Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ
Kanał RSS - Forum dyskusyjne - Wątek Zdjęcie miesiąca

Zdjęcie miesiąca






 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 15-10-2022 14:34:40

Wiem też że jeszcze jednej opcji, bardzo ciekawej, nie sprawdzaliśmy w tutejszym serwisie.

Nie wypróbowaliśmy opcji ukrycia danych osoby oceniającej!
(Była opcja ukrycia autora ocenianej pracy)

Wyeliminowałoby to TWA i reakcje odwetowe. Gdyby złośnicy, wstawiali jedynki to i tak pomagaliby danej pracy ze względu na pomijanie w pozycjonowaniu oceny średniej.

Proszę o rozważenie takiej opcji.
 


 
Autor posta:
Tomasz Zaniewski
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 41
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 15-10-2022 14:44:50

Ukrycie danych osoby oceniającej było by ciekawym eksperymentem i mogło by przynieść skutek. Zawsze warto spróbować. Ciężki orzech ma Redakcja do zgryzienia, ale warto walczyć o to, żeby na portalu poświęconym fotografii nie tworzyły się chore kółka wzajemnej adoracji. I trzeba ukrócić zasadę "ja-tobie, ty-mnie". Bo to zmora każdego portalu.
 


 
Autor posta:
Ewa Całkosińska - Kajzer
Kalisz

Wątków: 0
Postów: 34
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 16-10-2022 16:58:05

Wtrącając się do dyskusji , to faktycznie taka poczekalnia dla fotografii byłaby chyba fajnym rozwiązaniem, zreszta to się już na portalach stosuje. Wtedy rzeczywiście do oceny wchodziłby najlepsze fotografie i nie trzeba by było jakoś specjalnie się wysilać komu co dać. Druga kwestia ograniczenia 6 gwiazdek , tu trudno mi coś powiedzieć , może faktycznie dla niektórych osób by ich zabrakło. Ale chyba najlepszym rozwiązaniem z tego wszystkiego byłaby anonimowość fotografii, bo nie czarujmy się ale to jest jak w banku ,że dobry ,dobremu znajomemu zawsze da 6 gwiazdek choćby zdjęcie nie było dobre. Pozdrawiam
 


 
Autor posta:
Redakcja Foto-Kurier
Warszawa

Wątków: 5
Postów: 456
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 16-10-2022 19:12:14
Data edycji: 16-10-2022 19:15:48

Czy wprowadzenie anonimowej oceny nie sprawi, że oceny będą stawiane mniej rozważnie? Teraz pod oceną podpisujemy się imieniem i nazwiskiem, tak jak przy zdjęciu. Naszym zdaniem zaletą tego portalu jest to, ze nie ma tu anonimowych działań. Przynajmniej mniej jest złośliwych komentarzy i ocen. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś kogoś nie lubi i jako anonimowa osoba ocenia złośliwie zdjęcia danej osoby i co wtedy zrobić. Jak zidentyfikować złośliwą duszę? <br> <br>Odnośnie rozpoczęcia oceniania i ograniczenia od początku miesiąca/okresu. To nie będzie konieczne, gdyż nawet gdy zaczniemy taki projekt, o ile go zaczniemy, w połowie miesiąca to limit się zacznie w połowie miesiąca, a to co zostało ocenione w pierwszej połowie pozostanie i taki problem będzie problemem jednorazowym przejściowym bo następny okres zacznie się od początku miesiąca. <br> <br>Problem poczekalni się nie sprawdzi, gdyż to wymagałoby codziennego weryfikowania zdjęć wgrywanych do serwisu, a to praca na pełny etat, a żeby tak było to więcej użytkowników portalu musiałoby kupować wydanie papierowe lub dostęp w e-kiosku, a to łatwo przeliczyć, że musiałoby nagle wzrosnąć czytelnictwo Foto-Kuriera o 1000 osób. Kraj mamy duży (ok. 38 mln), ale zdobycie w dzisiejszych czasach nowych 1000 czytających FK to wymagające zadanie. W serwisie jest zarejestrowanych ponad 9200 osób i ciągle, choć powoli, ta liczba zwiększa się, a  więc jest to możliwe, ale kiedy to nastąpi, to już zależy od Czytających Foto-Kurier <br> <br>Teraz funkcjonuje taka forma poczekalni - są to wszystkie zdjęcia. W zakładce Redakcja Poleca znajdują się wyselekcjonowane zdjęcia, więc gdyby wybierać tylko z tych to pewnie byłoby mniej bólu na koniec, ale w ten sposób też można ominąć wartościowe prace, których redakcja może nie zauważyć i co wtedy? <br> <br> Życzymy udanych zdjęć i dziękujemy za uwagi.
 


