Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ
Kanał RSS - Forum dyskusyjne - Wątek Jakość Fotografii

Jakość Fotografii






 
Autor posta:
Bernard Maciulko
Skwierzyna

Wątków: 3
Postów: 22
  Temat postu: Jakość Fotografii
Data dodania: 23-12-2015 15:50:14

Witam
Co prawda szukałem dość pobieżnie, lecz nigdzie nie znalazłem tematu poruszającego jakości prezentowanych fotografii. Ściślej rzecz biorąc spadku jakości po wgraniu fotografii na serwer FK.
Widzę to po moich pstrykach.
Przyznam, że dość trudno jest ocenić pracę gdzie pojawiają się piksele, znaczący spadek ostrości lub banding.
Nie wiadomo czym to jest spowodowane, nieprawidłową obróbką, czy właśnie przez wgranie na serwer.
Czy redakcja FK już pochylała się nad tym problemem ?
Jeśli podobny temat jest już poruszony, proszę o przeniesienie tam mojego postu.
Z pozdrowieniami i życzeniami Świątecznymi dla rFK, oraz czytających

BM
 


 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Jakość Fotografii
Data dodania: 11-05-2016 09:11:32
Data edycji: 11-05-2016 09:16:23

Witam i ja, już jakiś czas temu chciałam również napisać w tej sprawie. Widzę, że nie udzielono odpowiedzi na powyższy post.
Po co to forum ??

Była mowa o rozdzielczości. Wstawiam zdjęcia o dłuższym boku 800 px, tak jak jest zalecone.
Niestety jakość po wgraniu zdjęć znacznie spada ( jest rozmydlona ostrość ) co wpływa niekorzystnie na odbiór prac, szczególnie jeśli chodzi o makro, czy choćby zbliżeniowe.
Boleśnie zauważam to kolejny raz publikując zdjęcie tutaj.
Przykładowo ostatnio wstawione przeze mnie zdjęcie z motylem, gdzie ostrość na oryginalnym pliku jest skupiona na głowie modela, w oku widać szczegóły, a po wgraniu całość jest rozmyta.
Mogę w razie potrzeby podesłać to zdjęcie dla porównania.

Może jednak ktoś z działu mógłby coś z tym zrobić ? W końcu to portal fotograficzny, trochę szkoda, że serwer tak kaleczy jakość naszych prezentacji. Trudno oceniać..., a domyślać się czy to zła jakość zrobionego zdjęcia, czy wina wgrania ...To chyba nie o to chodzi.

Z pozdrowieniami dla wszystkich czytających
 


 
Autor posta:
Krzysztof Patrycy
Warszawa

Wątków: 14
Postów: 280
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 11-05-2016 21:06:43

Przed chwilą obejrzałem z ciekawości tego pani motyla. Nie wiem jak wyglądał w oryginale, ale na moim ekranie jest ostry.

https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,3541,221527_0,p1,.html

Może jest to problem wyświetlania na ekranie pani monitora. Na czym pani ogląda swoje zdjęcia?
 


 
Autor posta:
Bernard Maciulko
Skwierzyna

Wątków: 3
Postów: 22
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 12-05-2016 17:04:09

Przyczyna prawdopodobnie leży w tym że serwer FK "normalizuje" wszystkie pilki do jednego rozmiaru, przy tym często je pomniejsza. Przez co moim zdaniem, w tym momencie tracą one na jakości. Wiele fotografii umieszczanych na FK, widuję w innych miejscach i jakość ich jest dużo lepsza. Przydałaby się możliwości wyświetlania fotografii w powiększeniu w większym rozmiarze.
 


 
Autor posta:
Bernard Maciulko
Skwierzyna

Wątków: 3
Postów: 22
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 12-05-2016 18:00:25
Data edycji: 12-05-2016 18:01:34

... dla porównania
http://bernard-maciulko.manifo.com/nowosci
i
https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,9525,221695,4metry.html
 



 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 12-05-2016 19:41:01

Panie Krzysztofie ... Na jednym monitorze komputera oglądam te same zdjęcia publikowane w różnych miejscach, stąd widzę różnicę ich jakości, więc to nie monitor...
Coś się dzieje ze zdjęciami podczas wygrywania na serwer. Po dodaniu ostrość jest "rozmydlona"....( najbardziej widać to właśnie na detalach ).
Tak jakby zostały rozciągnięte pixele.

Znaczna różnica jest na zdjęciach ( z lisem ), które Pan Bernard pokazał dla porównania.

