testowe Foto-Kurier na weekend: przypominamy sylwetkę Raya Collinsa - fotografa, który m.in. zorganizował wystawę na plaży„W przeciągu ośmiu lat, Ray Collins stał się jednym z najwybitniejszych na świecie fotografów fal i oceanu…” Diana-Florina Cosmin Forbes Magazine. O fotografowaniu fal, surfowaniu, daltonizmie, sprzęcie, świetle i kompozycji z Ray'em Collinsem rozmawia Agnieszka Burton. Wywiadowi towarzyszą oryginalne zdjęcia z australisjkiego wybrzeża.
Mistrz światła „Jest to przeżycie duchowe. Nie ważne jaka była Twoja noc, jak spałeś – kiedy wskakujesz do wody, czas się zatrzymuje.” Ray Collins. Budzi się długo przed świtem. Otulony nocą ocean ryczy, kiedy zakłada płetwy i wchodzi z deską do ciemnej, zimnej wody. A potem płynie tam, gdzie załamuje się fala i czeka na pierwsze promienie słońca. Czasem musi czekać godzinami, zupełnie sam. I jest to dla niego medytacja, duchowe misterium, czuje się częścią oceanu, bo jak mówi – jesteśmy przecież w większości zbudowani z wody. A jeszcze niedawno, australijskie media komunikowały o kolejnym ataku rekina na surfera. Tym razem w Kiama, 40 minut na południe od miasteczka, w którym mieszka Ray, jego kolega stracił w wypadku połowę uda. Gdy warunki są nadzwyczaj niebezpieczne, Raya asystuje łódź, ale zazwyczaj wypływa solo ze swoim ciężkim sprzętem, schowanym w wodoodpornej osłonie. Przed wyruszeniem na sesję, miesiącami szuka odpowiedniego miejsca, sprawdza warunki atmosferyczne, czas przypływów i odpływów, siłę i kierunek wiatru.
Unika popularnych miejsc, przeludnionych fal. Pracuje też jako górnik w kopalni węgla, ma nienormowane godziny pracy. Najczęściej fotografuje w Australii, gdzie nie brak dobrych fal, dużo podróżuje. Jako nagradzany fotograf bierze udział w kampaniach dla National Geographic, Apple i Nikona. Dopiero co wrócił z sesji na Hawajach. Ostatnio robi też zdjęcia z helikoptera i pracuje nad swoją kolejną fotograficzną książką. Ray mieszka w Thirroul, miasteczku położonym nad Pacyfikiem, 70 km na południe od Sydney. Jego matka przeprowadziła się tam, kiedy był mały, mógł więc uczyć się surfowania od dziecka. Dziadkowie Raya pochodzą z Rosji, w której on sam jeszcze nigdy nie był, ale niedawno zwiedzał Europę środkową, w tym też Polskę. Spotykamy się w małej kawiarni na ulicach sennego miasteczka Thirroul, ostre, australijskie słońce, bezchmurne niebo i tuż obok tysiące kilometrów oceanicznego wybrzeża.
Agnieszka Burton: Zacząłeś robić zdjęcia dosyć późno, podczas rekonwalescencji po wypadku w kopalni. Co się wtedy stało?
A.B.: Czy byłeś zainteresowany fotografią przed wypadkiem? Marzyłeś, aby stać się światowej klasy, nagradzanym fotografem?
data dodania: 14-09-2018
godzina dodania: 15:25
odsłon: 11941
powrót na stronę główną »
Komentarzesortuj według daty: rosnąco | malejąco
Artykuł nie był jeszcze komentowany.
Zostaw swój komentarz właśnie teraz. Zobacz także:Dla ochłody "Magia Północy" - wywiad z Dariuszem Bruhnke, pogromcą zorzy polarnej z Foto-Kuriera 10/20 - w wersji dla każde
Foto-Kurier na weekend: Florian Schulz - najlepszy fotograf środowiska naturalnego. Wywiad z Foto-Kuriera nr 3/2011
Fotografia reklamowa - Arek Kempka - wywiad - pełna wersja z Foto-Kuriera 2/2013; Foto-Kurier na weekend
Foto-Kurier na weekend - ABC mistrzowskiego krajobrazu: Marek Biegalski - artykuł z Foto-Kuriera 4-5/20
Fujifilm optymistycznie patrzy w pszyszłość - wywiad z Tomaszem Taberskim o działaniach firmy w dobie pandemii
Fotograf do zadań specjalnych - Marek Arcimowicz - pełny artykuł z Foto-Kuriera 7/18, czyli Foto-Kurier na weekend
"Na szczycie był przed Alpinistami II" - ciąg dalszy wywiadu ze Zbigniewem Staszyszynem - pełny tekst z Foto-Kuriera 7/96
Fujifilm Instax WIDE Evo - elegancja i kreatywność w szerszym wymiarze - cena i dostępność 21 stycznia 2025 r. Fujifilm Europe GmbH, dział Imaging Solutions, poinformował o wprowadzeniu na rynek hybrydowego aparatu natychmiastowego instax WIDE Evo - najnowszego przedstawiciela cieszącej się popularnością linii aparatów natychmiastowych i drukarek do smartfonów instax. W dzień później w salach Muzemu Gazowni Warszawskiej odbyła się oficjalna, pierwsza w Polsce prezentacja tego oryginalnego i eleganckiego aparatu. Canon RF 16-28 mm f/2,8 IS STM – jasny, ultraszerokokątny zoom - dostępność i cena 22 stycznia 2025 r. Canon zaprezentował ultraszerokokątny pełnoklatkowy zoom Canon RF 16-28 mm f/2,8 IS STM, który wydaje się być doskonałym narzędziem dla kreatywnych użytkowników. Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy bez tajemnic - w najlepszych salonach prasowych i on line Wydanie Specjalne Foto-Kuriera 1/24 - Obiektywy - jest w najlepszych salonach prasowych oraz w naszym e-kiosku. Czy wiecie jaka jest średnia wartość obiektywu zamieszczonego w tej publikacji mieszczącej m.in. opisy ponad 110 obiektywów? Czym się różnią obiektywy do bezlusterkowców od tych do lustrzanek? Co to jest skala odwzorowania? Jaki kąt widzenia ma dany obiektyw? Co to jest bokeh i jak go kreować? Na te i wiele innych pytań znajdziecie w nim odpowiedź. Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Mozilla Firefox > 3, Chrome, Internet Explorer > 7 oraz Opera. Polecana rozdzielczość ekranu 1280 x 1024 Polityka plików cookies | |