 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 16-10-2022 20:05:08

Droga Redakcjo.

Piszemy o upublicznianiu wiadomości kto wystawił ocenę a nie całkowitej anonimowości. Dla Redakcji ewentualne złośliwości byłyby cały czas do odkrycia.

Piszemy też o sprawdzeniu takiej opcji a nie jako gwarant i pewnik.

Na ten moment wydaje się że to rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Być może od tej pory będzie więcej ocen i to niższych a to w tej chwili jest chyba największa bolączka portalu.
Wprowadzona ostatnio zmiana wysuwająca na czoło sumę punktów ponad średnią wspiera ten pomysł bo wiele niskich ocen tak naprawdę nie przeszkadza.

Proszę zwrócić uwagę na to że ukrycie danych o autorze fotografii było bardziej kontrowersyjne pod kątem praw autorskich i podstawowego prawa do łączenia pracy z nazwiskiem lub pseudonimem artystycznym twórcy.
Częściowe ukrycie danych oceniających jest więc mniejszą ingerencją dającą małą szansę na normalizację.

Co do przychodów dla naszego ulubionego miesięcznika my robimy co możemy ;-)
 



 
Autor posta:
Ewa Całkosińska - Kajzer
Kalisz

Wątków: 0
Postów: 34
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 16-10-2022 20:23:38

Hmm nie wiem chyba czegoś nie rozumiem jeśli chodzi o tą anonimowość. Nie chodzi o to ,żeby żeby redakcja nie wiedziała czyje to zdjęcia tylko o to aby oceniający nie widzieli czyja to praca, bo szczerze to tak naprawdę masę osób daje 6 gwiazdek znajomym ( wiem bo czasem sama tak robię , choć przyznam że jeśli zdjęcie mniej mi się podoba to nie wystawiam oceny, bo mam wrażenie ,że dana osoba się zaraz obrazi za to ,że nie dałam 6 gwiazdek) i nie chodzi o to aby ukrywać dane osoby oceniającej tylko ocenianego tak aby ocieniający nie wiedział czyje to zdjęcie, pisze tak bo mam wrażenie ,że Redakcja zrozumiała to inaczej. Ukrycie imienia i nazwiska autora zdjęcia da nam do myślenia , wtedy oceniam zdjęcia a nie jego autora jak to jest tutaj nagminnie stosowane, a dane oceniającego nie musza być ukryte by tak jak Redakcja napisała nie było złośliwości. Z tą poczekalnią to fatycznie ja się nie znam ile wymagałoby to pracy, chodziło bardziej o to ,żeby to inni decydowali które zdjęcia przechodzą dalej na zasadzie np. zdjęcie powyżej 50 czy 60 pkt przechodzi dalej o czym decydują oceniający i myślę ,że to nie wymagałoby codziennego sprawdzania , bo zanim zdjęcie osiągnie daną ilośc punktów (można przecież ustalić ten limit większy np. 100pkt) to nie byłaby codzienna weryfikacja ,ale co 3 dni, no ale to mnie sie tak wydaje, ja aż tak się nie znam. Pozdrawiam Redakcję i Moderatorów
 


 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 16-10-2022 20:49:00

Opcja z ukrytymi danymi zdjęcia jest już przeszłością.

Teraz optuję za ukryciem danych osoby stawiającej ocenę.
 


 
Autor posta:
Waldemar Ubermanowicz
Legnica

Wątków: 0
Postów: 15
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 16-10-2022 22:03:26

Pomału za:P)
 


 
Autor posta:
Tomasz Zaniewski
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 41
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 17-10-2022 16:18:03

Jeżeli problem poczekalni się nie sprawdzi, gdyż to wymagałoby codziennego weryfikowania zdjęć wgrywanych do serwisu, a to praca na pełny etat, to może tą pracę, tak jak wcześniej proponowałem podzielić np na kilka, kilkanaście osób, tzw "jurorów". Osób, które udzielają się aktywnie na portalu i tych, których redakcja uzna za właściwe osoby. Można by zrobić tzw nabór. Niech chętni się zgłaszają do Redakcji do tej pracy, a Redakcja wyselekcjonuje pewne grono osób.
 


 
Autor posta:
Adam Kot
Mszana

Wątków: 0
Postów: 25
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 17-10-2022 17:32:11

Poczekalnia to nie sądzę aby było dobry pomysł, przy takiej aktywności na portalu, zdjęcie miesiąca, liga FK,
najlepsze z najlepszych, poszukiwanie zdjęć pomiędzy poczekalniami to niestety duże utrudnienie, przy głosowaniu jak i wybieraniu. Co do jurorów, wydaje mi się na początku jest duży entuzjazm a z czasem traci się aktywność i chęci, porównanie np do moderatorów ponoć kiedyś to były osoby bardzo bardzo aktywne jak mi powiedziała redakcja, co z tego został?
Anonimowe ocenianie lub prace trudna sprawa, sądzę że każdy tu wgrywa prace aby się pokazać coś dowiedzieć, nauczyć, anonimowe ocenianie może doprowadzić do patologii mszczenia się (każdy jakoś się dowie, system nie jest 100% szczelny), zresztą w dużo miejscach anonimowość prowadzi do eskalacji w postaci niewybrednych komentarzy, a później obrzucaniu się inwektywami.
Sądzę że stopniowanie gwiazdkami osób na portalu, które prezentują dobry poziom prac nie jest złe, a TWA zawszę jakieś będzie oby przez stopniowanie gwiazdek (tak jak wcześniej napisałem np. 6 dla tych co mają osiągnięcia wśród zdjęć polecanych przez redakcję) może pomóc
 






 
Autor posta:
Tomasz Zaniewski
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 41
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 17-10-2022 17:58:13

No to może, możliwość przyznania 6 gwiazdek, niech będzie tylko po komentarzu, co skłoniło usera do przyznania tak wysokiej oceny. Niech każdy kto daje 6 gwiazdek, napisze dlaczego tyle dał. Co w danym zdjęciu jest tak wyjątkowo dobrego, że zasługuje na 6 gwiazdek. I po dodaniu komentarza, pojawia się opcja szóstej gwiazdki. Teraz to już kombinuję jak "koń pod górę", ale fakt, że Redakcji i nam zależy na tym, aby ograniczyć bezmyślne dawanie "6", zmusza już do różnych pomysłów. Zabranie po prostu szóstej gwiazdki tym szalejącym, to też dobre rozwiązanie. Jeżeli Redakcja jest w stanie namierzyć tych co szastają szóstkami, to zabrać im szóstą gwiazdkę i po problemie
 


 
Autor posta:
Tomasz Zaniewski
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 41
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 07-11-2022 08:29:32

Witam ponownie. Minęło trzy tygodnie od dyskusji na temat poważnego problemu gwiazdkowania. Czy Redakcja podjęła już jakieś kroki w tym temacie? Czy stanęliśmy w martwym punkcie? Nie ma przecież rzeczy niemożliwych, zawsze jest jakieś rozwiązanie problemu. Zaangażowało się w dyskusje kilka osób z pomysłami, może warto by je rozważyć. Serdecznie pozdrawiam.
 


