testowe Foto-Kurier na weekend: Birma - artykuł z Foto-Kuriera 11/12![]() ![]() Jak pisał w „Listach ze Wschodu” Rudyard Kipling, to „kraina niepodobna do wszystkich, które dotąd widziałeś”. Zapada w pamięć każdego fotografa, który choć raz tu dotrze i pozna jej skrywane piękno – magiczne miejsca, uśmiechniętych ludzi oraz buddyjską tradycję.
![]()
Wioska garncarzy Yandabo. Kobieta układa wysuszone garnki gliniane w kopcu, gdzie będą wypalane przez 2 doby. Canon EOS 50D + Canon 17–85 mm; par. eksp.: 1/200 s; ISO 100; f/10; f=17 mm; fot. Rafał Glonek.
![]()
Kiedyś
wspaniałe królestwo budzące respekt wśród sąsiadów, potem brytyjska
posiadłość kolonialna, a od 1962 r. kraj rządzony twardą ręką przez
generałów, którzy pomimo przegranych demokratycznych wyborów w 1990 r.
i Szafranowej Rewolucji mnichów, do dziś nie oddali władzy, czyniąc
z Birmy polityczny skansen. Paradoksalnie jednak, wskutek długiej
izolacji, kraj zachował swój autentyzm i dawny niezmieniony wygląd.
Podróż do Birmy jest jak powrót do przeszłości, do Azji sprzed 20 lat.
Dzięki wspaniałym zabytkom, przyjaznym mieszkańcom i niezwykłym
krajobrazom stanowi obowiązkowy cel podróży każdego fotografa.
5-milionowy Rangun do 2005 r. był stolicą kraju. Wtedy to generałowie postanowili, podobno z obawy przed ewentualnym atakiem ze strony USA, przenieść swoją siedzibę do, nowo wybudowanego w środku kraju, miasta Nay Pyi Daw.
![]() Kobieta z plemienia Padagung, której szyja ozdobiona jest zwojem z brązu. Canon EOS 50D Canon + EF 24-70 mm f/2,8L; par. eksp.: 1/500 s; ISO 1600; f/2,8; f=165 mm; fot. Rafał Glonek.
Nad miastem dominuje 98-metrowa stupa* Szwedagon. Tradycja mówi, że budowla powstała 2500 Iat temu i zawiera w swym wnętrzu relikwie czterech wcieleń Buddy, w tym 8 włosów ostatniego wcielenia – Śiddharthy Gautamy. Kształt obiektu nawiązuje do jego historii. Podobno przed odejściem w stan Nirwany Siddhartha złożył swe szaty, na nie położył okrągłą misę żebraczą, a obok postawił kij tworząc pierwowzór stupy jako symbolu buddyzmu. Według obliczeń miejscowych do ozdobienia Szwedagon zużyto ponad 50 ton złota. Stupę korzystnie jest zwiedzać przed zachodem słońca, kiedy to rozbłyskuje niezwykłym blaskiem. O zmierzchu włączana jest nocna iluminacja, która dodaje temu miejscu magii i daje szansę na zrobienie ciekawego zdjęcia z jeszcze niebieskim tłem nieba. Najlepiej jednak trafić tam na jedno ze świąt, kiedy to miejsce jest odwiedzane przez tysiące wiernych np. święto świateł lub uroczystość całonocnego tkania szat dla posągów Buddy, które przygotowuje się na okres birmańskiej pory chłodnej kiedy temperatury spadają do 20°C. * stupa – świątynia, w której pierwotnie przechowywano relikwie związane z Buddą, a z czasem zaczęła pełnić rolę miejsca kultu. W Birmie istnieją dwa typy stup: „zedi” w kształcie dzwonu (np. Szwedagon) i „pahto”, do której można wejść i gdzie znajdują się cztery posągi Buddy (np. Pagan).
![]() Lokalny transport. Zielona roślina judżinja ma chronić przed nieszczęściami. Canon EOS 350D + Canon 17–85 mm; par. eksp.: 1/1000 s; ISO 400; f/7,1; f=76 mm; fot. Rafał Glonek.
data dodania: 10-07-2020
godzina dodania: 14:00
odsłon: 1110
powrót na stronę główną »
![]() Komentarze![]() sortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:![]() Foto-Kurier na weekend: Tomasz Tomaszewski - Sony A7 w Indonezji - artykuł z Wydania Specjalnego Foto-Kuriera 3/14
![]() Foto-Kurier na weekend: „Good to Earth” NATURA JAKO SZTUKA - Lavazza 2019 - artykuł z Foto-Kuriera 1-2/19
![]() Foto-Kurier na weekend: Argentyna cz. II: Z Patagonii do wodospadów Iguazu - artykuł z Foto-Kuriera 5/14
![]() Foto-Kurier na weekend: Sycylia w obiektywie Fujifilm HS35, śladem Giuseppe Tornatore i włoskiego kina, artykuł z FK 12/13
![]() Foto-Kurier na weekend: Tomek Michniewicz - Malezja, obrazy na każdym kroku - artykuł z Foto-Kuriera 8-9/13
![]() Foto-Kurier 5/2022 w najlepszych salonach prasowych i on-line Foto-Kurier 5/22 jest dostępny w najlepszych salonach prasowych sieci: EMPiK, InMedio, Kolporter, Relay, Świat Prasy i wielu innych. Dołącz do wybranych. Kupując wydanie papierowe wspierasz rozwój tej strony. Przejrzyj całe wydanie i zamawiaj również on-line. ![]() Canon EOS R7 i Canon EOS R10, pierwsze bezlusterkowce z matrycą APS-C systemu Canon EOS R - dostepność i cena 24 maja 2022 r. Canon Europe zaprezentował pierwsze aparaty bezlusterkowe systemu EOS R - Canona EOS R7 i Canona EOS R10, w których zastosowano matryce APS-C. Canon EOS R7, nawiązujący do modelu Canon EOS 7D, przygotowano z myślą o fotografach dzikiej przyrody i sportu, którzy potrzebują dodatkowego zasięgu wynikającego z zastosowania matrycy APS-C, jak również wyjątkowej szybkości i śledzenia z automatycznym ustawieniem ostrości, charakterystycznym dla wyższych modeli z tej serii. I nad tym modelem skupimy się bardziej w tej publikacji. ![]() Tamron 35–150 mm f/2-2,8 Di III VXD - pełny test Tamron 35–150 mm f/2–2,8 Di III VXD ma niezwykle użyteczny i uniwersalny zakres ogniskowych, który sprawdzi się nie tylko w podróży podczas fotografowania krajobrazów, wykonywania portretów czy sporych zbliżeń, ale także w... Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |