Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ
Kanał RSS - Forum dyskusyjne - Wątek Nowe zasady oceniania

Nowe zasady oceniania






 
Autor posta:
Ewa Kolibczyńska
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 51
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 06-02-2014 13:35:49

Panie Sebastianie... nie wymagajmy od osób uprzywilejowanych oceniania wszystkich wstawianych prac, toż to horror jakiś byłby (!), a już nałożenie takiego obowiązku (zresztą nie wiem na jakiej podstawie ??)... pewnie szybko spowodowałoby dezercję tych osób z portalu...
 


 
Autor posta:
Sebastian Główczewski
Gdańsk

Wątków: 2
Postów: 11
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 06-02-2014 14:15:14

Pani Ewo to była tylko propozycja, wiadomo że nikogo do niczego się nie zmusi. Pozdrawiam
 


 
Autor posta:
Ewa Kolibczyńska
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 51
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 06-02-2014 14:24:46

Panie Sebastianie... tak też Pana wpis odebrałam... ale na samą myśl... prawie zemdlałam ,pozdrawiam.
PS. A zauważył Pan, że Redakcja wprowadziła odmienny kolor "gwiazdek" dla moderatorów i osób tzw. uprzywilejowanych ?... sugerował Pan rozróżnienie...
 


 
Autor posta:
Sebastian Główczewski
Gdańsk

Wątków: 2
Postów: 11
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 06-02-2014 14:38:59

Super teraz wszystko jest jak na dłoni.
 


 
Autor posta:
Grzegorz Gust
Rogóźno

Wątków: 0
Postów: 16
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 06-02-2014 16:41:55
Data edycji: 06-02-2014 16:53:31

Witam

Cytat:
"Grupa A to "uprzywilejowani", grupa B to pozostali uczestnicy serwisu. Liczymy średnią z ocen w każdej z grup, a następnie średnią ze średnich grupowych. Minimalna ilość ocen w miesiącu nie może być mniejsza niż 20, a średnia ocena musi być wyższa od 4, żeby zdjęcie było brane pod uwagę. "

Czy dobrze rozumiem nowy system oceniania?

1. Zliczamy średnią ocen przyznanych przez uprzywilejowanych.
2. Zliczamy średnią ocen pozostałych.
3. Sumujemy powyższe średnie,i dzielimy przez dwa i wychodzi nam ocena zdjęcia w konkursie miesiąca (przy minimalnej ocenie 4 i liczbie ocen 20) - dobrze to rozumiem?

Liczba oddanych głosów nie ma znaczenia?

Jeśli tak, to nasuwa mi się hipotetyczny przykład najprostszy (dla najlepszych zdjęć):
19 piątek od pozostałych/zwykłych, jedna 6 od uprzywilejowanych daje średnią 5,5.

19 szóstek od uprzywilejowanych i jedna piątka od maluczkich daje również 5,5.

Co więcej 136 piątek od maluczkich i jedna szóstka daje również 5,5.

Która fotka wygra konkurs miesiąca?

Jedna piątka od uprzywilejowanego lub jedna czwórka od maluczkiego/zwykłego/pozostałego dyskwalifikuje zdjęcie w konkursie miesiąca?
Jeśli tak, to po co ten podział?

Rozumiem, że obecnie pokazujący się ranking zdjęć w konkursie miesiąca jest nieaktualny/niewłaściwy?

 



 
Autor posta:
Andrzej Alicki
Białystok

Wątków: 1
Postów: 69
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 06-02-2014 17:48:11

Z liczbami i cyframi żartów nie ma...
 


 
Autor posta:
zbigniew hudobski
Kraków

Wątków: 0
Postów: 6
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 06-02-2014 18:58:14

Przepraszam i z całym szacunkiem dla Redakcji " Redakcjo kombinujesz jak koń pod górkę" przecież to co proponujecie nic nie zmieni a tylko skomplikuje a sytuacja będzie taka sama jak wcześniej było już opisane. Co proste to genialne, czyli "łapka" i jeszcze lepiej oceniamy przy pomocy łapki zdjęcie anonimowe. Nie trzeba wybierać "specjalistów" uprzywilejowanych, wartość każdego głosu jest taka sama, unika się TWA i odwetów, trzeba pamiętać że o wartości czy atrakcyjności zdjęcia nie decydują tylko "specjaliści" bo ich oceny wcale nie muszą być zbieżne z ocenami normalnej publiczności.
pozdrawiam
zhudobski
 


 
Autor posta:
Tomasz Budziak
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 2
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 07-02-2014 00:44:42
Data edycji: 07-02-2014 00:53:20

