależnie
od producenta), to po podpięciu ich do aparatów z matrycami typu crop
kąt widzenia zawęża się. Tworzy się wtedy standardowy portretowy zestaw.
Przetestowaliśmy je z pełnoklatkowymi aparatami biorąc pod uwagę
zachowanie ich po podpięciu do „cropów”.
Przednia soczewka w Canonie 50 mm f/1,4, podczas ustawiania ostrości, zmienia swoje położenie zmieniając jednocześnie wymiary obiektywu. Przy minimalnej odległości ustawiania ostrości obiektyw powiększa swoją wysokość o ok. 8 mm.
W „pięćdziesiątce”
f/1,4 zastosowano ultradźwiękowy silnik autofocusu USM. Dzięki temu
ustawianie ostrości nie zabiera czasu, a do tego odbywa się to niemal
bezgłośnie.
AF-S Nikkor 50 mm f/1,4G to pierwsza „pięćdziesiątka”
Nikkora z silnikiem autofocusu AF-S. Konstrukcja ta miała premierę
we wrześniu 2008 r. Niewielkie wymiary, 73,5×54,2 mm, sprawiają,
że zaliczamy go obok testowanych Canona i Nikkora f/1,8 do kompaktowych
konstrukcji. Waga obiektywu jest identyczna jak Canona – 290 g.
Z pełnoklatkowym Nikonem D600 waży poniżej 1,2 kg. Tak więc, jeśli dla
kogoś zestaw ten może być zbyt ciężki, do dłuższej pracy to pretensje
trzeba mieć do wagi „puszki”, a nie „szkła”.
Podczas ustawiania ostrości przednia soczewka Nikkora
50 mm f/1,4 zmienia swoje położenie. Nie wysuwa się jednak poza obręb
tubusu, przez co nie zmienia przy tym wysokości obiektywu. Reasumując, AF-S Nikkor 50 mm f/1,4G to zwarta konstrukcja, przyjemnie się z nią pracuje. Za mechanikę i ergonomię otrzymuje, tak jak Canon 50 mm f/1,4, 5,25 punktu.
data dodania: 27-03-2019
godzina dodania: 15:06
odsłon: 13195
powrót na stronę główną »
Komentarze
sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:
Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Foto-Kurier - FK 11/25 on-line w naszym e-kiosku - wkrótce w najlepszych salonach prasowych Foto-Kurier 11/25 dostępny również on-line - w naszym e-kiosku. Tym razem okładkę ozdobiło zdjęcie autorstwa Leszka Wygachiewicza, które prezentujemy w dziale Najlepsze z Najlepszych w środku wydania. Powstało z 2032 zdjęć składowych i przedstawia głowę szerszenią. W środku też testy, opisy Canona R6 Mark III i Nikona ZR oraz testy Canona 85 mm f/1,4L VCM, Panasonica Lumix S1RII, Tamrona 16-30 mm f/2,8 oraz Sony FE 100 mm f/2,8 GM. Jak zwykle jest co poczytać i czym się zainspirować. Zapraszamy do lektury Foto-Kuriera 10/25, który jeszcze przez kilka dni będzie królował w najlepszych salonach prasowych. ![]() Poznaj tematy Ligi Foto-Kuriera 2025 - pula nagród przekracza 21 tys. złotych - dołącz w dowolnym momencie Dołącz do konkursu na dowolnym jego etapie. LIGA Foto-Kuriera 2025 ma 9 -etapów. Zdjęcia jpg (RGB) mieszczące się w kwadracie 1200 x 1200 (mniejsze niż 2 MB) pikseli można wgrywać do serwisu zgdonie z terminarzem podanym dalej. Zapoznaj się z regulaminem konkursu i pulą nagród comiesięcznych i finałowych. Wartość nagród wynosi ok. 20 tys. zł. ![]() Nikon F65 - poręczny, w rozsądnej cenie Najnowszą lustrzankę Nikona oznaczono symbolem F65. Jest to jedynie udoskonalony amatorski model Nikona F60. Pozostano przy niezmienionej stylistyce korpusu, a nowe elementy to... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |
|||||||||