 
Autor posta:
Redakcja Foto-Kurier
Warszawa

Wątków: 5
Postów: 456
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 09-11-2022 20:11:45

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w dyskusji. Pracujemy nad pewnym rozwiązaniem, ale za wcześnie jest, żeby o tym mówić bez sprawdzenia wszystkich technicznych możliwości. Pomysł będzie polegał na wprowadzeniu zarówno limitu przydzielanych 6-tek jak i pewnej formy rekomendacji do 6-tki. Tak więc powszechnie stosowaną oceną najwyższą stawianą bez ograniczeń będzie 5 gwiazdek. Ale wrócimy do tematu po analizie technicznych możliwości realizacji tego pomysłu.

Pozdrawiamy

Redakcja
 


 
Autor posta:
Redakcja Foto-Kurier
Warszawa

Wątków: 5
Postów: 456
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 09-11-2022 20:12:33

Oczywiście jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś pomysły to zapraszamy do ich przedstawienia.
 


 
Autor posta:
Tomasz Zaniewski
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 41
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 09-11-2022 20:14:11

Może ktoś ma pomysł jak ukrócić sarkazm i walenie się po łbach na Forum.
 



 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 09-11-2022 21:25:32

Jeśli się to komuś uda to prawdopodobnie zdobędzie najbliższą Pokojową Nagrodę Nobla
 


 
Autor posta:
Tomasz Zaniewski
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 41
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 12-11-2022 18:55:12
Data edycji: 12-11-2022 18:57:11

Szanowna Redakcjo, przyszedł mi do głowy jeden pomysł. Jak już redakcja wprowadzi limity "6", to można by dać szansę osobom, które obiektywnie i powaznie oceniają fotografie w postaci zbudowania sobie rangi. Np. Redakcja wyróżnia poszczególne zdjęcia i tak np jak dana osoba wystawi "6" dla fotografii, zanim Redakcja ją wyróżni , to taka osoba dostanie jedną "6" więcej do oceny niż inni. I tak za każdym razem. Dla osób poważnie myślących o ocenach da to większą motywację do dokładniejszego selekcjonowania "6".
 


 
Autor posta:
Sylwester Cwalinski
Lomza

Wątków: 0
Postów: 60
  Temat postu: Re: Zdjęcie miesiąca
Data dodania: 13-11-2022 12:31:37
Data edycji: 13-11-2022 12:34:47

Witam <br><br> opisanie dlaczego dalo sie 6 gwiazdek nikomu na dobre jeszcze wyszlo , ale limit dzienny na 6 gwiazdek do np 5 bym zastosowal ale bym bardziej sie skupil na ocenach 3 gw w dol zeby uzasadnili swoja ocene , wtedy to pomoze Autorowi zxdjecia zrobic lepsze , <br><br> <br><br>anonimowi to powinni byc oceniajacy zdjecie a nie autor a odewtowcom bym dawal bany na okres 1 miesiaca <br><br> <br><br>Zaczelem czesciej zagladac na portal i oceniac zdjecia bo widze ze to co bylo 10 lat temu a co sie dzieje teraz to jest wielka porazka , odwetowcow jest bardzo sporo i mysle ze redakcja cos z tym zrobi albo dalej bedzie tak jak jest ze jedyna ocena jest 6 gwiazdek <br><br> <br><br>Sa tez tacy co potrafia wyzywac lub nasmiewac sie ,.zglaszalem te komentarze do redakcji ale bez skutku.
 


odsłon wątku: 6464
Aby móc odpowiadać na forum musisz być zalogowany.


 




powrót na stronę główną » powrót na forum »

grafika grafika
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.109) / 0.100

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |