testowe Foto-Kurier na weekend: Ostatni lot ATLANTIS’a, czyli jak fotografować promy kosmiczne - artykuł z FK 6/11
ciąg dalszy...
![]() fot. Mariusz Adamski
Przedstawione do tej pory urządzenia i systemy wykorzystywane przez NASA do szkolenia astronautów są bardzo namacalne i prawdziwe. Kolejnym ośrodkiem odpowiedzialnym za ich przygotowanie jest Virtual Reality (VR) Laboratory, czyli Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. Po wejściu do niewielkiego pomieszczenia VR Lab odniosłem wrażenie, że przeniosłem się do innego świata. Świat ludzi IT jest mi bardzo bliski i dlatego od razu znalazłem wspólny język z pracującymi tam osobami. Szczególnie pomocny w przygotowaniu tego materiału był szef zespołu – David Homan oraz Principal Software Engeneer – Evelyn Miralles. Najtrudniej było ich przekonać, że muszę w ich wirtualnym świecie zrobić zdjęcia oddające chociaż trochę specyfikę ich pracy. Nie było to proste, gdyż miałem wyjątkowo mało czasu, ponieważ kolejna ekipa astronautów szykowała się do zajęć, a wówczas robienie zdjęć jest zabronione.
![]() fot. Mariusz Adamski
To tajemnicze miejsce odpowiedzialne jest za przygotowanie symulacji przebywania w przestrzeni kosmiczne rodem z filmów fantastycznych. Znajduje się tam specjalne urządzenie, a raczej cały zespół komputerów, które symulują przebywanie w kosmosie na zasadzie wirtualnej rzeczywistości. Każdy z astronautów zakłada na ręce specjalne rękawiczki, a na głowę trójwymiarowe gogle. Cała aparatura jest ze sobą tak sprzężona, że można przemieszczać się obok stacji kosmicznej i wykonywać zaplanowane na niej naprawy. Każdy ruch człowieka ubranego w ten sprzęt przekłada się na symulowany ruch w przestrzeni kosmicznej. Wrażenie jest naprawdę niepowtarzalne, a szczególnie dziwnych odczuć doznają osoby stojące z boku i obserwujące osobnika ubranego w futurystyczne urządzenia i wymachującego rękoma we wszystkich kierunkach.
![]() To ostatnia faza lądowania Atlantisa po zakończonej misji STS-132. Lądowanie odbyło się, podobnie jak start, w Ośrodku Kosmicznym Kennedyego na Florydzie; fot. Mariusz Adamski.
![]() Część dziobowa Atlantisa osmalona po wejściu w atmosferę ziemską. Patrząc na przypalone płytki ceramiczne można sobie wyobrazić, z jakimi temperaturami zmaga się wszystko, co próbuje się przedostać z kosmosu na Ziemię; fot. Mariusz Adamski.
![]() Atlantis już po zakończonej misji wygląda jak ciągnięty traktorem wózek po lądowaniu w kukurydzy; fot. Mariusz Adamski.
![]() Procedura holowania promu z pasa startowego rozpoczyna się po kilku godzinach po lądowaniu i trwa jeszcze dłużej. Prędkość przemieszczania odpowiada wolnemu marszowi; fot. Mariusz Adamski.
Tekst i zdjecia: Mariusz Adamski Artykuł ukazał się w Foto-Kurierze 6/2011
data dodania: 19-06-2020
godzina dodania: 16:44
odsłon: 6979
powrót na stronę główną »
Komentarze
sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Test Nikkora Z DX MC 35 mm f/1,7 - makro do APS-C 16 października 2025 r. Nikon poszerzył ofertę obiektywów Nikkor Z formatu DX o obiektyw makro Nikkor Z DX MC 35 mm f/1,7. Ta jasna konstrukcja dedykowana jest do matryc APS-C (DX) i mocowania Z, a skonstruowano ją tak, aby umożliwiała rejestrowanie szczegółowych zdjęć o wysokiej rozdzielczości, zapewniając piękny efekt bokeh i żeby obiektyw bardzo dobrze sprawdził się przy słabym oświetleniu. ![]() Wywiad miesiąca z Martą Dębską i test procesora do filmów marki AGO Podczas odbywających się w Polsce, w ostatnim czasie festiwali fotograficznych: Światłosiła – mającego miejsce w Sopocie i Fotoformy na PGE Narodowym w Warszawie, na stoisku marki Pentax spotkaliśmy Martę Dębską, jedyną w Polsce ambasadorkę analogowego Pentaxa 17 oraz procesora do filmów marki AGO, pasjonatkę fotografii tradycyjnej, która dzieliła się swoim zamiłowaniem do rejestracji obrazów na filmach tradycyjnych, z innymi. Publikujemy wywiad z Martą, w któym dzieli się ona z Państwem m.in. wrażeniami powstałymi podczas testowania procesora do filmów AGO firmy Vintage Visual. ![]() NAJLEPSZE z NAJLEPSZYCH - październik 2025 - prezentujemy najlepsze zdjęcia z naszego serwisu Wgraj zdjęcie do serwisu foto-kurier.pl i bądź aktywny, a być może już wkrótce jedno z nich, jak to Patryka George'a, lub cała seria znajdzie się w papierowej wersji Foto-Kuriera - jako jedno z najlepszych wgranych do serwisu w danym miesiącu. Sprawdź kto wygrał w październiku i dołącz do wybranych. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |
|||||||||||