Inny przykład. Fb jest tylko portalem społecznościowym. Kompresuje nieładnie zdjęcia, ale pozwolę sobie podać link dla porównania ostrości. Mimo wszystko nawet tam ta ostrość na główce motyla jest bardziej zachowana.

www.facebook.com/JustynaWalichniewicz/photos/a.471172686284488.1073741829.355063494562075/1053367444731673/?type=3&theater

Na innych portalach fotograficznych. np. jest tak, że jest dozwolona maksymalna waga zdjęcia do -X- i aby zdjęcie nie miało boku dłuższego niż -X-. I bezwzględnie czy ktoś wstawi mniejsze czy większe zdjęcie ( nie przekraczając wymaganego ), nie traci ono zbytnio jakości.

Czy nadal jest zalecony wymiar publikowanych tu zdjęć o dł. boku 800 px ? I czy w takim rzeczywistym wymiarze są one wyświetlane ?
Jeśli tak, to nie powinny wyglądać inaczej...

No cóż, może znajdzie się jakiś sposób, "żeby był wilk syty i owca cała"

Pozdrawiam serdecznie
J.

 


 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 12-05-2016 20:45:54

Znalazłam jeszcze takie porównanie. Najpierw zobaczyłam to zdjęcie tutaj :
www.foto-kurier.pl/galerie/ostatnie,1,221679_22,p1,jerzy-kowalski-.html#czytaj
I myślałam, że całkowicie nieostre, ale tylko tak tu na portalu wygląda

Bo tu wygląda lepiej :
http://www.fotoik.pl/index.php?akcja=zdjecie&ak=pokaz&id=782663

I jak tu oceniać zdjęcia ?
 


 
Autor posta:
Justyna Walichniewicz
Coin

Wątków: 1
Postów: 40
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 12-05-2016 20:53:45

Błąd w linku z fotoika. Niestety nie mogę nic zmienić. Tak się kopiuje i chyba nic z pokazania. Proszę więc wierzyć na słowo.
 


 
Autor posta:
Bernard Maciulko
Skwierzyna

Wątków: 3
Postów: 22
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 19-05-2016 11:27:19

Witam
Kolejny przykład spadku jakości
Fotka na NG

http://www.national-geographic.pl/fotografia/makolagwa-24

oraz na FK

https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,9525,222147,makolagwa.html
 


 
Autor posta:
Krzysztof Patrycy
Warszawa

Wątków: 14
Postów: 280
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 19-05-2016 21:34:00
Data edycji: 19-05-2016 21:35:08

Panie Bernardzie zrobiłem pewien eksperyment z pana zdjęciem. Skopiowałem plik wgrany przez pana na stronę Foto-Kuriera, a następnie wstawiłem to zdjęcie do PS 6 i dodałem tzw. inteligentne wyostrzanie. Zdjęcie jest ostrzejsze od tego co pan wgrał i ostrzejsze od tego co jest na NG. Proszę sprawdzić

https://www.foto-kurier.pl/galerie/profil,4,222186,.html

Foto-Kurier nie ingeruje w prace użytkowników serwisu tzn. nie podostrzamy ich. Inne serwisy, w tym wspomniany przez pana NG "poprawia zdjęcia" autorów. My tego nie robimy. Myślę, że sprawa została wyjaśniona ostatecznie.

Pozdrawiam

KP
 



 
Autor posta:
Bernard Maciulko
Skwierzyna

Wątków: 3
Postów: 22
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 19-05-2016 22:12:13

Może zły przykład podałem to NG.
W takim razie Panie Krzysztofie, proszę porównać z tym zdjęciem. Tu jest ono takie samo jak po otwarciu u mnie na kompie.
pierwsze z lewej ;)

http://bernard-maciulko.manifo.com/nowosci

Ale chyba wiem gdzie jest "pies pogrzebany". Wstawiam fotki 950mpx na dłuższym boku, a FK je zmniejsza, co widać po otwarciu na pełnym ekranie, są mniejsze niż przed wstawieniem. Prawdopodobnie tracą one wtedy na ostrości. Jeśli tak, to dobrze by było aby zastosować ograniczenie na wstawianie większych plików. Lub, co było by leprze zwiększyć limit na dłuższym boku. Trochę jest to dziwne, że można wstawić plik max 2 MB, a wyświetla się on na PE , w tak małym rozmiarze.

Pozdrawiam
BM
 


 
Autor posta:
Krzysztof Patrycy
Warszawa

Wątków: 14
Postów: 280
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 21-05-2016 21:56:04

Według mojej wiedzy system wgrywane zdjęcie w tym przypadku przycina do kwadratu 800 x 800 pikseli.

Natomiast jeśli pan stosuje wielkość wgrywanego pliku np. 950 piks. w podstawie, to nie stanowi to całkowitego procentowego powiększenia (plik jest o 18,75% większy) i to powoduje błąd skalowania na poziomie mniejszym od jednego piksela. I w skrajnych przypadkach może powodować to rozmycie.

Gdyby plik był np. o 19 % większy i miałby szerokość 952 piksele to wszystko najprawdopodobniej by się ładnie podzieliło. Gdyby był o 18 % większy i miał 944 piksele to też powinno być dobrze. Każda wartość z przedziału od 945 do 951 włącznie jest interpolowana mniej lub bardziej i to może powodować lekkie rozmycie obrazu.

Najlepiej byłoby wgrywać pliki o podstawie 800 pikseli i wtedy nie powinno być z tym problemu.

W serwisie nie stosuje się wyostrzania, gdyż byłaby to ingerencja w prace użytkownika serwisu. Niektóre serwisy stosują takie praktyki. Ten nie i moim zdaniem to jest właściwe podejście do tematu.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem wyjaśnienie tego zagadnienia.

Pozdrawiam

KP
 


 
Autor posta:
Andrzej Wenerowicz
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 36
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 05-12-2016 08:14:38

Witam.
Dlaczego niektóre wgrywane do galerii prace mają ukazane "PARAMETRY TECHNICZNE" a inne nie... czy jest to sprawa indywidualna autora? Czy nowa innowacja portalu?
Czy nadal obowiązuje 800px większego boku przy wgrywaniu? Pozdrawiam.
 


 
Autor posta:
Krzysztof Firkowski
Łódź

Wątków: 0
Postów: 36
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 05-12-2016 18:08:03
Data edycji: 05-12-2016 18:16:24

Panie Andrzeju,
Większość programów wykorzystywanych do obróbki fotograficznej przez wielu autorów jest tak ustawiona, że podczas zapisywania zdjęć poddanych np fotomontażowi, wyplamkowywaniu itp. korektom, zapisują je bez pierwotnych danych EXIF, IPTC czy XMP. W takiej sytuacji wgrywając zdjęcie, nie zostanie ono automatycznie uzupełnione o parametry techniczne, gdyż zostało pozbawione przez autora tych danych. Można je jednak wpisać (jeżeli je znamy) "manualnie" samemu w odpowiednią rubryką podczas wgrywania do galerii. Ale kto z autorów zdjęć, będzie pamiętał dane techniczne, jeżeli nie ma już np. oryginału? Przy dużych ingerencjach (np. fotomontaż) dane techniczne bywają różne dla różnych fragmentów powstałej pracy. ;-) Moje fotografie zazwyczaj mają pierwotne dane. ;-) Ale to moje np. https://www.foto-kurier.pl/galerie/kzdjecie,121,232506_1,p1,krzysztof-firkowski-tu-znam-sciezki-tu-spie-i-nbsp-budze-sie-nad-ranem-8230.html składające się z wielu zdjęć, już nie ma. ;-) Pozdrawiam.
 


 
Autor posta:
Redakcja Foto-Kurier
Warszawa

Wątków: 5
Postów: 456
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 05-12-2016 23:00:45

Jest tak jak opisał pan Krzysztof (dziękujemy). Dane techniczne można dodać samemu też po wgraniu zdjęcia. W tym celu wystarczy wybrać pole edycji i uzupełnić dane. Maksymalna szerokość pliku w podstawie wynosi 800 pikseli i żeby utrzymać najlepszą jakość najlepiej wgrywać zdjęcia do serwisu stosując dokładnie ten wymiar. Tu się nic nie zmieniło. Pozdrawiamy i życzymy samych wspaniałości pod poduszką

Redakcja
 



 
Autor posta:
Andrzej Wenerowicz
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 36
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 06-12-2016 05:40:12

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie... Ja wszystkie obrabiam programem i czasem stosuję montaż, właściwie nakładkę (np ostatnie zdjęcie ze śmigłowcem) i zawsze jest EXIF z tym, że ostatniego zdjęcia... Daję 800px, ale przez lata nie wiedziałem czy coś się nie zmieniło - stąd pytanie... Pozdrawiam,
 


 
Autor posta:
Michał Bukała
Oława

Wątków: 0
Postów: 22
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 20-12-2016 12:21:13

Witam.

Także zauważyłem spadek jakości zdjęć wgrywanych do FK. Sądzę, że cały problem polega na tym, że zdjęcia są wyświetlane w rozmiarze 700 pikseli dla dłuższego boku a nie jak zaleca redakcja 800. Proponuję testowo zamieścić zdjęcie w rozmiarze 700 pikseli dla dłuższego boku.

Pozdrowienia
Michał
 


 
Autor posta:
Renata Sompolska
Włocławek

Wątków: 0
Postów: 1
  Temat postu: Re: Jakość Fotografii
Data dodania: 29-12-2016 13:20:13

Witam. Dołączam również swoje spostrzeżenia co do jakości wgranych zdjęć na FK. Na moim monitorze PVA wyglądają zupełnie inaczej.
Pozdrawiam.
Renia
 


odsłon wątku: 2028
Aby móc odpowiadać na forum musisz być zalogowany.


 




powrót na stronę główną » powrót na forum »

grafika grafika
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.099) / 0.089

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |