Facebook
Poczta
Forum
Sklep
Logowanie
Dodaj
zdjęcie
Wydrukuj
zdjęcie

Od 1996 roku Foto-Kurier
jest jedynym polskim
przedstawicielem
panelu fotograficznego
stowarzyszenia EISA

SZUKAJ
Kanał RSS - Forum dyskusyjne - Wątek Nowe zasady oceniania

Nowe zasady oceniania






 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 16:01:54

Powinna wg. obecnych zasad! Nie łapmy się za słówka... ;-)
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 16:11:48

Odpowiedziałem bezpośrednio na post Pani Agnieszki gdzie pada pytanie co decyduje, więc odpowiedziałem... Wg zasad średnia i tylko ona, po uzyskaniu odpowiedniej ilości ocen... Można się z tym nie zgadzać... Ja się do tych osób zaliczam ;-) Niestety recepty na problem nie mam...
 


 
Autor posta:
Grzegorz Gust
Rogóźno

Wątków: 0
Postów: 16
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 17:25:05
Data edycji: 29-01-2014 17:43:20

Witam

Pozwolę sobie dodać swoje trzy grosze do tej coraz gorętszej dyskusji.
Na początku tego tematu jeden z moderatorów poprosił, żeby wstrzymać się z oceną obecnego systemu oceniania i zobaczyć, cóż z tego wyjdzie.
Poczekałem, poobserwowałem i jako aktywny użytkownik spróbuję przedstawić swoją opinię.

Sensem ocen i oceniania jest konkurs miesiąca.
Hipokryzją jest stwierdzenie, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego lub ocena się nie liczy. Jeżeli użytkownik wstawia zdjęcie i aktywnie ocenia inne, uczestniczy w zabawie/konkursie.
Zasada ograniczenia możliwości oceniania części użytkowników i nadanie uprawnień jedynie uprzywilejowanym jest najzwyczajniej niesprawiedliwe wtedy, kiedy Ci uprzywilejowani uczestniczą w konkursie. To złamanie zasad równej konkurencji.
Zostały stworzone dwie kasty użytkowników FK.
Taki system nie rozwiązał podstawowego problemu odwetowych ocen, zniechęcił za to niektórych aktywnych użytkowników do oceniania.
Niektórzy użytkownicy przestali oceniać dobrych prac, zasługujących na 6, żeby nie skrzywdzić fotografa.
Obecnie zdeprecjonowały się oceny "zwykłych użytkowników".
W konkursie znaczenie mają w sumie tylko oceny użytkowników uprzywilejowanych.
Problem średniej ocen, niesprawiedliwości i matematyki był tu już kilkakrotnie wałkowany, więc nie będę się powtarzał. K woli rzetelnego podsumowania powiem tylko, że im większa ilość ocen, tym średnia spada, a co za tym idzie, miejsce w konkursie miesiąca.
Inni, uprzywilejowani do wstawiania 6 i uczestniczący w konkursie, mogą wstrzymywać się od oceniania prac dla nich konkurencyjnych. Dość naturalne zachowanie.

Nie rozumiem niestety zadowolenia Redakcji z obecnego stanu rzeczy.

Rolą krytykanta i malkontenta (czyli np. moją) nie jest tylko wytykanie błędów ale i szukanie/zaproponowanie jak najlepszego rozwiązania.

Rozumiem, że Redakcji zależy na tym, żeby oceniający używali pełnej skali ocen.
Mam więc propozycję - niechaj oceny będą w pełni anonimowe a w regulaminie zabronić w komentarzach informacji o ocenie jaką użytkownik dał. Wgląd do ocen będzie miał administrator w celach kontrolnych (konta wielokrotne). Wszystkie powyższe problemy zginą.
Nikt nie będzie miał interesu w ocenianiu prac na wyrost.
Taki system funkcjonuje np. w galerii w portalu fotoprzyroda.
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 17:32:26

Ciekawa propozycja ;-) Na pewno nie będzie odwetów! No bo na kim...? Jednakże zdjęcie które zajdzie za daleko a komuś się to nie spodoba (wstrzymał się od głosu) może zostać ocenione niżej pod koniec m-ca i co wtedy...? ;-)
 


 
Autor posta:
Grzegorz Gust
Rogóźno

Wątków: 0
Postów: 16
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 17:42:51

Ten problem dotyczy również obecnego systemu oceniania.
 



 
Autor posta:
Łukasz Pietrzak
Dopiewiec

Wątków: 14
Postów: 168
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 17:49:01

Panie Grzegorzu, ku woli wyjaśnienia, to byłem Ja, chciałem nieco ostudzić wymianę poglądów dając szansę nowemu systemowi... mija miesiąc od wprowadzenia nowego systemu i muszę stwierdzić, że jestem nieco zawiedziony zmianami... jeśli się mylę proszę o poprawę...
- podział użytkowników na tych co mogą i na tych co nie mogą dać pewnej oceny skutkuje w mniejszej liczbie oceniających, jak Pan wspomniał ktoś nie chce zaniżać średniej dając 6...
- liczba zdjęć w konkursie miesiąca nie przekroczyła 100, ba! nawet 70... bo zdjęcia ledwo dziergają 21 ocen... a nie wspomnę tutaj już o samej średniej... niektóre zdjęcia mają 25 ocen a nie ma ich nawet na liście konkursu...
jakiej zmiany konkretnie chcemy? skoro wprowadzenie całkowicie nowego systemu jest prawie że nie możliwe...

od siebie: coraz bardziej przychylam się do systemu jednej oceny "lubię to" "podoba się" i tyle... albo po prostu przywróćmy stary system, zakończmy ten wątek i pstrykajmy fotografie dalej
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 17:58:03

Łukasz ma rację wiele wartościowych prac nie osiąga wymaganej ilości 21 głosów! itd. Jeżeli stary system się nie podobał, nowy jest jeszcze gorszy, a innego nie będzie, to chyba powrót do starego jest wyjściem (komuno wróć) ;-)
Osobiście jestem za anonimowością w ocenach... !
 


 
Autor posta:
Ewa Kolibczyńska
Warszawa

Wątków: 0
Postów: 51
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 18:11:08

Panie Łukaszu, napisał Pan: "...coraz bardziej przychylam się do systemu jednej oceny "lubię to" "podoba się" i tyle..."
To według mnie pójście po najmniejszej linii oporu, wzorem portali społecznościowych, a to jest portal fotograficzny, na którym chcemy się dzielić "swoim patrzeniem na świat" i chcemy konfrontować to z innymi pasjonatami tego hobby Czy naprawdę potrzebujemy setek "lajków" zamiast choćby kilku konkretnych komentarzy popartych (albo nie) punktową oceną ? Ja nie potrzebuję... wolę oberwać po uszach od prawdziwego "przyjaciela"... bo dzięki niemu następnym razem pomyślę zanim nacisnę spust migawki......
 


 
Autor posta:
Artur Zachwieja
Opole

Wątków: 11
Postów: 115
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 18:20:47

Pełna skala ocen z możliwością dla wszystkich jej wykorzystywania . Tylko ( jeśli to technicznie możliwe???)
anonimowo.
Skończy się odwet, zakończy nabijanie sobie nawzajem średniej .
Nikt o nic do nikogo nie będzie miał pretensji , że średnią zaniża, czy świnię w ostatni dzień głosowania ma fot miesiąca czy tygodnia podkłada.
 


 
Autor posta:
Łukasz Pietrzak
Dopiewiec

Wątków: 14
Postów: 168
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 18:21:35

Pani Ewo, próbuję znaleźć rozwiązanie w sytuacji, jeśli dla Pani liczy się 1 konkretna ocena poparta solidnym komentarzem to system "lubię to" nie zrobi Pani różnicy... bo nadal będzie się Pani opierała na serdecznym komentarzu... Moje skłanianie się ku innemu systemowi to jedynie kropla w ocenie ku rozwiązaniu tego wątku...

każdy chciałby opierać się na sprawiedliwej ocenie i konkretnym uzasadnieniu w komentarzu... niestety życie uczy nas czegoś innego... sam się na tym uczyłem i dziś wiem, że nigdy nie znajdzie się taki co wszystkim dogodzi... dla Mnie najszybszym najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest powrót do systemu sprzed zmian, każdy może oceniać w skali 1-6 a zamiast dyskutować o tym jaki system będzie najlepszy moglibyśmy podyskutować o ocenach które byłyby wstawiane w bardzo kontrowersyjny sposób... mam na myśli fotografię z 40 ocenami na 6 i nagle ktoś zaniża... według Mnie to jest temat do wymiany poglądów a o systemie możemy rozmawiać i rozmawiać i rozmawiać i rozmawiać i rozmawiać i rozmawiać i rozmawiać ...
 



 
Autor posta:
Jan Rusak
Bystrzyca Kłodzka

Wątków: 0
Postów: 27
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 18:43:31

Czytam, czytam i czytam a końca tematu nie widać, wiadomo, że idealny system nie istnieje aczkolwiek przychylam się do propozycji kolegi Grzegorza (oceny anonimowe). A gdyby tak jeszcze polecieć dalej , tak sobie gdybam a może wystawiane fotki też są anonimowe, . Nie wiemy kogo oceniamy, oceniany nie wie kto oceniał, to dopiero była by zabawa nikt nic nie wie a redakcja wszystko widzi i podaje wyniki.
 


 
Autor posta:
Jan Rusak
Bystrzyca Kłodzka

Wątków: 0
Postów: 27
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 18:51:57

Czytam, czytam i czytam a końca tematu nie widać, wiadomo, że idealny system nie istnieje aczkolwiek przychylam się do propozycji kolegi Grzegorza (oceny anonimowe). A gdyby tak jeszcze polecieć dalej , tak sobie gdybam a może wystawiane fotki też są anonimowe, . Nie wiemy kogo oceniamy, oceniany nie wie kto oceniał, to dopiero była by zabawa nikt nic nie wie a redakcja wszystko widzi i podaje wyniki.
 


 
Autor posta:
Łukasz Pietrzak
Dopiewiec

Wątków: 14
Postów: 168
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 18:52:18

Panie Janie, inaczej, imię i nazwisko pojawia się po wstawieniu oceny... tak sobie myślę, że przy tej opcji musiałbym wstawiać czarny prostokąt na "oczach" Mojej kukiełki żeby nie poznali że to Moja fotografia...
 


 
Autor posta:
Jan Rusak
Bystrzyca Kłodzka

Wątków: 0
Postów: 27
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 19:28:17

Zdaję sobie sprawę, że oceniając fotki możemy domniemywać kto je wstawił (w przypadku braku podpisu) aczkolwiek może to być utrudnienie, natomiast napisałem, że popieram kolegę Grzegorza co do anonimowych ocen, czy to wszystko ma sens???????. Dyskusja leci, może z tych wszystkich propozycji da się coś wyłowić i większość zadowolić .
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 19:31:55

Ci którzy siedzą tu jakiś czas na pewno rozpoznają prace co niektórych... Poza tym wystarczy wejść do kogoś na profil i zerknąć dla pewności. I po anonimowości pracy ;-) Jeżeli już to oceny!
 






 
Autor posta:
Łukasz Pietrzak
Dopiewiec

Wątków: 14
Postów: 168
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 19:34:30

oj tak, większość osób charakteryzuje specyficzny styl fotografii... ale sam wspominałeś, przyjdzie koniec miesiąca i anonimowo będzie obniżana średnia...
 


 
Autor posta:
Radosław Sendłak
Szczytno

Wątków: 0
Postów: 129
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 19:35:21

Dokładnie... ;-)
 


 
Autor posta:
Łukasz Pietrzak
Dopiewiec

Wątków: 14
Postów: 168
  Temat postu: Re: Nowe zasady oceniania
Data dodania: 29-01-2014 19:38:42

bo ogólnie chcemy wyzbyć się niesprawiedliwych ocen tak? może zamiast zmieniać system zacznijmy zmieniać sami siebie... jesteśmy moderatorami i może powinniśmy być bardziej "ostrzejsi" na nie uzasadnione i obniżające średnią oceny, które wzbudzają na prawdę kontrowersję na tle innych ocen? pozostawiając system jaki był...
 


odsłon wątku: 21654
Aby móc odpowiadać na forum musisz być zalogowany.


 




powrót na stronę główną » powrót na forum »

grafika grafika
 
cofnij przenieś na początek strony
Wszelkie prawa zastrzeżone www.foto-kurier.pl  © 2000-2024. (0.288) / 0.269

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024

Polityka plików cookies   |