Pozwalam sobie jeszcze raz zabrać głos .
Skoro mamy osoby "urzywilejowane " - dla mnie oznacza to, że są to niekwestionowani eksperci z dużym dorobkiem i swego rodzaju jury, mający zasadniczy wpływ na rezutaty konkursów, sugerujących dalsze losy zdjęć dla kolejnych głosujących mających mniejsze doświadczenie - to warto określić również ich prawa i obowiązki. Dzisiaj mamy trzy kategorie głosujących : "czerwoni" moderatorzy z możliwością głosowania na 6 , niemoderatorzy z 6 i pozostali. Mam wrażenie ,że coś tu trzeba uprościć, a już na pewno zasady powinny być jasne dla "portalowiczy". No i to co najważniejsze, aby Redakcja określiła cel , kierunek takich a nie innych zmian. To spowoduje uspokojenie sytuacji i określenie kierunku, w którym zmierza portal.
Tylko proste i jasne rozwiązania w dłuższej perspektywie powinny dać "zadowolenie" tak Redakcji jak i uczestnikom portalu.

Serdecznie pozdrawiam
Tomek
 


 
Autor posta:
Jan Rusak
Bystrzyca Kłodzka

Wątków: 0
Postów: 27
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 07-02-2014 07:19:13

Zawsze uważałem, że rozwiązania proste są najlepsze a puki co zaczyna się coraz bardziej komplikować. Rozumiem komplikowanie prawa podatkowego, ma sens dla państwa i nieszczęście dla podatników, natomiast tutaj w fotografii powinny być proste zasady.
 


 
Autor posta:
Marcin Wiatr
Warszawa

Wątków: 9
Postów: 76
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 07-02-2014 11:04:26

Zabiorę głos w dyskusji i ja. Myślę że są dwa główne akcenty przez które są te zmiany w systemie oceniania. I niestety są to zmiany wymuszone przez nas, oceniających. Jedno to TWA, a drugi to stawianie szóstek na prawo i lewo. Doszło do takiej sytuacji, że wygrywało zdjęcie nie to, które miało najwyższą średnią, tylko to które miało najwięcej szóstek. W moim odczuciu szóstkę powinno dostać zdjęcie które jest och i ach a nie po prostu bardzo dobre zdjęcie. Przecież bardzo dobre zdjęcie to jest ocena 5! A w tej galerii piątka odbierana jest jako zaniżenie oceny, MASAKRA!. I później dostajemy na priva wiadomości, czemu postawiłem piątkę skoro są same szóstki. MASAKRA x2. I stąd może reakcja redakcji na taki sposób oceniana a nie inny. Jest trochę skomplikowany, ale przecież nie dla nas. My oceniajmy i bawmy się dalej. Przecież nie chodzi tu tylko o nagrody comiesięczne ale o to że lubimy robic zdjęcia i dzielić się nimi w galeri, a idac dalej uczyć się co robimy nie tak itp. Stawiając same szóstki na poprawne zdjęcie niczego się nie nauczymy. Nowy system może nie zlikwiduje do końca TWA, ale sprawi, że oceny zaczną nabierać normalności. Mi się podobał stary system oceniania, ale nie podobało mi się jak z niego korzystaliśmy, więc zobaczmy, jak sprawdzi się nowy system.

POZDRAWIAM SERDECZNIE


 



 
Autor posta:
Artur Zachwieja
Opole

Wątków: 11
Postów: 115
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 07-02-2014 13:08:21

Tak źle, tka niedobrze a w innej opcji jeszcze gorzej
Co by redakcja nie zrobiła wiecznie źle Typowe nasze polskie malkontenctwo
W całym tym zamieszaniu , co niektórzy zapomnieli, ze to tylko zabawa.


Panie Marcinie wielkie
 


 
Autor posta:
Grzegorz Gust
Rogóźno

Wątków: 0
Postów: 16
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 08-02-2014 17:03:58

Czy mimo wszystko mogę liczyć na odpowiedź na pytania zadane kilka postów wyżej?
 


 
Autor posta:
zbigniew hudobski
Kraków

Wątków: 0
Postów: 6
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 08-02-2014 20:36:10

"Tak źle, tka niedobrze a w innej opcji jeszcze gorzej
Co by redakcja nie zrobiła wiecznie źle Typowe nasze polskie malkontenctwo
W całym tym zamieszaniu , co niektórzy zapomnieli, ze to tylko zabawa."

