testowe
TEST Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR - uniwersalny zoom ze stabilizacją - TEST z Foto-Kuriera 4-5/20
Wybierając się na urlop, czy weekendowy wypad, szczególnie gdy w planach mamy dużo spacerów, próbujemy wziąć ze sobą jak najbardziej uniwersalny sprzęt fotograficzny, żeby ograniczyć dźwiganie. Dobrą propozycją na taki wypad jest zoom o szerokim zakresie ogniskowych, dzięki któremu możemy fotografować bliskie plany, portretować oraz wykonywać spore zbliżenia. Przedstawiamy Nikkora Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR, który świetnie wpisuje się w powyższą charakterystykę.
![]() Kazachstan, ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Gunny”. Fragment pokazu jazdy konnej (wycinek kadru). Przy tego typu ekwilibrystyce długa ogniskowa jest niezbędna. Nikon Z 50 + 50-250 mm f/4,5-6,3 VR; par. eksp.: 1/250 s; ISO 1000; f/6,3; f=155 mm; fot. K. Patrycy
Mechanika i ergonomia
![]()
Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR przystosowany jest do pracy z aparatami wyposażonymi w matryce formatu APS-C, (Nikon Z 50), po podłączeniu go do pełnoklatkowych konstrukcji (Z 6, Z 7) aparat automatycznie przestawi się na pracę typu crop. Nikkor Z 50-250 mm waży 305 g i ma wymiary 74 × 110 mm w pozycji transportowej [1] . Przy ogniskowej 50 mm obiektyw wydłuża się o ok. 39 mm [2] , a przy 250 mm o ok. 85 mm [3]. Tubus testowanego modelu wykonany jest z tworzywa sztucznego, tak jak i jego bagnet, na którym znajduje się 11 styków komunikacyjnych [4]. Tuż za bagnetem jest mała, biała kropka ułatwiająca odpowiednie zamocowanie obiektywu do aparatu [5].
![]()
Dalej są dwa pierścienie: pierwszy, 9-milimetrowy do ustawiania ostrości w trybie ręcznym [6], drugi, bardzo szeroki (67 mm z czego ok. 50 mm jest radełkowane) zmiany ogniskowej [7]. Na pierścieniu są znaczniki ogniskowych dla kilku wartości. Wspomniane pierścienie poruszają się płynnie, ten do ustawiania ostrości nie stawia żadnego oporu po osiągnięciu skrajnych odległości ostrzenia. Kąt obrotu jego uzależniony jest od szybkości jego obracania. Czym wolniej będziemy go obracać tym ostrość będziemy mogli precyzyjniej dopasować. Do pierścienia tego możemy przypisać inne funkcje: sterowanie przysłoną, kompensacja ekspozycji…
![]()
Obiektyw kończy się gwintem mocowania filtra o średnicy 62 mm. Przednia soczewka nie rotuje ani przy zmianie ogniskowej ani przy ustawianiu ostrości. Na przedniej części obiektywu możemy zamontować osłonę przeciwsłoneczną, której niestety nie otrzymamy w komplecie. Koszt osłony to 119 zł.
![]() Kazachstan, ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Gunny”. Fragment pokazu jazdy konnej (wycinek kadru); fot. K. Patrycy
Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR ma wbudowany system stabilizacji optycznej, dzięki której możemy rejestrować nieporuszone ujęcia z czasem otwarcia migawki dłuższym nawet o 5 EV.
data dodania: 07-02-2022
godzina dodania: 12:14
odsłon: 21105
powrót na stronę główną »
Komentarze
sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:
Laowa 10 mm f/2,8 Zero-D FF - zerowa dystorsja z autofocusem do Sony FE i Nikona Z - dostępność i cena
Test Canona RF 24-105 mm f/2,8 L IS USM Z - pierwszy obiektyw z pierścieniem płynnej regulacji przysłony
TEST Sony A7R V - dążenie do doskonałości, czyli w znanym ciele nowy duch - artykuł z Foto-Kuriera 11/22
Tamron 20-40 mm f/2,8 Di III VC VXD - szerokokątny, a prawie jak standard - test z Foto-Kuriera 10/23
Test Epsona L8050 - wysokonakładowa drukarka fotograficzna i niska cena wydruku - test z Foto-Kuriera 10/23
Canon EOS R8 - najlżejszy pełnoklatkowy aparat systemu EOS R, czyli więcej niż RP i prawie jak R6 Mark II
Test Epsona SureLab SL-D500 - kompaktowa, lekka, cicha i wydajna drukarka - artykuł z Foto-Kuriera 5/2023
![]() Autoportret świąteczny od kuchni - PRO STUFF i Łukasz Pietrzak - przerwa wakacyjna do 15 stycznia Wraz z Foto-Kurierem 12/25 rozpoczynamy kolejny cykl porad fotograficznych pt. "Kulisy jednego zdjęcia" przygotowany wraz z firmą PRO STUFF. Tym razem będzie to autoportret świąteczny od kuchni w wykonaniu Łukasza Pietrzaka, który wraz z nami i marką PRO STUFF życzy Państwu zdrowych, spokojnych, rodzinnych i zawsze ostrych w kadrze Świąt Bożego Narodzenia oraz samych udanych kadrów w 2026 r. Przy okazji informujemy, że w tym roku przerwa Świąteczna w Foto-Kurierze zakończy się 15 stycznia 2026 r. Wszelkie zamówienia będziemy realizować sukcesywnie. Dziękujemy za cierpliwość. DO SIEGO ROKU. ![]() Wydanie specjalne Foto-Kuriera 2/25 Aparaty - dostępne on-line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 2/25 (numer 43) poświęcone aparatom dostępne jest on-line. Od 23 grudnia powinno być obecne w salonach prasowych, do niektórych zostało już wysłane, ale póki co króluje poprzednie, nadal dostępne w naszym e-kiosku. Można je też zamówić bezpośrednio w redakcji (redakcja pokrywa koszt wysyłki w Polsce - realizacja po 15 stycznia), a także na stronie fotoforma.pl oraz w salonach Fotoforma w Warszawie i Foto-Plus w Krakowie (po 15 stycznia). ![]() Foto-Kurier 12/25 wysłany do prenumeratorów, w salonach prasowych, sklepach fotograficznych i on-line Foto-Kurier 12/25 wysłany do prenumeratorów, w salonach prasowych, sklepach fotograficznych (Fotoforma i Foto-Plus) oraz on-line w naszym e-kiosku. Zachęcamy do przejrzenia i zainspirowania się zdjęciami i pozostałymi tekstami. Polecamy też nowy dział "Kulisy jednej fotografii", w którym spotkają się państwo z historią powstania świątecznego autoportretu Łukasza Pietrzaka. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |
|||||||||