Bawimy się w piaskownicy w której powinny być jasne i proste zasady zabawy, za te zasady odpowiada tylko i wyłącznie właściciel piaskownicy.Jeżeli chce mieć bałagan to wprowadza skomplikowane zasady, im bardziej skomplikowane zasady tym większa możliwość manipulacji i kombinacji a to chyba wszyscy doświadczyli w otaczającym nas świecie.
W związku z tym, pytanie do Redakcji dlaczego nie chce wprowadzić "łapki" jako prostej i jasnej zasady zabawy???
pozdrawiam
zhudobski
 


 
Autor posta:
Marcin Stiebal
Krzeszowice

Wątków: 2
Postów: 24
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 08-02-2014 22:35:04

Panie Zbigniewie odpowiedź na Pana pytanie jest banalnie prosta i dziwię się , że jeszcze nikt tego nie zauważył ! Oni są z warszawy i resztę Polski mają po prostu za nic! Pozdrawiam.
 


 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 09-02-2014 09:21:22

Szerzenie ksenofobi, rasizmu i wszelkich uprzedzeń to najniższe i najbardziej prymitywne formy zachowań które są piętnowane w każdym zakątku sieci.

Wprost nie mogę uwierzyć że Pan to napisał. Tym bardziej że te zarzuty są całkowicie bezpodstawne i nieuzasadnione.

Moim zdaniem powyższa wypowiedź a następnie moja powinna zostać usunięta a Pan poddany moderacji.

Rozumiem jednak że przemawia przez Pana frustracja a nie prawdziwe poglądy.

Mimo głębokich emocji proszę wszystkich żeby tutejsza dyskusja nie schodziła na aż tak niski poziom!
 



 
Autor posta:
Dariusz Sądaj
Wołów

Wątków: 0
Postów: 3
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 09-02-2014 15:39:17
Data edycji: 09-02-2014 15:40:01

Witam
Postanowiłem i ja dodać swoje pięć groszy.
Nie będę wyszukiwał przykładów w galerii, choć jest ich tam tylko kilka.
Właśnie tylko kilka, bo nie mają szans na to, by "zabłysnąć" między zdjęciami z innych kategorii.
Weźmy np. zdjęcie lecącego ptaka, stojącej zwierzyny, czy widok z zachodem słońca i porównajmy je np. do pająka czy jakiegoś owada w większej skal.
Niektórzy na sam widok zamykają kartę ze zdjęciem, nie mówiąc już o oddaniu głosu.
Nie rzadko można, przeczytać komentarz w stylu: "OHYDA", "FUJ".
Niestety taka jest prawda, a system ocen powoduje tylko to, że ludzie zajmujący się kategorią Makro, przestają zamieszczać swoje zdjęcia.

Pozdrawiam Darek.
 


 
Autor posta:
Janusz Sommer
Pionki

Wątków: 5
Postów: 499
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 09-02-2014 15:43:37

Panie Dariuszu żaden system oceniania nie zmieni u ludzi takich postaw.

Ten temat to dyskusja na inny wątek.

Ale nie spotkałem w sieci portalu w którym można znaleźć obiektywną sprawiedliwość. Tu też tak nigdy nie będzie.
 


 
Autor posta:
Zbigniew Walkiewicz
Drawsko Pomorskie

Wątków: 0
Postów: 14
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 09-02-2014 16:04:49

Panie Darku , w kwestii macro zupełnie się z panem nie zgadzam , akurat ten portal , jako jeden z nielicznych w Polsce bardzo dobrze promuje dziedzinę makro , czego przykładem mogą być 3 ostatnie wydania Fotokuriera z dużym naciskiem na makro...sam również miałem przyjemność dwukrotnego wyróżnienia ,,Redakcja Fotokurier poleca' z czego jestem bardzo zadowolony , jako typowy początkujący foto amator...mimo iż od bodaj miesiąca niczego nowego nie zaprezentowałem ,dopóki się sytuacja w kwestii ocen nie ustabilizuje...jest duża rozpiętość w dziedzinie fotografii , a makro nie jest w tym względzie priorytetem...
Widocznie panie Darku trzeba będzie jeszcze trochę poczekać na swoje 15 minut sławy...cierpliwość w fotografii to sprawa podstawowa...życzę powodzenia w fotografii macro i zdobycia nagrody...
Przy okazji nawiązując do wyżej zamieszczonych postów , to rzeczywiście zrobiło się niemiło...no ale na emocje nie ma rady...
Róbmy swoje...
 


odsłon wątku: 21674
Aby móc odpowiadać na forum musisz być zalogowany.


 




powrót na stronę główną » powrót na forum »

grafika grafika
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.167) / 0.157

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |